04.01.08, 18:33

Milenium w odcinkach - serial TVP Historia

TVP Historia rozpoczęła produkcję serialu historycznego w konwencji komediowej pt. „Milenium w odcinkach” według scenariusza Marcina Wolskiego i w reżyserii Grzegorza Lewandowskiego.

TVP Historia rozpoczęła produkcję serialu historycznego w konwencji komediowej pt. „Milenium w odcinkach” według scenariusza Marcina Wolskiego i w reżyserii Grzegorza Lewandowskiego. Gotowe są już pierwsze dwa pilotażowe odcinki. Planowanych jest 30. Wszystkie powstaną w tym roku.

„Milenium w odcinkach” to serial edukacyjno-historyczny, prezentujący tysiącletnią historię Polski. Bohaterem serialu  jest polska rodzina, której kolejne pokolenia towarzyszą naszym dziejom od Chrztu Polski po czasy najnowsze. Rodzina ta znajduje się w pobliżu głównej areny historii. Są to rzemieślnicy, woje, doradcy, którzy nie wychodzą na pierwszy plan, choć gdyby nie oni nigdy nie doszłoby do zwycięstwa pod Grunwaldem, Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 maja lub Cudu nad Wisłą. Umożliwi to opowiedzenie przystępnie, ciekawie i zabawnie o wielkich zdarzeniach z naszych dziejów, zgodnie z wiedzą historyczną w sposób atrakcyjny - zwłaszcza dla młodego widza.

"Moja idea brzmi: uczyć bawiąc" – mówi Marcin Wolski. W związku z tym chcąc przybliżyć widzom dzieje Polski, które są mi bliskie mnie jako dyplomowanemu historykowi, chciałem zaprezentować je w konwencji sitcomu. W serialu zaglądamy do polskiej rodziny. Jest to rodzina pechowców, która żyje  w pobliżu dworu a mimo to nie awansuje. Zwiększa to wymowę komediową i nie burzy historii. Zdarzenia związane z życiem króli, książąt czy hetmanów są pokazane zgodnie z faktami historycznymi.

W serialu występują m.in. Zofia Merle, Tadeusz Madeja, Edyta Olszówka, Ireneusz Czop, Katarzyna Zielińska, Damian Łukawski, Leon Charewicz, Jarosław Gruda, Katarzyna Nolbrzak i Jerzy Łapiński. Scenografia: Elwira Pluta. Kostiumy: Ewa Krauze. Muzykę  komponuje Stefan Błaszczyński, lider zespołu Brathanki. Producentem wykonawczym jest firma Skorpion Art. Pierwsze dwa odcinki serialu historycznego zostaną wyemitowane na antenie TVP Historia wiosną 2008 r. Dotyczą one węzłowych punktów naszych dziejów – Chrztu Polski i zjazdu gnieźnieńskiego w roku 1000.

Komentarze

Powiązane

13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
11.06.24, 13:40
| telewizja / VOD » badania rynku
3,6 mln widzów meczu towarzyskiego z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca br. reprezentacja Polski wygrała mecz towarzyski z Turcją. Transmisję spotkania w TVP1 w momencie najwyższej oglądalności śledziło 4,2 mln widzów.
11.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanał TVC zyskał nową oprawę i odświeżone logo
10 czerwca br., Kanał TVC (MWE Networks) pojawił się w odświeżonej oprawie graficznej. To kolejny etap zmian w portfolio grupy MWE Networks, mający na celu zmianę identyfikacji wizualnej zbliżonej do estetyki TVC Super i Antena HD.
10.06.24, 10:42
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Anna Kalczyńska w ekipie Iberionu. Poprowadzi autorski format geopolityczny
Do Iberionu dołącza Anna Kalczyńska, która poprowadzi autorski format geopolityczny. Dziennikarka w ostatnich latach związana była ze stacją TVN.
07.06.24, 08:46
| telewizja / VOD » informacje
Polska Wybiera. Eurowybory 2024. Specjalne propozycje programowe kanałów Grupy Polsat
9 czerwca br. od 19:15 na antenach Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka pojawi się wieczór wyborczy „Polska Wybiera. Eurowybory 2024”, w którym pojawią się wyniki sondażowe głosowania do Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano także specjalne wydanie „Wydarzeń 18:50”.
06.06.24, 16:15
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja WP wybiera ContentHouse do komunikacji w mediach społecznościowych
Telewizja WP rozpoczyna współpracę z agencją ContentHouse. Działania obejmą bieżącą komunikację na profilach społecznościowych Telewizja WP oraz Kabaret TV.
06.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce na antenach TVP
7 czerwca br. rozpoczną się Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce w Rzymie, gdzie niemal 100 reprezentantów Polski będzie ze sobą rywalizować. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.