13.07.22, 14:25

Pierwsza noc Promsów w Dwójce prosto z Royal Albert Hall

Noc Promsów w Dwójce prosto z Royal Albert Hall, fot.: materiały prasowe

Program 2 Polskiego Radia przeprowadzi w piątek, 15 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Tegoroczną odsłonę koncertów promenadowych zainauguruje Requiem Giuseppe Verdiego – w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej BBC i znakomitych solistów. Przez całe lato Dwójka będzie transmitować wydarzenia z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.

The Proms to cykl koncertów muzyki klasycznej zorganizowany po raz pierwszy w 1895 r. Od 1927 r., z krótką przerwą, wydarzenie to realizowane jest przez BBC – obecnie główny nurt festiwalowych koncertów toczy się w londyńskiej Royal Albert Hall, ale Promsy obecne są także w innych miejscach i miastach, m.in.: Belfaście, Birmingham, Bristolu, Cardiff, Glasgow, Liverpoolu.

Swą popularność Promsy zawdzięczają nie tylko bogatej i różnorodnej ofercie programowej, ale także obecności najciekawszych „twarzy” światowej muzyki i zamiłowaniu Brytyjczyków do muzyki poważnej oraz ich umiejętności celebrowania wydarzeń artystycznych. Koncerty promenadowe są niezwykle popularne także wśród osób, które na co dzień nie słuchają muzyki poważnej – The Proms był pierwszym festiwalem na świecie przeznaczonym dla wszystkich, bez względu na status społeczny czy materialny. Masowość imprezy (duża liczba uczestników, transmisje radiowe i telewizyjne) łączy się z dbałością o najwyższy poziom artystyczny. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się widowiskowy finał cyklu – znany jako „The Last Night of the Proms”.

Podczas wieczoru inaugurującego tegoroczną odsłonę Promsów zabrzmi Messa da Requiem Giuseppe Verdiego – dzieło skomponowane dla uczczenia pamięci Alessandro Manzoniego – wielkiego poety i patrioty włoskiego. Premiera odbyła się 22 maja 1874 r. w Kościele św. Marka w Mediolanie. Następnie utwór wykonano w tamtejszej La Scali. Wybór tego utworu wraz z towarzyszącym mu przesłaniem na otwarcie Festiwalu, to zarazem niewątpliwe znak czasów, w których żyjemy.
W Royal Albert Hall mszę żałobną Verdiego wykonają Chór i Orkiestra Symfoniczna BBC pod dyr. Sakari Oramo. Soliści: Masabane Cecilia Rangwanasha – sopran, Jennifer Jennifer Johnston – mezzosopran, Freddie De Tommaso – tenor, Kihwan Sim – bass-baryton.

Zaplanowano aż 84. koncerty

Podczas tegorocznych Promsów odbędą się 84. koncerty. Do repertuaru wydarzenia powrócą też prezentacje międzynarodowych orkiestr, w tym nowo utworzonej Ukraińskiej Orkiestry Wolności. Festiwal wpisano w obchody stulecia BBC.
Transmisję inauguracyjnego wieczoru Promsów w Programie 2 Polskiego Radia zaplanowano na piątek, 15 lipca br., od godz. 20.30 – w ramach audycji „Filharmonia Dwójki”. Prowadzenie pasma – Jacek Hawryluk.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.
27.11.23, 06:30
| radio » informacje
Top Radia 357 na Kasprowym Wierchu. A w Warszawie koncert Midge Ure
Trzeci Top Radia 357 zostanie zrealizowany z Zakopanego - z finałem na Kasprowym Wierchu. Przed finałem audycji, w Warszawie odbędzie się koncert gwiazdy specjalnej - zagra Midge Ure, lider zespołu Ultravox i współtwórca Live Aid.
26.11.23, 16:49
| radio » informacje | kultura » muzyka
Marcin Del – M Jankowski zwycięzcą konkursu Wydaj płytę z Będzie Głośno!
Marcin Del – M Jankowski – młody wokalistka, autor tekstów, producent, zwyciężył w konkursie radiowej Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie cyfrowej płyty z radiową Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji „Będzie głośno!”.
24.11.23, 12:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF na styczeń i luty 2024 r. bez podwyżek
Cenniki reklamowe Grupy RMF obowiązujące w styczniu i lutym 2024 r. pozostaną na niezmienionym poziomie.
24.11.23, 10:30
| radio » informacje
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów Melchiory 2023. Lista laureatów
23 listopada br. ogłoszono nazwiska nagrodzonych twórców reportaży i dokumentów. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 
24.11.23, 08:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Od 11 grudnia br. Grupa Eurozet zmienia ceny swoich flagowych produktów: Radia ZET, pakietu Audio ZET (71 stacji) i Audio ZET Boost (136 stacji).
23.11.23, 10:55
| radio » informacje | kultura » muzyka
Zimowy Sen Niedźwiedzia. Nakład płyty winylowej wyczerpany
Zaledwie w kilka dni wyczerpał się nakład specjalnej płyty winylowej przygotowanej przez Radio 357. „Zimowy Sen Niedźwiedzia” to świąteczna selekcja muzyczna Marka Niedźwieckiego.
23.11.23, 09:34
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Blisko 30 wydawców w portfolio nowej sieci reklamy audioXi
Wystartowało audioXi – sieć cyfrowej reklamy audio. Za wprowadzenie platformy na nasz rynek odpowiada Grupa RMF. Produkt ten obecny jest już łącznie na czterech rynkach europejskich.