07.04.22, 07:00

Grupa Kino Polska TV: 257,2 mln zł przychodów w 2021 r. Spółka wciąż ma problem z ZOOM TV

Logo Kino Polska, fot.: materiały prasowe

W 2021 r. Grupa Kino Polska TV odnotowała przychody na poziomie 257,2 mln zł, co przekłada się na 21,4 proc. wzrostu. Zysk netto Grupy wyniósł 48,6 mln zł (wzrost o 78,5 proc.).

Po raz kolejny zanotowaliśmy bardzo dobre wyniki finansowe, co jest efektem dynamicznego rozwoju firmy w głównych segmentach działalności, który przekłada się na wzrost przychodów zarówno z emisji, jak i z reklam. Zbudowaliśmy bardzo efektywny model biznesowy, dzięki któremu możemy powiększać skalę działalności przy niewielkim wzroście kosztów. To z kolei sprawia, że wynik EBITDA i zysk netto rosną wyraźnie szybciej niż przychody” – mówi Bogusław Kisielewski, Prezes Zarządu Kino Polska TV SA.

Jak informuje Grupa, największe wzrosty przychodów spółka odnotowała w segmencie sprzedaży reklam i emisji kanałów filmowych marki FilmBox i kanałów tematycznych (+20,9 mln zł, +19,3 proc. r/r), w sprzedaży reklam na kanale Stopklatka (+9,7 mln zł, wzrost o 30,6 proc. r/r) oraz sprzedaży praw licencyjnych (+9,5 mln zł, +50 proc. r/r). Wzrost przychodów osiągnęły także segmenty kanały marki Kino Polska (+4,4 mln zł, +13,9 proc. r/r) oraz Zoom TV (+1,7 mln zł, +9,6 proc. r/r).

Duży wzrost ze sprzedaży reklam

Sprzedaż reklam wygenerowała łącznie 96,7 mln zł, tj. 26 proc. więcej niż rok wcześniej. Przychody Grupy z emisji wzrosły w minionym roku o 14,1 proc. r/r i wyniosły 128,8 mln zł. Grupa kontynuuje rozwój na rynkach międzynarodowych, gdzie osiągnęła sprzedaż na poziomie 92,4 mln zł, co oznacza wzrost o 20,2 proc. r/r. Sprzedaż poza granicami Polski stanowiła w omawianym okresie 35,9 proc. łącznych przychodów Grupy.

W 2021 roku rynek reklamowy był w bardzo dobrej kondycji, a jego wartość po raz pierwszy przekroczyła 10 mld zł, co oznacza wzrost o ponad 16 proc. rok do roku. My pokazaliśmy, że w zakresie sprzedaży reklam możemy rosnąć jeszcze szybciej niż rynek, który w pierwszych miesiącach 2022 roku wciąż jest bardzo mocny. Co istotne, nie jesteśmy uzależnieni tylko od sprzedaży reklam, bo ponad połowę przychodów Grupy stanowią opłaty od operatorów, którym udostępniamy sygnał naszych kanałów. Opłaty za emisję i sprzedaż treści oraz praw licencyjnych łącznie generują ponad 60 proc. przychodów Grupy. To stabilne, bezpieczne i stale rosnące źródło wpływów” – podkreśla Bogusław Kisielewski, prezes Zarządu Kino Polska TV SA.

ZOOM TV nie rośnie jak na drożdżach

W 2021 r. łączna oglądalność kanałów Grupy wzrosła o ponad 9 proc., a udział kanałów Grupy w oglądalności widowni komercyjnej wyniósł 2,51 proc. (SHR proc., All 16-49, live, dane: NAM). Najwyższe wzrosty oglądalności odnotowały takie kanały filmowo-serialowe, jak Kino Polska (+26,5 proc.), Kino TV (+23,5 proc.) i Stopklatka (+13,8 proc.). Udział kanału Zoom TV był niższy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku o 8,8 proc., co jak podkreśla spółka, wynika m.in. z konieczności ciągłej optymalizacji oferty programowej i prób jak najlepszego dopasowania jej do profilu widza na bardzo szybko zmieniającym się rynku TV.

W 2021 r. widzowie przeznaczali na oglądanie kanałów Grupy więcej czasu niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średni dzienny czas oglądania stacji Grupy wyniósł 43 minuty i 12 sekund (ATS, All 16-49, live) i był o 4,9 proc. dłuższy niż w 2020 r. To wynik wyraźnie lepszy niż średnia rynkowa, gdzie wskaźnik ATS spadł o 5 proc. r/r.

Komentarze

Powiązane

20.02.24, 19:54
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Electrolux głównym partnerem MasterChef Nastolatki. Uczestnicy będą korzystać ze sprzętu marki
Electrolux, producent sprzętu gospodarstwa domowego, jest głównym sponsorem programu „MasterChef Nastolatki” (TVN) – nowej wersji kulinarnego talent-show.
20.02.24, 10:50
| telewizja / VOD » informacje
Osiem nowych formatów trafi do europejskich kanałów z portfolio Warner Bros. Discovery. W Polsce nowe programy pojawią się m.in. w TTV i TVN Turbo
Warner Bros. Discovery rozszerza swoją europejską ofertę. Firma pozyskała osiem serii programów, które będą dostępne na kanałach darmowych i płatnych. Wśród programów, które trafią do oferty sieci linearnych WBD w Polsce i we Włoszech znalazły się takie tytuły, jak „The Grand Tour” czy „Clarkson’s Farm”.
20.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Niecały milion widzów obejrzało mecz Legii Warszawa z Molde FK
W czwartek, 15 lutego br. blisko milion widzów obejrzało na antenach Telewizji Polskiej mecz Legii Warszawa z norweskim Molde FK w ramach Ligi Konferencji Europy.
18.02.24, 16:10
| telewizja / VOD » informacje
Dom w cenie mieszkania. II sezon od marca w Zoom TV
Na antenie Zoom TV pojawi się drugi sezon polskiej produkcji „Dom w cenie mieszkania”. Gospodarzem formatu będzie Kuba Midel.
18.02.24, 08:00
| telewizja / VOD » ludzie
Bartosz Cebeńko gospodarzem Teleexpressu
Dziennikarz, reporter oraz prezenter telewizyjny, Bartosz Cebeńko, będzie trzecim, obok Macieja Orłosia i Aleksandry Kostrzewskiej gospodarzem „Telexpressu”. W nowej roli dziennikarz zadebiutował w sobotę, 17 lutego br.
17.02.24, 20:00
| telewizja / VOD » seriale
Nielegalni. Serial CANAL+ na antenie Kino TV
„Nielegalni”, polski serial produkcji CANAL+ pojawił się w ofercie Kino TV.
16.02.24, 23:55
| telewizja / VOD » seriale
Reżim z Kate Winslet. Serial HBO zadebiutuje w marcu
HBO zapowiada serial „Reżim” ze zdobywczynią Oscara Kate Winslet w roli głównej. Autorem scenariusza jest Will Tracy, reżyseruje Stephen Frears i Jessica Hobbs. Sześcioodcinkowa produkcja będzie miała swoją premierę 4 marca br. w HBO i HBO Max.
16.02.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Co to będzie. Polityczny wideopodcast od Gazeta.pl
Portal Gazeta.pl rusza z nowym formatem politycznym, prowadzonym przez Martę Nowak oraz Miłosza Wiatrowskiego-Bujacza. Wideopodcast będzie publikowany  w każdy czwartek. Pierwszy odcinek został wyemitowany 15 lutego br.
15.02.24, 16:22
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Biznesowa w ofercie serwisu MEGOGO
Telewizja Biznesowa dołączyła do oferty platformy streamingowej MEGOGO.
15.02.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Spotkanie Ruchu Chorzów z Legią Warszawa z dużym zainteresowaniem na antenach CANAL+
Piłkarska PKO Bank Polski Ekstraklasa wróciła do gry po blisko dwumiesięcznej przerwie zimowej. Spotkanie pomiędzy Ruchem Chorzów a Legią Warszawa zanotowało duże zainteresowanie.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Zakopiańskie Centrum Kultury | inne

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.