18.06.22, 18:00

Laureaci XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry Zamość 2022

Plakat promujący "Dwa Teatry", fot.: materiały prasowe

13 czerwca br.  spektakl Teatru Telewizji „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza został uhonorowany Grand Prix XXI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry Zamość 2022”. Adaptacja dramatu Sławomira Mrożka „Krawiec”, którą reżyserował Marek Bukowski, a wyprodukował Piotr Mikołajczak, otrzymała „Feniksa” nagrodę specjalną przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego.

W tym roku w konkursowych zmaganiach Festiwalu „Dwa Teatry” wzięło udział 19 słuchowisk radiowych oraz 12 spektakli telewizyjnych. W konkursie głównym znalazł się spektakl dla dzieci TVP ABC „Misja Lolka Skarpetczaka” Tomasza Trojanowskiego w reżyserii Anny Wieczur.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego dla spektaklu Teatru TV i za reżyserię otrzymał Andrzej Barański za spektakl „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza.

Nagrodą za rolę kobiecą w spektaklu Teatru Telewizji została uhonorowana Magdalena Kuta za kreację w spektaklu „Matka odchodzi" w reżyserii Przemysława Stippy. Nagrodę ufundowała Telewizja Polska, a wręczył ją Członek Zarządu Telewizji Polskiej Mateusz Matyszkowicz. Nagrodę za rolę męską w spektaklu Teatru Telewizji otrzymał Piotr Polk za rolę w spektaklu „Akompaniator” Anny Burzyńskiej w reżyserii Adama Sajnuka.

Nagroda za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego została przyznana Markowi Bikowi za realizację spektaklu „Akompaniator”. Nagrodą za montaż w spektaklu telewizyjnym otrzymał Szymon Sabarański za spektakl „Król Edyp”. Nagrodę za zdjęcia do spektakli „Krawiec” Sławomira Mrożka w reżyserii Marka Bukowskiego i „Let’s dance Zofia” Angeliki Kuźniak w reżyserii Mariusza Bonaszewskiego i Anny Dudy uhonorowano Arkadiusza Tomiaka. Natomiast Marta Grudzińska otrzymała nagrodę za kostiumy do spektaklu „Krawiec”. Nagrodę za scenografię do spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Wojciecha Adamczyka dostał Marek Chowaniec.

Lidia Sadowa została laureatką Nagrody Specjalnej ZASP za rolę Goplany w spektaklu „Balladyna” Juliusza Słowackiego w reżyserii Wojciecha Adamczyka. Natomiast Lech Łotocki otrzymał Nagrodę Specjalną ZASP za rolę Tejrezjasza w spektaklu „Król Edyp” Sofoklesa w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza oraz rolę Bezdomnego w spektaklu „Polowanie na karaluchy” Janusza Głowackiego w reżyserii Michała Szcześniaka.

Nagroda im. Janusza Hajduna za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne spektaklu Teatru TV przypadła Tomaszowi Sroczyńskiemu za muzykę do spektaklu „Matka odchodzi” Tadeusza Różewicza, w reżyserii Przemysława Stippy. Z kolei Nagroda Publiczności za spektakl Teatru TV została przyznana dla „Misji Lolka Skarpetczaka” Tomasza Trojanowskiego w reżyserii Anny Wieczur.

10 czerwca podczas gali otwarcia Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry” przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia otrzymali aktorka teatralna i filmowa Magdalena Zawadzka oraz aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i reżyser Andrzej Mastalerz.

Spektakle Teatru Telewizji oceniało jury pod przewodnictwem aktorki Haliny Łabonarskiej w składzie: Elżbieta Wrotnowska - Gmyz – teatrolog, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie; Jerzy Zelnik – aktor i reżyser; Hadrian Filip Tabęcki – kompozytor, pianista, aranżer; Wojciech Tomczyk – dramaturg i scenarzysta.

Galę poprowadzili Katarzyna Sanocka oraz Przemysław Stippa, a oprawę muzyczną stanowiły piosenki z repertuaru Barbary Krafftówny w wykonaniu Anny Karczmarczyk i Olgi Lisieckiej.

Komentarze

Powiązane

13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
13.06.24, 11:42
| radio » informacje
Relacje z EURO 24 w Radiu Zet i TOK FM
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Mecze polskiej reprezentacji będą relacjonować Krzysztof Wilanowski i Marcin Powideł z Radia ZET oraz Przemysław Pozowski i Michał Waszkiewicz z TOK FM.
12.06.24, 16:00
| radio » ludzie | reklama & PR » ludzie
10 osób awansuje w Dziale Sprzedaży Agencyjnej Grupy Eurozet
W ramach struktur Działu Sprzedaży Agencyjnej Grupy Eurozet awansowało dziesięć osób. Stanowiska dyrektorskie objęli Anna Chudzyńska i Michał Miętusiewicz.
12.06.24, 08:30
| radio » informacje
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek w zespole Radia Nowy Świat
Mery Spolsky, Artur Barciś i Damian Kwiek dołączają do zespołu Radia Nowy Świat . Barciś pojawi się pierwszy raz na antenie 13 czerwca o godz. 14.00. Z kolei Kwiek pojawi się 14 czerwca z rozmową w programie „Cały nasz świat” (11:00-12:00), a w sobotę 15 czerwca o godz. 13.00 na antenie stacji zadebiutuje Mery Spolsky.
12.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Wielki powrót do Polskiego Radia. Janusz Deblessem w Studiu Reportażu i Dokumentu PR
Janusz Deblessem rozpoczął pracę w Studiu Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Po trzech latach dziennikarz wraca do Polskiego Radia.
11.06.24, 14:32
| radio » informacje
Nowe podcasty od Czwórki w ofercie Polskiego Radia
Podcasty „Jamrozek wrażliwie” Kuby Jamrozka, „Nie ma lekko” Kamila Jasieńskiego , „Rejon ruchu” Piotra Galusa debiutują w ofercie platformy podcasty.polskieradio.pl.
11.06.24, 10:13
| radio » badania rynku
Radio Zet z dużym skokiem słuchalności. RMF FM liderem
Radio Zet osiągnęło największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 marca 2024 r. do 31 maja 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.06.24, 13:12
| radio » informacje
RMF FM wysyła na Euro 2024 siedmioosobową ekipę
Do obsługi tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożne RMF FM wysyła do Niemiec wóz transmisyjny oraz aż siedmioosobową ekipę: pięciu dziennikarzy i dwóch producentów-realizatorów.
10.06.24, 07:30
| radio » ludzie
Piotr Jaśkowiak gospodarzem sobotnich poranków w TOK FM
Piotr Jaśkowiak został nowym prowadzącym sobotnich "Poranków Radia TOK FM". Na antenie będzie można go usłyszeć między 7:00 a 9:00.
10.06.24, 06:30
| radio » ludzie
Marcin Grzebielucha redaktorem wydania Wiadomości Radia Zet
Marcin Grzebielucha dołączył do zespołu Działu Informacji Radia ZET.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.