12.09.22, 18:25

Jaki wpływ na SEO ma techniczne wykonanie strony internetowej?

Fot.: materiały prasowe

Tworząc stronę internetową mamy postawione określone założenia i oczekiwania względem jej efektywności i przynoszenia nowych Klientów. O ile jesteśmy w stanie ocenić czy komunikacja strony internetowej oraz jej spójność z wizerunkiem marki jest właściwa to w przypadku technicznych aspektów jej wdrożenia ciężko bez przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu programowania stwierdzić czy jest ona właściwie wykonana od strony technicznej. W tym artykule pokażemy jaka jest rola elementów strony internetowej których na pierwszy rzut oka nie widać.

Hosting i jego wpływ na pozycjonowanie strony

Wybór hostingu jest oczywisty. Ma być szybki i wyposażony w dobre dyski SSD. Ilość przesyłanych informacji w przypadku większych stron internetowych potrafi ją niestety zwolnić lub w najgorszym przypadku spowodować przeciążenie i komunikat o błędzie. 

Język PHP który wykorzystywany jest do tworzenia stron wykorzystuje liczne zapytania do bazy danych, zapewniając komunikację na linii serwer-klient. Często jest to właśnie wąskie gardło procesu komunikacji pobierania danych wyświetlanych na stronie internetowej. Odpowiedzialnym tutaj jest serwer. W przypadku ładowania strony ma to duże znaczenie, różnica pomiędzy dyskami i HDD lub SATA jest ogromna i może wpływać na czas ładowania do liczonych w sekundach. 

Google update. Aktualizacja Core Web Vitals

Czyli zestaw wskaźników od Google, które wykorzystuje do analizy i oceny technicznej strony internetowej. Kolejny krok Google w stronę zwrócenia uwagi na kwestie techniczne strony internetowej. Wprowadzone wskaźniki mają na celu parametryzowanie jej ze względu na : 

LCP - czyli czas jaki potrzebuje serwer do załadowania największego elementu strony internetowej 

FID -  pełny czas potrzebny do pełnego załadowania interaktywności strony

CLS - czyli stabilność wszystkich elementów strony / layoutu / podczas jej ładowania i użytkowania. 

Jak widać Google przykłada dużą wagę do poprawnego wdrożenia stron internetowych, będąc nieświadomym zarówno zaleceń jak i technicznych wymagań możemy przepalić budżet na kampanie SEO i linkbuilding, a nierozwiązane problemy techniczne strony internetowej będą ją trzymać na gorszych pozycjach poniżej TOP10.

Jaki serwer wybrać ? 

Jeżeli zależy nam na szybkim czasie odpowiedzi serwera wybierzmy minimum serwer VPS a najlepiej dedykowany. 

Szybki kod html, css

Wolne ładowanie się strony internetowej to duży problem. W przypadku szybkiego łącza nie będzie to proste do sprawdzenia ani widoczne dla użytkowników z dobrym stałym łączem. Jednak w przypadku użytkowników mobilnych stanowi dość niewygodny mankament. Brak szybkiego załadowania strony internetowej skutkuje większą ilością odrzuceń i braku realizacji celu. 

Dzięki znajomości technicznych zagadnień w agencji interaktywnej hauerpower.com tworzymy strony technicznie dopracowane i uwzględniające założenia Google i potrzeb użytkowników.

Jak zatem sprawdzić czas ładowania strony ?

Istnieje kilka programów online dzięki którym w prosty sposób możesz sprawdzić jak Twoja strona wypada pod względem technicznym.  

Przykładowe programy analizy technicznej strony gtmetrix.com lub Google Page Speed pokażą Ci potencjalne problemy z czasem wczytania, przeładowaniem skryptów js lub niepoprawną konstrukcją kodu. Brak ładowania z opóźnieniem skryptów lub zła ich implementacja to również problem którego nie widać. Warto przy odbiorze strony postawić wymagania co do zaliczenia testów jakościowych i technicznych przez programy analityczne gdyż jest to doskonała możliwość pokazania Wykonawcy że strona może osiągać lepsze parametry. 

Optymalizacja SEO strony internetowej

Każda strona internetowa pomimo idealnej struktury, dopasowanego projektu który zachwyca już od pierwszych sekund po wejściu na stronę powinna być zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarki Google

Google zwraca uwagę na techniczne parametry strony tj: sama grafika, kolory, zdjęcia nie są czynnikami które wpływają na ocenę strony przez algorytm. Wyszukiwarka wyznacza trendy w projektowaniu, które są zbieżne z oczekiwaniami użytkowników, warto zwrócić też uwagę na korelację pomiędzy SEO, a projektowaniem użyteczności UX strony internetowej. 

Projektowanie stron SXO

Terminem łączącym oba zagadnienia nazywamy SXO czyli projektowanie UX zorientowane na wymagania dotyczące kwestii SEO realizowanym na witrynie (onsite). Zbiór reguł i zaleceń jest tutaj klarowny i rzeczywiście jeżeli strona posiada nienaganny UX będzie on pozytywnie wpływał na SEO np: kwestia czasu przebywania na stronie, ilość klikniętych podstron czy współczynnik odrzuceń. 

Optymalizacja techniczna

Każdą stronę internetową możemy własnoręcznie sprawdzić poprzez wyżej wymienione programy i zwrócić do Wykonawcy wyniki (o ile wcześniej nie ustaliliśmy minimalnych jakościowych punktów takich jak czas wczytania) powinny one zostać uwzględnione. 

Do głównych zadań optymalizacji technicznej można zaliczyć : 

Optymalizację java script oraz jego kompresję, odpowiednio można tutaj zastosować narzędzia typu minifier compressor np: https://www.toptal.com/developers/javascript-minifier

Optymalizacja obrazów - niekoniecznie na stronie musimy prezentować pliki jpg o wadze ponad 1mb, to spore obciążenie dla wczytania się strony internetowej, zamiast tego warto skorzystać z zastosowania kompresji online lub dynamicznej kompresji jaką daje nam np system CMS Wordpress, odpowiedni format obrazów tj: webp.

Odpowiednie umieszczenie skryptów asynchroniczne, błędne umieszczenie ich w sekcji nagłówka ‘head’ powoduje problemy wynikające (opóźnień ładowania) z czasu potrzebnego na pełne pobranie przez przeglądarkę wszystkich zasobów strony internetowej.

Poza wyżej wymienionymi czynnikami, istnieje znakomita większość o której Zlecający może nie wiedzieć, a Wykonawca powinien zapewnić, do tych najważniejszych można zaliczyć :  

  1. ustawienie odpowiednio linkowania wewnętrznego

  2. przekierowania wersji http na https

  3. ustawienie meta tagów : title i description

  4. wdrożenie danych strukturalnych poprawiających widoczność strony w wynikach wyszukiwania

  5. ustawienie odpowiednich przekierowań 301,

  6. zgłoszenie mapy witryny sitemap,

  7. przygotowanie plików robots.txt oraz htaccess.

Jeżeli szukasz wykonawcy stron wg. zaleceń Google oraz specjalizujących się w optymalizacji SEO zobacz ofertę na tworzenie stron we Wrocławiu od specjalistów Wordpress i budowania widoczności stron, agencji Hauerpower

Responsywność stron www, czyli popraw konwersję i widoczność strony w wyszukiwarce Google

Podobnie jak w przypadku warstwy wizualnej strony internetowej responsywność ma kolosalne znaczenie pod względem użyteczności i zdobycia uwagi użytkownika. Strony internetowe, które posiadają źle wdrożoną wersję mobilną lub bardzo ubogą responsywność będą gorzej oceniane po przez algorytmy Google, co ma również korelację z wpływem na pozycje na frazy kluczowe i ogólną widoczność domeny. 

Responsywność i wysokie pozycje w Google, czy to jest powiązane ?

Połączenie filozofii tworzenia stron dla użytkowników jest tutaj kluczowe. Google od lat stoi przy stanowisku aby skupić się na użytkowniku i jego potrzebach w pierwszej kolejności nie tylko pod względem technicznym ale również w kwestii treści i jej optymalizacji. Poprawnie zaprojektowana strona, techniczne wykonanie oraz responsywność zaprocentuje również w kwestiach SEO.  

Budowanie widoczności strony w Google od czego zacząć ?

Jeżeli myślimy o pozycjonowaniu strony internetowej, chcemy aby zdobywała coraz to nowe słowa kluczowe oraz generowała ruch i zapytania z wyników organicznych, niestety ale nie ma drogi na skróty, a pierwszym krokiem do jej dalszego pozycjonowania jest poprawne wykonanie i zadbanie o spełnienie wymagań jakie stawia Google.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.