14.09.22, 10:00

47 FPFF Gdynia 2022. Dzień 2. Walka z systemem

Logo festiwalu, fot.: materiały prasowe

Podczas drugiego dnia tegorocznej edycji Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbyły się pokazy kolejnych filmów. Jedną z najciekawszych produkcji jest film „Śubuk” Jacka Lusińskiego. Korespondencja Pauliny Richert dla portalmedialny.pl z Gdyni.

Z mojego ambitnego planu na drugi dzień Festiwalu pozostała tylko namiastka. Na moje usprawiedliwienie to plan pokazów prasowych zakłada, że we wtorek dziennikarze powinni przyjść do kina o godz. 8.00 i wyjść z niego już o... godz. 23.15. Od czasu prac sezonowych nie pracuję po ponad 15 godzin dziennie. I dlatego nie nominuje się do Konkursu Głównego 20 filmów, które trzeba obejrzeć w zaledwie pięć dni.

Drugiego dnia udało mi się obejrzeć film "Śubuk" (reż. Jacek Lusiński) o matce autystycznego dziecka, która walczy z systemem, która z zasady nie zauważa takich problemów. Lada dzień pojawi się tutaj także wywiad ze scenarzystą tego filmu, Szymonem Augustyniakiem.

Siłą tego filmu jest dobre wyważenie emocji - mamy płakać, cieszyć się oraz wściekać wraz z główną bohaterką, Marysią (aktorka znana z desek teatralnych, Małgorzata Gorol), która wcale nie chciała zostać matką. Przewiduję, że to właśnie ta aktorka otrzyma nagrodę za główną rolę żeńską. I życzę jej tego, rzadko widzi się tak dobre i nieoczywiste role w polskim kinie.

Film rozpoczyna się sceną niedoszłej aborcji, czego za często w polskim filmie nie oglądamy. Jak widać z opisu to dziecko jednak się urodzi, a doprowadzi do tego splot okoliczności, ale ostatecznie matka z synem zostanie sama – tak jak wiele matek, które w milczeniu znoszą trud wychowania dzieci z różnego typu niepełnosprawnością.

Czy „Śubuk coś zmieni?

W produkcji widać dobre przygotowanie twórców, Marysia to nie biografia jednej osoby, ale zbiór doświadczeń wielu kobiet w Polsce. Jak sam reżyser zauważył, nie jest to film publicystyczny, ale uderza w pewne struny. I tu pojawia się pytanie - czy film może coś zmienić?

Nie, nie zmieni. Jednak to, że ten temat pojawi się w kinie jest już sukcesem. Być może w końcu zauważy się, że matki strajkujące w Sejmie to nie pieniaczki, ale kobiety, które walczą o godność swoją i swoich dzieci. To, że dostają 215 zł zasiłku lub niewiele ponad 2 tys. zł za opiekę nad dzieckiem i rezygnują z wszelkiej pracy zarobkowej, jest absurdem!

Trzeba na nowo rozpocząć dyskusję, szczególnie przy prawie aborcyjnym, który zakazuje dokonywania wyboru w przypadku wad płodu. Obecnie prawo chroni życie tylko do chwili urodzenia, potem matki muszą sobie najczęściej radzić same. Każdy z nas zapewne zna matkę chorego dziecka, która musi rezygnować z wykonywanej pracy i poświęcić życie wychowaniu i opiece.

I to czego nie lubimy słyszeć, pojawia się w filmie - matka może żałować posiadania dziecka, może być wściekła, może modlić się o śmierć swojego dziecka przed nią samą i to cały czas jest „ok”. Nie można jej za te reakcje i wybory oceniać.

Aby zakończyć pozytywnym akcentem - akcja filmu kończy się ok. 2009 r. i mam wrażenie, że obecnie jest trochę lepiej. Przekonuje się wielokrotnie z doświadczeń zawodowych, że ojcowie biorą odpowiedzialność i wielu z nich nie ucieka, gdy dziecko okazuje się ciężko chore lub pojawiają się różne problemy.

I to był jedyny film obejrzany drugiego dnia Festiwalu. Mogłabym skłamać, że widziałam "Apokawixę" i "Zadrę", ale kto był na gdyńskim festiwalu wie, że to czas nie tylko oglądania filmów. Z konferencji prasowych wiem, że to ciekawe filmy i planuję je nadrobić dzisiaj.

Komentarze

Powiązane

30.10.22, 09:00
| kultura » film
Kolejne Multikina na filmowej mapie Polski. Finał rebrandingu
28 października br. zakończył się proces rebrandingu kin sieci Cinema3D na Multikino. Sieć zaistniała w kolejnych dziesięciu miastach w Polsce. 
29.10.22, 19:00
| kultura » muzyka
Arctic Monkeys pierwszym headlinerem Open'er Festival powered by Orange 2023
30 czerwca 2023 roku w Gdyni wystąpi grupa Arctic Monkeys. Bilety na to muzyczne wydarzenie dostępne są już w sprzedaży- Early Bird Tickets.
26.10.22, 20:35
| kultura » informacje
35. Cinema City w Polsce. Otwarcie kina w Elblągu
Cinema City otworzyło 35. kino w swojej sieci. Od 14 października można oglądać filmy w CH Zielone Tarasy w Elblągu. Jest to pierwsza po pandemii inwestycja w rozbudowę sieci kin Cinema City. Otwarcie kina poprzedziła kampania wykorzystująca takie nośniki jak: outdoor, radio i digital.
24.10.22, 20:30
| internet » informacje | kultura » książki
Zbrodnia bez kary. Reportaże Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii wydane w formie książki przez Wydawnictwo M.
26. reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy zostało zebranych w formie książki. Publikacja „Zbrodnia bez kary” została wydana przez Wydawnictwo M.
22.10.22, 09:47
| kultura » informacje
Wielki powrót festivalu Audioriver. Ruszyła sprzedaż biletów
Organizatorzy Audioriver zapowiadają powrót festiwalu w 2023 roku. 16. odsłona Audioriver została zaplanowana na 28, 29 i 30 lipca w Płocku, a sprzedaż biletów rozpoczęła się 13 października br. 
20.10.22, 21:00
| kultura » książki
Przesłanie z Ukrainy, czyli przemówienia prezydenta Ukrainy. Publikacja w 2023 roku w Polsce
Na początku 2023 r. ukażą się w Polsce przemówienia Wołodymyra Zełenskiego zebrane w tomie „Przesłanie z Ukrainy”.Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na inicjatywę United24 stworzoną przez prezydenta Zełenskiego w celu zbiórki funduszy na pomoc Ukrainie.
15.10.22, 21:00
| kultura » film
,,Podziemna Armia'' na międzynarodowych targach MIPCOM w Cannes
Polski producent InbornMedia i brytyjski Woodcut International ogłosili, że seria dokumentalna „Podziemna Armia” zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Cannes na międzynarodowych targach MIPCOM. 
12.10.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Ania. Aż 122 tys. widzów obejrzało dokument w kinach w pierwszy weekend
Film dokumentalny o Annie Przybylskiej pt. „Ania” z wynikiem otwarcia 122 047 widzów uplasował się na trzecim miejscu wśród wszystkich filmów dokumentalnych box-office jakie zostały wprowadzone do kin w Polsce.
03.10.22, 11:29
| kultura » książki
Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022
Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury został ogłoszony 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
30.09.22, 11:20
| kultura » informacje
Tour po galeriach sztuki z Suzuki Motor Poland
Suzuki Motor Poland po raz kolejny zostało partnerem głównym Warsaw Gallery Weekend. Z okazji tego wydarzenia agencja Communication Unlimited opracowała dla Suzuki kampanię pod hasłem „Art of Experience”. WGW odbywa się w dniach od 29 września do 2 października br.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. kontaktu z mediami

TR Warszawa | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.