20.06.22, 19:05

Huta 19 debiutuje jako wydawnictwo z książką o historii polskiego komiksu

Okładka książki, fot.: materiały prasowe

Agencja kreatywna Huta 19 im. Joachima Fersengelda rozpoczyna działalność wydawniczą. Pierwszym tytułem w porfolio agencji jest książka „Od Łapigrosza do Funky’ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989”.

Celem obszernej, prawie 700-stronnicowej monografii z 1200 skanami jest chronologiczne pokazanie ewolucji graficznej, tematycznej i wydawniczej polskiego komiksu, z objaśnieniem przyczyn tych zmian.

Huta 19 wraz ze współpracownikami zrekonstruowała i poddała obróbce graficznej ponad tysiąc dwieście skanów. Są to niespotykane dotąd reprodukcje i zdjęcia. Monografia jest ilustrowana licznymi fragmentami komiksów (pojedynczymi ilustracjami, poszczególnymi planszami, bądź okładkami samoistnych wydawnictw), oraz - dzięki uprzejmości twórców - również oryginalnymi planszami wybranych komiksów, po to, by udostępnić szerokiej widowni wgląd w warsztat rodzimych twórców komiksu i by ukazać kunszt tych twórców (w latach PRLu często zaprzepaszczony w procesie druku).

Jak pisze we wstępie do książki sam autor - dr Adam Rusek, to pierwsza tak obszerna próba syntezy dziejów polskich historii obrazkowych. Przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, zainteresowanych tematem oraz dla coraz liczniejszych badaczy i teoretyków rodzimej (i nie tylko) popkultury, stąd z jednej strony jej dosyć swobodny styl narracji, z drugiej - przywiązanie do faktów i dat. “To jest także historia Polski. Tworzyli ją świetni rysownicy i scenarzyści, fantastyczne redakcje czasopism i wydawnictw, których już nie ma. Została zapisana w czymś, co wydawało się sztuką niepoważną, a jednak – ku zdumieniu autorytetów – budziło entuzjazm czytelników: w opowiastkach obrazkowych” - podkreśla Dariusz Rzontkowski, wydawca książki, Partner i Executive Creative Director Agencji Huta 19.

Na równi z wartością merytoryczna, książkę ma wyróżniać nowoczesna forma edytorska. Za projekt odpowiada designer - Rodrigo Miguel Serra. Wydrukowana została w Hiszpanii. Muzeum Komiksu jest patronem publikacji. Książka „Od Łapigrosza do Funky’ego Kovala. Historia komiksu polskiego do roku 1989” jest już dostępna w sprzedaży internetowej. Cena: ok. 499 zł.

Premiera pierwszej publikacji Huty 19 odbyła na Targach Książki w Warszawie w nietypowej formie. Stoisko Huty 19 było prawdopodobnie jedynym miejscem na wydarzeniu, gdzie prowadzone były zapisy na książkę, zamiast klasycznej sprzedaży.

Autorem książki jest Adam Rusek - znawca historii polskiego komiksu. Autor wielu prac na ten temat, m.in. książek: „Tarzan, Matołek i inni. Cykliczne historyjki obrazkowe w Polsce w latach 1919-1939”, „Leksykon polskich bohaterów i serii komiksowych”. Komiks polski jest nie tylko kontynuacja jego wcześniejszych prac, lecz także kolejnym etapem naukowych badań.

Wydawcą jest Dariusz Rzontkowski - Partner and Executive Creative Director Agencji Huta 19. Wraz z Dariuszem Basińskim współautor tekstów dla grupy Mumio, reżyser i scenarzysta słuchowiska “Ostry przypadek kataru męskiego” z udziałem, m.in. Jacka Braciaka i Olafa Lubaszenko, emitowanego w Programie 2 Polskiego Radia (nominacja konkursu "Dwa Teatry - Zamość 2022").

Huta 19 im. Joachima Fersengelda jest agencją kreatywną założoną w 2015 r. przez Piotra Jabłońskiego, Dariusza Rzontkowskiego i Mateusza Żdanko. Aktualnie zatrudnia ok. 30 osób. Książka “Komiks Polski” jest debiutem wydawniczym agencji.

Komentarze

Powiązane

28.09.22, 06:00
| reklama & PR » informacje
GroupM: retail media posiada 12 proc. udziału w polskim rynku reklamy cyfrowej
Rozwojowi rynku e-commerce towarzyszy wzrost tzw. retail mediów. Przychody reklamowe platform e-commerce globalnie wyniosą w tym roku aż 101 mld dolarów. W Polsce wydatki na retail-media sięgną w tym roku blisko 800 mln zł – wynika z analizy GroupM, holdingu mediowo-technologicznego.
27.09.22, 17:00
| reklama & PR » informacje
Norweski sposób na zdrowie. Kampania marki Möller’s
Möller’s ruszył z kampanią pod hasłem „Norweski sposób na zdrowie” z produktami skierowanymi zarówno do tych najmłodszych jak i tych starszych.
27.09.22, 16:00
| reklama & PR » informacje | kultura » książki
Ruszyła kampania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w radiu, telewizji i sieci
Ruszyła kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii społeczno-informacyjnej Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) na lata 2021 – 2025, która ma na celu promocję czytelnictwa oraz bibliotek. 
27.09.22, 11:23
| reklama & PR » informacje
Pora na parę! Karol Paciorek w kampanii piekarników parowych marki Amica
Ruszyła nowa kampania piekarników parowych marki Amica. Producent ze swoim produktem chce dotrzeć przede wszystkim do młodych ludzi, którzy mnóstwo czasu spędzają w mediach społecznościowych. Tam też, z pomocąznanego dziennikarza i podcastera Karola Paciorka, który został zaproszony do projektu, Amica chce edukować, co daje para w piekarniku.
26.09.22, 18:16
| reklama & PR » informacje
Spotkanie niech się stanie. Soplica z nową platformą komunikacyjną
Ruszyła nowa platforma komunikacyjna marki Soplica pod hasłem „Spotkanie niech się stanie”. Koncepcja kreatywna opiera się na emocjach, ludziach, spotkaniach ze znajomymi, gdzie głównymi bohaterami są warianty smakowe marki.
26.09.22, 16:00
| reklama & PR » informacje
Przepraszamy, że nasze parówki są tak dobre. Kampania parówek marki Dolina Dobra
Na początku września br. marka Dolina Dobra zaprezentowała teaser kampanii promujący nowości w asortymencie: Parówki Dobre oraz Parówki 100% polskiej szynki. Kreacje graficzne z hasłem „przepraszamy, że nasze parówki są tak dobre” były emitowane w telewizji, pojawiły się także na outdoorach oraz działaniach digital. 
26.09.22, 11:00
| reklama & PR » informacje
Magda Gessler twarzą kampanii AleRabat.com
Magda Gessler rozpoczęła współpracę z marką AleRabat.com, która oferuje kody rabatowe i cashback za zakupy online. Za dobór i koordynację współpracy z gwiazdą, kreację i kompleksową realizację kampanii odpowiada agencja LifeTube (Grupa LTTM).
26.09.22, 10:00
| reklama & PR » informacje
Spokój Film. Debiutuje nowy dom produkcyjny Jana Szczeniowskiego
Spokój Film to nowy dom produkcyjny założony przez Jana Szczeniowskiego, producenta działającego w branży reklamowej od ponad 15 lat.
25.09.22, 11:35
| reklama & PR » informacje
MagentaBIZNES, czyli kampania T-Mobile z ofertą dla firm
Rozpoczęła się nowa kampania T-Mobile, MagentaBiznes, kierowana do firm. Grupa oferuje Internet bez limitu danych i prędkości oraz nielimitowane rozmowy. 
24.09.22, 17:00
| reklama & PR » informacje
Rusza trzecia odsłona reklamy Suzuki Show
W trzeciej odsłonie reklamy, Rafał Jemielita oraz Jarek Maznas, dziennikarze motoryzacyjni opowiedzą o dwóch modelach marki Suzuki- Vitara i Jimny. W reklamie będą poruszane tematy związane z marką Suzuki. Kampanię razem z Suzuki przygotowała agencja Communication Unlimited.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. reklamy

Centrum Kulturalne w Przemyślu | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji i marketingu

Narodowe Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Specjalista ds. marketingu

Fundacja OFF CAMERA | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 29.10.22

Do wygrania jeden egzemplarz książki.

do 28.10.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.22

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

14-15 listopada 2022 r., Kraków. 

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.