13.09.22, 11:16

47. FPFF Gdynia 2022 - Dzień 1. Krew, pot i łzy, a także niecodzienny ksiądz

Paulina Richert, fot.: archiwum Autorki

Ruszył 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022. Wydarzenie filmowe dla portalmedialny.pl relacjonuje prosto z Gdyni Paulina Richert. 

W 2022 r. uczestniczę w gdyńskim festiwalu po raz dziesiąty. Wyrosłam już z siedzenia na pięciu pokazach dziennie za wszelką cenę. Pierwszego dnia obejrzałam dwa filmy - jeden z przypadku, drugi z wyboru, oba zaskakująco dobre.

Ten z przypadku to produkcja "Orzeł. Ostatni patrol" (reż. Jacek Bławut). Z przypadku, ponieważ nie miałam właściwie innego wyboru o godz. 8.00. Nie przepadam za kinem wojennym. Przed obejrzeniem zniechęcał mnie okropny plakat tego filmu, który pojawiają się w kinach. Plakat artystyczny zgodnie z napisami końcowymi powstał, nie promuje filmu.

Zasiadłam, więc na pierwszym pokazie 47. FPFF. Spodziewałam się szmiry, na której będę mogła spać po niemal dziesięciu godzinach w pociągu z Krakowa. Mój mąż dosłownie usłyszał wersję, że pójdę spać do kina lub kawiarni. Połączyłam obie opcje i z kawą z biura prasowego usiadłam na sali Warszawa w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Mylny plakat w stylu Patryka Vegi

I nie zasnęłam. Okazało się, że próbowano mnie oszukać plakatem w stylu nowego filmu Patryka Vegi. Przyznam, że wchodząc na salę nie wiedziałam, kto jest reżyserem. Jacek Bławut jest dobrze znany komuś po krakowskim filmoznawstwo, gdzie na zajęciach z dokumentu ogląda się przynajmniej kilka jego znanych produkcji. Za to nie widziałam go jeszcze w fabule, choć Film Polski podpowiada mi, że to już druga. Zdjęcia zrobiła wybitna operatorka Jolanta Dylewska, którą zawsze będę kojarzyła ze zdjęciami do "Polin".

Aktorzy są oczywiście jak zawsze ci sami w polskim filmie, mogłabym w ciemno strzelać, że w polskim filmie o wojnie w 2022 r. wystąpi Mateusz Kościukiewicz, Tomasz Schuchardt czy Tomasz Ziętek, a na drugim planie będzie Adam Woronowicz czy Rafał Zawierucha. Czy nie mamy każdego roku, co najmniej kilkudziesięciu nowych adeptów szkół aktorskich w Polsce? W Gdyni rzadko to widać na ekranie.

Czytałam już pierwsze recenzje i widziałam porównania do "Dunkierki", chociaż dla mnie najbliżej temu filmowi do "Kanału" Andrzeja Wajdy. Czy nie widzicie tych ciasnych kadrów, klaustrofobii łodzi podwodnej i dylematów moralnych bohaterów? Tutaj muszę docenić rolę zdjęć, są jednymi z bardziej kreatywnych w polskim kinie ostatnich lat. Czasem tylko zaglądamy, co dzieje się u naszych bohaterów.

Bohaterowie oparci na prawdziwych ludziach, którzy wypłynęli w 1940 r. na ostatni patrol są ludzcy, czego często brakuje w polskich filmach wojennych. Tutaj każdy ma jakiś rys osobisty, widzę tu rolę scenariusza Jacka Bławuta.

Co jest problemem filmu? Jego wymowa końcowa. Kolejny obraz, który pochwala męczeństwo polskich żołnierzy, w tym przypadku marynarzy. Wyruszają na rozkaz na misję samobójczą, nie można inaczej opisać przepłynięcia przez pole minowe na dwa ogromne statki niemieckie w cieśninie morskiej. Do bazy oczywiście nie powrócili. Piszę otwarcie o zakończeniu, ponieważ to historia oparta na faktach, którą każdy może przyswoić sobie z Wikipedii bądź jak ja ze szkoły imienia Marynarki Wojennej RP (pozdrawiam Gdyńską Trójkę!).

Promieniowanie ks. Kaczkowskiego

Drugi film, to ten z wyboru, dla którego spędziłam dziesięć godzin w pociągu nocnym. 20 filmów trudno upycha się w pięć dni, więc pierwszy pokaz prasowy odbył się już o godzinie 11.00. Film "Johnny" (reż. Daniel Jaroszek, debiut) opowiada o znanym księdzu Janie Kaczkowskim, który był ludzką twarzą kościoła katolickiego w Polsce. W Pucku, niedaleko Gdyni stworzył nowoczesne hospicjum. Sam zmarł przed 40. rokiem życia na glejaka mózgu.

Nie sądziłam, że ten film wywrze na mnie tak osobiste wrażenia. Uświadomiłam sobie, że choć nigdy nie poznałam Kaczkowskiego, to byłam w jego strefie wpływów, ponieważ byłam akcyjną wolontariuszką gdyńskiego hospicjum, współpracowałam z osobami, które go znamy. Pół filmu szukałam właściwego słowa na oddziaływanie księdza na ludzi i znalazłam - promieniowanie. Inni ludzie napromieniowani jego dobrocią, choć wiem, że brzmi to sentymentalnie, przekazują ją dalej. Ja byłam tym drugim poziomem, a moja praca nauczyciela (to mój główny zawód) też gdzieś wypływa z tej chęci naprawy świata.

"Johnny" to film pewniak, 23 września wchodzi do kin w szerokiej dystrybucji Next Film. Spodziewałam się że spokojnie 2 miliony Polaków może zobaczyć ten film, a na pewno i wyżej, gdy dodamy dystrybucję w modelu VoD.

Świetne role Dawida Ogrodnika i Piotra Trojana

Role Dawida Ogrodnika i Piotra Trojana jako dwóch skrajnych charakterów: księdza-filozofa-bioetyka i recydywisty, który pod wpływem pierwszego się zmienia, są świetne. To kandydaci do nagród za główną rolę męską, ponieważ zdecydowanie są równorzędnymi bohaterami. Do tego znakomity drugi plan - Anna Dymna, Maria Pakulnis czy Marta Stalmierska (wróżę jej świetlaną karierę, świetna, choć miała tylko kilka minut na ekranie).

Dopracowany film, gdzie scenariusz nie jest pisany na kolanie (autorem jest Maciej Kraszewski), a na konferencji prasowej wszyscy podkreślali zasługi producenta Roberta Kijaka, który ufał swojej ekipie. Można wnioskować z tonu osób obecnych, że wcale nie jest to oczywiste w polskim kinie.

I na koniec o tym, co się udało - udało się pokazać Kaczkowskiego jako człowieka, nie posąg. Taki, za którym poszły tłumy, pomimo wrodzonych wad fizycznych, czy też czasami trudnego charakteru.

O dziwo, polecam oba filmy do uwagi. Lubię skalę z Filmwebu, więc oto moje noty: "Orzeł. Ostatni patrol" 6/10 i "Johnny" 8/10. Uprzedzę, że dziewiątki i dziesiątki nie pojawiają się u mnie często, a właściwie to bardzo rzadko. Stąd ósemka go świetna ocena, a szóstka przyzwoita.

Nie oceniam gali otwarcia czy też wygłaszanych mów na niej, na których nie byłam. Nie chodzę na oficjalne premiery w głównym budynku, ponieważ od lat dzieje się to samo i nie przypomina to święta kina polskiego - przepychanki do zajęcia jak najlepszego miejsca, choć system mógłby technicznie pozwolić na przydział miejsc. Mamy 2022 rok i technicznie jest to możliwe, choć droższe.

Można mnie spotkać w GCFie i Heliosie, gdyby ktoś chciał porozmawiać o festiwalu i filmach. Serdecznie zapraszam do rozmowy.

Drugiego dnia mam w planach trzy filmy: "Śubuk", "Apokawixę" oraz "Zadrę". Jak zwykle u mnie plan może się zmienić. Pojawi się także wywiad z twórcami, scenarzystami filmu "Śubuk", który może być czarnym koniem tego festiwalu.

Prosto z Gdyni, Paulina Richert

Komentarze

Powiązane

30.10.22, 09:00
| kultura » film
Kolejne Multikina na filmowej mapie Polski. Finał rebrandingu
28 października br. zakończył się proces rebrandingu kin sieci Cinema3D na Multikino. Sieć zaistniała w kolejnych dziesięciu miastach w Polsce. 
29.10.22, 19:00
| kultura » muzyka
Arctic Monkeys pierwszym headlinerem Open'er Festival powered by Orange 2023
30 czerwca 2023 roku w Gdyni wystąpi grupa Arctic Monkeys. Bilety na to muzyczne wydarzenie dostępne są już w sprzedaży- Early Bird Tickets.
26.10.22, 20:35
| kultura » informacje
35. Cinema City w Polsce. Otwarcie kina w Elblągu
Cinema City otworzyło 35. kino w swojej sieci. Od 14 października można oglądać filmy w CH Zielone Tarasy w Elblągu. Jest to pierwsza po pandemii inwestycja w rozbudowę sieci kin Cinema City. Otwarcie kina poprzedziła kampania wykorzystująca takie nośniki jak: outdoor, radio i digital.
24.10.22, 20:30
| internet » informacje | kultura » książki
Zbrodnia bez kary. Reportaże Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii wydane w formie książki przez Wydawnictwo M.
26. reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy zostało zebranych w formie książki. Publikacja „Zbrodnia bez kary” została wydana przez Wydawnictwo M.
22.10.22, 09:47
| kultura » informacje
Wielki powrót festivalu Audioriver. Ruszyła sprzedaż biletów
Organizatorzy Audioriver zapowiadają powrót festiwalu w 2023 roku. 16. odsłona Audioriver została zaplanowana na 28, 29 i 30 lipca w Płocku, a sprzedaż biletów rozpoczęła się 13 października br. 
20.10.22, 21:00
| kultura » książki
Przesłanie z Ukrainy, czyli przemówienia prezydenta Ukrainy. Publikacja w 2023 roku w Polsce
Na początku 2023 r. ukażą się w Polsce przemówienia Wołodymyra Zełenskiego zebrane w tomie „Przesłanie z Ukrainy”.Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na inicjatywę United24 stworzoną przez prezydenta Zełenskiego w celu zbiórki funduszy na pomoc Ukrainie.
15.10.22, 21:00
| kultura » film
,,Podziemna Armia'' na międzynarodowych targach MIPCOM w Cannes
Polski producent InbornMedia i brytyjski Woodcut International ogłosili, że seria dokumentalna „Podziemna Armia” zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Cannes na międzynarodowych targach MIPCOM. 
12.10.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Ania. Aż 122 tys. widzów obejrzało dokument w kinach w pierwszy weekend
Film dokumentalny o Annie Przybylskiej pt. „Ania” z wynikiem otwarcia 122 047 widzów uplasował się na trzecim miejscu wśród wszystkich filmów dokumentalnych box-office jakie zostały wprowadzone do kin w Polsce.
03.10.22, 11:29
| kultura » książki
Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022
Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury został ogłoszony 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
30.09.22, 11:20
| kultura » informacje
Tour po galeriach sztuki z Suzuki Motor Poland
Suzuki Motor Poland po raz kolejny zostało partnerem głównym Warsaw Gallery Weekend. Z okazji tego wydarzenia agencja Communication Unlimited opracowała dla Suzuki kampanię pod hasłem „Art of Experience”. WGW odbywa się w dniach od 29 września do 2 października br.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty

Specjalista ds. PR i komunikacji

Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu | Toruń

Przejdź do oferty

Specjalista ds. wystaw

Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

29.11.2022 r., online.

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.