07.06.22, 08:00

Grupa Kino Polska w I kw. 2022 r.: wyższe przychody, niższa oglądalność

Logo Kino Polska, fot.: materiały prasowe

W I kw. 2022 r. Grupa Kino Polska odnotowała przychody na poziomie 66,4 mln zł (+15,8 proc. r/r), przy wyraźnym wzroście wpływów zarówno z emisji, jak i z reklam.

W I kwartale 2022 r. na rynek telewizyjny w Polsce miało wpływ kilka czynników, takich jak wojna w Ukrainie, która spowodowała odpływ widzów do kanałów informacyjnych, ale także zmiany w zakresie pomiarów oglądalności telewizji. Mimo tych nie zawsze sprzyjających okoliczności osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki operacyjne i finansowe, co tylko potwierdza, że – podobnie jak w okresie pandemii – nasz model biznesowy pozostaje odporny na zawirowania rynkowe. Przychody z emisji rosły znacząco i stanowią więcej niż połowę przychodów ze sprzedaży Grupy, a wpływy z reklam są na bardzo satysfakcjonującym poziomie. Dynamika wzrostu przychodów była większa niż dynamika kosztów operacyjnych, co przełożyło się na wyraźnie wyższą rentowność i zysk netto” – mówi Bogusław Kisielewski, prezes Zarządu Kino Polska TV SA.

W I kwartale 2022 r. Grupa odnotowała znaczące wzrosty przychodów w najważniejszych segmentach swojej działalności. Wpływy ze sprzedaży reklam oraz emisji kanałów filmowych marki FilmBox i kanałów tematycznych wyniosły 35,1 mln zł, (+18,3 proc. r/r), zaś przychody ze sprzedaży reklam w kanale Stopklatka wzrosły do 10,8 mln zł, (+19,9 proc. r/r). Sprzedaż praw licencyjnych przyniosła Grupie 6,7 mln zł, (+26 proc. r/r). Wzrost przychodów osiągnęły także segmenty Kanały marki Kino Polska – łącznie 8,8 mln zł (+2,9 proc. r/r) z emisji i sprzedaży reklam oraz Zoom TV, który wygenerował 4,4 mln zł ze sprzedaży reklam (+2,5 proc. r/r).

Łącznie sprzedaż reklam w I kw. 2022 r. wygenerowała 23,8 mln zł, tj. 12,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody Grupy z emisji wzrosły o 16,9 proc. r/r i wyniosły 35,2 mln zł. Grupa kontynuuje dalszy rozwój na rynkach międzynarodowych, nawiązując współpracę z nowymi operatorami kablowymi. Sprzedaż poza granicami Polski sięgnęła 23,0 mln zł, co oznacza wzrost o 17,5 proc. r/r i stanowiła w omawianym okresie 34,6 proc. całkowitych przychodów Grupy.

Zysk netto Grupy na koniec marca 2022 r. wyniósł 12,7 mln zł i wzrósł o 99,9 proc. r/r, co jak tłumaczy firma jest efektem wyższych przychodów notowanych w najważniejszych segmentach działalności, ale również następstwem niższych kosztów związanych z zakupem i produkcją treści programowych w pierwszym kwartale br. Na koniec I kw. 2022 r. Grupa nie posiadała zadłużenia finansowego netto, zanotowała nadwyżkę finansową w wysokości 26 mln zł. Rentowność netto Grupy wzrosła do 19,1 proc., wobec 11,1 proc. rok wcześniej.

Od początku 2022 roku rozliczamy się w „nowej”, poszerzonej grupie komercyjnej 16-59, która zdecydowanie lepiej oddaje charakterystykę aktualnej konsumpcji mediów, co sprzyja osiąganiu przez nas jeszcze wyższych przychodów ze sprzedaży reklam. Łączna dynamika wzrostu przychodów ze sprzedaży reklam oraz z emisji daje pogląd na możliwą skalę naszego rozwoju w całym 2022 r.” – dodaje Bogusław Kisielewski, prezes Zarządu Kino Polska TV SA.

Niższa oglądalność

W I kwartale 2022 r. łączna oglądalność kanałów Grupy wyniosła 2,69 proc. i była niższa o około 10,9 proc. r/r, przy uwzględnieniu porównywalnej grupy widowni komercyjnej (SHR proc., All 16-59, live). W 2021 r. Grupa raportowała udział w oglądalności przy uwzględnieniu węższego zakresu grupy wiekowej (SHR proc., All 16-49, live), co dawało wtedy udział w oglądalności na poziomie 2,53 proc.

Na wyniki oglądalności kanałów Grupy w I kwartale 2022 r. miał wpływ znaczący wzrost udziału kanałów informacyjnych oraz – w przypadku kanałów naziemnych takich jak Stopklatka – zmiany standardu nadawania (refarming) oraz cykliczne zmiany w panelu pomiarowym służącym do pomiaru oglądalności. Kanał filmowo-serialowy Kino Polska odnotował spadek oglądalności (SHR proc., All 16-59, live) o 16,9 proc. r/r, kanał Kino TV o 11,1 proc. r/r, zaś Stopklatka o 13,5 proc. r/r. Udział kanału Zoom TV w oglądalności nie zmienił się w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku.

Komentarze

Powiązane

20.02.24, 19:54
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Electrolux głównym partnerem MasterChef Nastolatki. Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu marki
Electrolux, producent sprzętu gospodarstwa domowego, jest głównym sponsorem programu „MasterChef Nastolatki” (TVN) – nowej wersji kulinarnego talent-show.
20.02.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Osiem nowych formatów trafi do europejskich kanałów z portfolio Warner Bros. Discovery. W Polsce nowe programy pojawią się m.in. w TTV i TVN Turbo
Warner Bros. Discovery rozszerza swoją europejską ofertę. Firma pozyskała osiem serii programów, które będą dostępne na kanałach darmowych i płatnych. Wśród programów, które trafią do oferty sieci linearnych WBD w Polsce i we Włoszech znalazły się takie tytuły, jak „The Grand Tour” czy „Clarkson’s Farm”.
20.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Niecały milion widzów obejrzało mecz Legii Warszawa z Molde FK
W czwartek, 15 lutego br. blisko milion widzów obejrzało na antenach Telewizji Polskiej mecz Legii Warszawa z norweskim Molde FK w ramach Ligi Konferencji Europy.
18.02.24, 16:10
| telewizja / VOD » informacje
Dom w cenie mieszkania. II sezon od marca w Zoom TV
Na antenie Zoom TV pojawi się drugi sezon polskiej produkcji „Dom w cenie mieszkania”. Gospodarzem formatu będzie Kuba Midel.
18.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » ludzie
Bartosz Cebeńko gospodarzem Teleexpressu
Dziennikarz, reporter oraz prezenter telewizyjny, Bartosz Cebeńko, będzie trzecim, obok Macieja Orłosia i Aleksandry Kostrzewskiej gospodarzem „Telexpressu”. W nowej roli dziennikarz zadebiutował w sobotę, 17 lutego br.
17.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Nielegalni. Serial CANAL+ na antenie Kino TV
„Nielegalni”, polski serial produkcji CANAL+ pojawił się w ofercie Kino TV.
16.02.24, 23:55
| telewizja / VOD » seriale
Reżim z Kate Winslet. Serial HBO zadebiutuje w marcu
HBO zapowiada serial „Reżim” ze zdobywczynią Oscara Kate Winslet w roli głównej. Autorem scenariusza jest Will Tracy, reżyseruje Stephen Frears i Jessica Hobbs. Sześcioodcinkowa produkcja będzie miała swoją premierę 4 marca br. w HBO i HBO Max.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 16:22
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Biznesowa w ofercie serwisu MEGOGO
Telewizja Biznesowa dołączyła do oferty platformy streamingowej MEGOGO.
15.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Spotkanie Ruchu Chorzów z Legią Warszawa z dużym zainteresowaniem na antenach CANAL+
Piłkarska PKO Bank Polski Ekstraklasa wróciła do gry po blisko dwumiesięcznej przerwie zimowej. Spotkanie pomiędzy Ruchem Chorzów a Legią Warszawa zanotowało duże zainteresowanie.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.