18.06.22, 18:00

Laureaci XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry Zamość 2022

Plakat promujący "Dwa Teatry", fot.: materiały prasowe

13 czerwca br.  spektakl Teatru Telewizji „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza został uhonorowany Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry Zamość 2022”. Adaptacja dramatu Sławomira Mrożka „Krawiec”, którą reżyserował Marek Bukowski, a wyprodukował Piotr Mikołajczak, otrzymała „Feniksa” nagrodę specjalną przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

W tym roku w konkursowych zmaganiach Festiwalu „Dwa Teatry” wzięło udział 19 słuchowisk radiowych oraz 12 spektakli telewizyjnych. W konkursie głównym znalazł się spektakl dla dzieci TVP ABC „Misja Lolka Skarpetczaka” Tomasza Trojanowskiego w reżyserii Anny Wieczur.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego dla spektaklu Teatru TV i za reżyserię otrzymał Andrzej Barański za spektakl „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza.

Nagrodą za rolę kobiecą w spektaklu Teatru Telewizji została uhonorowana Magdalena Kuta za kreację w spektaklu „Matka odchodzi" w reżyserii Przemysława Stippy. Nagrodę ufundowała Telewizja Polska, a wręczył ją Członek Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz. Nagrodę za rolę męską w spektaklu Teatru Telewizji otrzymał Piotr Polk za rolę w spektaklu „Akompaniator” Anny Burzyńskiej w reżyserii Adama Sajnuka.

Nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego została przyznana Markowi Bikowi za realizację spektaklu „Akompaniator”. Nagrodą za montaż w spektaklu telewizyjnym otrzymał Szymon Sabarański za spektakl „Król Edyp”. Nagrodę za zdjęcia do spektakli „Krawiec” Sławomira Mrożka w reżyserii Marka Bukowskiego i „Let’s dance Zofia” Angeliki Kuźniak w reżyserii Mariusza Bonaszewskiego i Anny Dudy uhonorowano Arkadiusza Tomiaka. Natomiast Marta Grudzińska otrzymała nagrodę za kostiumy do spektaklu „Krawiec”. Nagrodę za scenografię do spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Wojciecha Adamczyka dostał Marek Chowaniec.

Lidia Sadowa została laureatką Nagrody Specjalnej ZASP za rolę Goplany w spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Natomiast Lech Łotocki otrzymał Nagrodę Specjalną ZASP za rolę Tejrezjasza w spektaklu „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz rolę Bezdomnego w spektaklu „Polowanie na karaluchy” Janusza Głowackiego w reżyserii Michała Szcześniaka.

Nagroda im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne spektaklu Teatru TV przypadła Tomaszowi Sroczyńskiemu za muzykę do spektaklu „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza, w reżyserii Przemysława Stippy. Z kolei Nagroda Publiczności za spektakl Teatru TV została przyznana dla „Misji Lolka Skarpetczaka” Tomasza Trojanowskiego w reżyserii Anny Wieczur.

10 czerwca podczas gali otwarcia Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia otrzymali aktorka teatralna i filmowa Magdalena Zawadzka oraz aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser Andrzej Mastalerz.

Spektakle Teatru Telewizji oceniało jury pod przewodnictwem aktorki Haliny Łabonarskiej w składzie: Elżbieta Wrotnowska - Gmyz – teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie; Jerzy Zelnik – aktor i reżyser; Hadrian Filip Tabęcki – kompozytor, pianista, aranżer; Wojciech Tomczyk – dramaturg i scenarzysta.

Galę poprowadzili Katarzyna Sanocka oraz Przemysław Stippa, a oprawę muzyczną stanowiły piosenki z repertuaru Barbary Krafftówny w wykonaniu Anny Karczmarczyk i Olgi Lisieckiej.

Komentarze

Powiązane

28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.
28.11.23, 14:38
| radio » informacje
Mrozu kolejnym gospodarzem formatu RMF FM w trasie
Mrozu będzie kolejnym po Agnieszce Chylińskiej i Darii Zawiałow gospodarzem audycji „RMF FM w trasie”. Artysta poprowadzi format od 2 grudnia br. w cztery kolejne soboty w godz. 15.00-17.00.
28.11.23, 09:51
| radio » informacje
BBC Studios z usługę BBC Podcasts Premium w Apple Podcasts także na polskim rynku
BBC Studios rozszerza dostępność subskrypcji BBC Podcasts Premium aż o 166 nowych krajów, w tym Polskę.Cena usługi wynosi 13,99 zł miesięcznie.
27.11.23, 06:30
| radio » informacje
Top Radia 357 na Kasprowym Wierchu. A w Warszawie koncert Midge Ure
Trzeci Top Radia 357 zostanie zrealizowany z Zakopanego - z finałem na Kasprowym Wierchu. Przed finałem audycji, w Warszawie odbędzie się koncert gwiazdy specjalnej - zagra Midge Ure, lider zespołu Ultravox i współtwórca Live Aid.
26.11.23, 16:49
| radio » informacje | kultura » muzyka
Marcin Del – M Jankowski zwycięzcą konkursu Wydaj płytę z Będzie Głośno!
Marcin Del – M Jankowski – młody wokalistka, autor tekstów, producent, zwyciężył w konkursie radiowej Czwórki „Wydaj płytę z Będzie Głośno!”. Główną nagrodą w konkursie jest wydanie cyfrowej płyty z radiową Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę na antenie Czwórki w ramach audycji „Będzie głośno!”.
24.11.23, 12:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Cenniki Grupy RMF na styczeń i luty 2024 r. bez podwyżek
Cenniki reklamowe Grupy RMF obowiązujące w styczniu i lutym 2024 r. pozostaną na niezmienionym poziomie.
24.11.23, 10:30
| radio » informacje
Ogólnopolski Konkurs Reportażystów Melchiory 2023. Lista laureatów
23 listopada br. ogłoszono nazwiska nagrodzonych twórców reportaży i dokumentów. Nagrody zostały przyznane w kategoriach: Reportaż Roku, Dokument Roku, Inspiracja Roku oraz Realizator Roku. Ogłoszono także laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Radiowej w dziedzinie reportażu o Grand Prix KRRiT oraz XXVI Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory. 
24.11.23, 08:30
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Grupa Eurozet podnosi ceny reklam
Od 11 grudnia br. Grupa Eurozet zmienia ceny swoich flagowych produktów: Radia ZET, pakietu Audio ZET (71 stacji) i Audio ZET Boost (136 stacji).
23.11.23, 10:55
| radio » informacje | kultura » muzyka
Zimowy Sen Niedźwiedzia. Nakład płyty winylowej wyczerpany
Zaledwie w kilka dni wyczerpał się nakład specjalnej płyty winylowej przygotowanej przez Radio 357. „Zimowy Sen Niedźwiedzia” to świąteczna selekcja muzyczna Marka Niedźwieckiego.
23.11.23, 09:34
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Blisko 30 wydawców w portfolio nowej sieci reklamy audioXi
Wystartowało audioXi – sieć cyfrowej reklamy audio. Za wprowadzenie platformy na nasz rynek odpowiada Grupa RMF. Produkt ten obecny jest już łącznie na czterech rynkach europejskich.