12.09.22, 09:57

Rusza Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2022.

Paulina Richert na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, fot.: materiały prasowe

W Gdyni rusza święto polskiego kina, czyli Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. 47. edycja tego wydarzenia. Najważniejszą jego częścią będzie oczywiście walka o Złote Lwy. Korespondencja Pauliny Richert dla portalmedialny.pl prosto z Gdyni.

Mamy godzinę 6.53, 12 września 2022 r. Czekam na otwarcie recepcji w Teatrze Muzycznym w Gdyni, aby oficjalnie rozpocząć 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dla mnie osobiście to już dziesiąty bądź jedenasty festiwal: dwukrotnie w młodzieżowych jury (2013, 2014), trzykrotnie jako wolontariusz (2015, 2016, 2017), a zazwyczaj jako widz. W 2022 r. nareszcie skorzystam z akredytacji prasowej i będę codziennie relacjonować tegoroczną edycję. W planach: recenzje filmów, wywiady z twórcami (przede wszystkim scenarzystami) oraz refleksje z festiwalu. Od razu uprzedzam, wszystko będzie subiektywne.

Kim jestem? Nazywam się Paulina Richert, jestem absolwentką Filmoznawstwa i wiedzy o nowych mediach na Uniwersytecie Jagiellońskim (2019), gdzie trafiłam jako zwyciężczyni 25. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie (2014). Na co dzień pracuję jako korepetytor języka polskiego i angielskiego w Krakowie. Od święta piszę o filmie, które pochłaniam w ogromnych ilościach każdego dnia. Na studiach byłam współpracownikiem serwisu portalmedialny.pl oraz magazynu „TV Lider”. Jestem emocjonalnie związana z polskim kinem, tego dotyczyła moja praca dyplomowa na studiach.

Nie zamierzam oglądać wszystkich filmów. Na sześć dni tegorocznego festiwalu przewidziano 20 filmów, co jest złamaniem regulaminu, który mówi o maksymalnie 16 filmach w Konkursie Głównym. Ogłoszono listę 16 filmów, aby po kilku dniach poszerzyć ją do 20. Oficjalnie jako powód podano wysoką jakość artystyczną, nieoficjalnie mówi się o „wpływie na dyrektora artystycznego wydarzenia”. Dla niektórych filmów miejsce miało w konkursie się po prostu znaleźć.

Sytuacja wyżej opisana jest o tyle ciekawa, że właśnie mija 40 lat od festiwalu, który nie odbył się ze względu na stan wojenny. W tym roku mają zostać pokazane filmy z konkursu, który miał się odbyć w 1982 r.

Kto walczy o Złote Lwy? 

W Konkursie Głównym, czyli tym, gdzie walczy się o Złote Lwy, znalazły się nowe filmy Leszka Dawida ("Broad Peak"), Agnieszki Smoczyńskiej ("The Silent Twins"), czy też Xawerego Żuławskiego ("Apokawixa"). W tym roku pojawi się wiele debiutów, m.in. Grzegorza Mołdy ("Zadra") czy też nagrodzonego w zeszły weekend na Festiwalu Filmowym w Wenecji Damiana Kocura ("Chleb i sól"). Wiadomo już, że polskim kandydatem do Oscara w przyszłym roku będzie fil "IO" Jerzego Skolimowskiego, także pokazywany w Konkursie Głównym.

Przede mną tydzień bogaty w filmowe doznania, mam nadzieję, że te lepsze częściej niż gorsze. Zapraszam do czytania relacji i pośredniego uczestnictwa w gdyńskim festiwalu.

Komentarze

Powiązane

30.10.22, 09:00
| kultura » film
Kolejne Multikina na filmowej mapie Polski. Finał rebrandingu
28 października br. zakończył się proces rebrandingu kin sieci Cinema3D na Multikino. Sieć zaistniała w kolejnych dziesięciu miastach w Polsce. 
29.10.22, 19:00
| kultura » muzyka
Arctic Monkeys pierwszym headlinerem Open'er Festival powered by Orange 2023
30 czerwca 2023 roku w Gdyni wystąpi grupa Arctic Monkeys. Bilety na to muzyczne wydarzenie dostępne są już w sprzedaży- Early Bird Tickets.
26.10.22, 20:35
| kultura » informacje
35. Cinema City w Polsce. Otwarcie kina w Elblągu
Cinema City otworzyło 35. kino w swojej sieci. Od 14 października można oglądać filmy w CH Zielone Tarasy w Elblągu. Jest to pierwsza po pandemii inwestycja w rozbudowę sieci kin Cinema City. Otwarcie kina poprzedziła kampania wykorzystująca takie nośniki jak: outdoor, radio i digital.
24.10.22, 20:30
| internet » informacje | kultura » książki
Zbrodnia bez kary. Reportaże Wirtualnej Polski, Deutsche Welle i Interii wydane w formie książki przez Wydawnictwo M.
26. reportaży i wywiadów o powojennych karierach niemieckich zbrodniarzy zostało zebranych w formie książki. Publikacja „Zbrodnia bez kary” została wydana przez Wydawnictwo M.
22.10.22, 09:47
| kultura » informacje
Wielki powrót festivalu Audioriver. Ruszyła sprzedaż biletów
Organizatorzy Audioriver zapowiadają powrót festiwalu w 2023 roku. 16. odsłona Audioriver została zaplanowana na 28, 29 i 30 lipca w Płocku, a sprzedaż biletów rozpoczęła się 13 października br. 
20.10.22, 21:00
| kultura » książki
Przesłanie z Ukrainy, czyli przemówienia prezydenta Ukrainy. Publikacja w 2023 roku w Polsce
Na początku 2023 r. ukażą się w Polsce przemówienia Wołodymyra Zełenskiego zebrane w tomie „Przesłanie z Ukrainy”.Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na inicjatywę United24 stworzoną przez prezydenta Zełenskiego w celu zbiórki funduszy na pomoc Ukrainie.
15.10.22, 21:00
| kultura » film
,,Podziemna Armia'' na międzynarodowych targach MIPCOM w Cannes
Polski producent InbornMedia i brytyjski Woodcut International ogłosili, że seria dokumentalna „Podziemna Armia” zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Cannes na międzynarodowych targach MIPCOM. 
12.10.22, 13:02
| telewizja / VOD » informacje | kultura » film
Ania. Aż 122 tys. widzów obejrzało dokument w kinach w pierwszy weekend
Film dokumentalny o Annie Przybylskiej pt. „Ania” z wynikiem otwarcia 122 047 widzów uplasował się na trzecim miejscu wśród wszystkich filmów dokumentalnych box-office jakie zostały wprowadzone do kin w Polsce.
03.10.22, 11:29
| kultura » książki
Jerzy Jarniewicz laureatem Nagrody Literackiej Nike 2022
Tegorocznym zwycięzcą Nagrody Literackiej Nike za tomik poetycki „Mondo cane” został Jerzy Jarniewicz. Werdykt konkursowego jury został ogłoszony 2 października 2022 r. Natomiast Nagroda Nike Czytelników, przyznawana w plebiscycie Wyborcza.pl i „Wyborczej”, trafiła do Joanny Ostrowskiej za książkę „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
30.09.22, 11:20
| kultura » informacje
Tour po galeriach sztuki z Suzuki Motor Poland
Suzuki Motor Poland po raz kolejny zostało partnerem głównym Warsaw Gallery Weekend. Z okazji tego wydarzenia agencja Communication Unlimited opracowała dla Suzuki kampanię pod hasłem „Art of Experience”. WGW odbywa się w dniach od 29 września do 2 października br.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji i marketingu

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie | Cała Polska

Przejdź do oferty

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lesznowoli

Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli | mazowieckie

Przejdź do oferty

Filmograf

FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.01.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.12.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

29.11.2022 r., online.