29.08.22, 08:00
Męskie Granie. Największym finał w historii
Ponad 20 koncertów na dwóch scenach, kilkunastotysięczna publiczność w żywieckim Amfiteatrze pod Grojcem – to największy finał w historii Męskiego Grania.
Tego lata Męskie Granie odwiedziło osiem miast, a koncerty odbywały się zarówno w piątki, jak i soboty. W line-upie wydarzenia znalazło się w sumie ponad 80 wykonawców, którzy zagrali aż 180 koncertów. Projekt był też jeszcze bardziej eklektyczny niż podczas wcześniejszych edycji, a z dwóch scen wybrzmiały nowe muzyczne gatunki, w tym rap, jazz czy elektro, co można było obserwować zwłaszcza na Scenie Ż, która zmieniła swój charakter na bardziej festiwalowy.
Męskie Granie to także wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Praca nad projektem trwa właściwie przez cały rok, a przy każdym koncercie pracuje ponad 800 osób, w tym zespół event managerów, dział komunikacji, oświetleniowcy, realizatorzy dźwięku czy ekipa techniczna. Montaż każdorazowo zaczyna się w poniedziałek – zaraz po niedzielnym demontażu cała produkcja przyjeżdża do kolejnego miasta, aby nadzorować przygotowania do kolejnej odsłony wydarzenia.
Finał Męskiego Grania tradycyjnie miał miejsce w Żywcu, kolebce marki Żywiec. W tym roku zarówno piątkowe, jak i sobotnie koncerty przepełnione były projektami specjalnymi. Jednym z nich był występ Jakuba Józefa Orlińskiego oraz Aleksandra Dębicza. Swoim programem artyści udowodnili, jak bliskie są sobie muzyka epoki baroku i muzyka rozrywkowa naszych czasów, zwłaszcza że w jednym z utworów do muzyków dołączył MIUOSH. Projekt specjalny na koncert w Żywcu przygotował również KORTEZ. Na scenie pojawił się razem z Tomkiem Ziętkiem i Tomkiem Sołowiejem oraz Darią ze Śląska – dziewczyną, którą bardzo chciał przedstawić publiczności. Na finale nie zabrakło także projektu MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne”. W Żywcu utwory znane z płyty wykonywali liczni goście: Natalia Grosiak, Bela Komoszyńska, Igor Herbut, król, Julia Pietrucha, Marcelina i Franek Trojanowski. Na scenie pojawił się też PRO8L3M Art Brut na żywo feat. Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Wanda i Banda. Tym występem Oskar i Steez zabrali publiczność do uniwersum Art Brut, prezentując bogactwo historii i inspiracji płynących z polskiej muzyki lat 70., 80. i 90. Zebrani usłyszeli również Tribute to Krzysztof Krawczyk: Urbański Orkiestra i Goście. Jest to wyjątkowy hołd dla niekwestionowanej ikony polskiej estrady i popkultury. Największe utwory Krawczyka w nowych aranżacjach wykonali: IGO, Kacperczyk, WaluśKraksaKryzys, król, Natalia Szroeder, MIUOSH, Marcelina, Baasch, Jucho, Artur Rojek, Piotr Zioła i Maciej Musiałowski.
W piątek na Scenie Głównej w Żywcu zagrali: MEEK, OH WHY?, Król z gościnnym udziałem MIUOSHA, BRODKA, PRO8L3M Art Brut na żywo feat. Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz, Wanda i Banda oraz MIUOSH x Zespół Śląsk „Pieśni Współczesne”. Zwieńczeniem piątkowego wieczoru był projekt Dawida Podsiadły, przygotowany specjalnie z myślą o tegorocznej trasie. Ze sceny wybrzmiały nie tylko nowe single, ale także utwory promujące wcześniejsze trasy, w tym „Elektryczny” oraz „Początek”. Tego samego dnia na Scenie Ż zagrali: YANA, ATLVNTA, Dziwna Wiosna, Resina pres. Speechless, Coals oraz projekt TYMEK, URBAŃSKI i FISZ EMADE TWORZYWO. W sobotę zagrali na niej: ta UKRAINKA, Jakub Skorupa w towarzystwie Marceliny, Kamil Hussein, EABS, ARS LATRANS Orchestra: Sztuka Miłości, Oxford Drama oraz SOBEL. Na Scenie Głównej przed publicznością zaprezentowali się: Jakub Józef Orliński & Aleksander Dębicz, IGO z gościnnym udziałem Kwiatu Jabłoni, Tribute to Krzysztof Krawczyk: Urbański Orkiestra i Goście, KORTEZ PROJEKT SPECJALNY oraz ZALEWSKI MTV Unplugged. Większość zebranych czekała jednak na finał, czyli występ Męskie Granie Orkiestry 2022, w składzie Bedoes, Kwiat Jabłoni i Zalewski. Na koncercie w Żywcu towarzyszyli im: WaluśKraksaKryzys, Andrzej Markowski, Jakub Wojtas, Bolesław Wilczek, Dominik Szczepaniak, Martyna Szczepaniak, Justyna Jarzębińska, Dorota Theisebach, Michał Grobelny, Jakub Łępa, Olaf Węgier, Szymon Białorucki, Radosław Mosurek i Jakub Kurek. Podobnie jak w innych miastach artyści zaprezentowali wyjątkowy muzyczny program oparty na znanych utworach w zupełnie nowych aranżacjach. Ze sceny wybrzmiały, m.in. „Polskie tango”, „Nie pytaj o Polskę” czy „Zwiedzam świat”, w którym gościnnie zaśpiewał MIUOSH. Muzycy po raz ostatni na żywo wykonali także tegoroczny hymn Męskiego Grania, czyli „Jest tylko teraz”.
Jesienią pojawi się płyta z tegorocznej trasy. Wyłącznym sponsorem trasy jest marka Żywiec.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze