16.02.22, 15:00

77 lat temu ukazał się pierwszy numer Głosu Wielkopolskiego

Urodzinowa okładka "Głosu Wielkopolskiego", fot.: materiały prasowe

16 lutego 1945 r. na rynku prasowym zadebiutował „Głos Wielkopolski”. Obecnie dziennik należy do Polska Press Grupy.

Pierwszy numer „Głosu Wielkopolskiego” trafił w ręce czytelników 77 lat temu, 16. lutego 1945 r., jako codzienne pismo polityczno-informacyjne. „Głos Wielkopolski” był pierwszym tytułem polskiej gazety, wydawanej pod koniec II Wojny Światowej, jeszcze w czasie trwania bitwy o Poznań. Organizacja procesu wydawniczego była obarczona wielkim wysiłkiem zespołu redaktorów, publicystów oraz inteligencji, która przechowała w czasie okupacji polskie czcionki drukarskie. W 1945 r. nie były one osiągalne, a co za tym idzie druk gazety codziennej nie byłby możliwy.

Jesteśmy największym dziennikiem regionalnym w Wielkopolsce. W październiku 2021 roku, znaleźliśmy się w rankingu TOP 5 mediów regionalnych Instytutu Monitorowania Mediów, zajmując trzecią pozycję z liczbą 125 powołań w innych mediach, a tym samym awansując o osiem pozycji. Nie byłoby tego bez zaangażowania i pomocy naszych czytelników. To dzięki zaufaniu odbiorców możemy, często jako pierwsi, informować o ważnych wydarzeniach, jakie dzieją się w Poznaniu i w Wielkopolsce. To także dla naszych Czytelników – staramy się zmieniać, być szybsi, lepsi, ciekawsi, a także – skuteczniejsi. Jednym z podstawowych zadań w dziennikarskiej misji jest służyć ludziom i pomagać, gdy takiej dziennikarskiej interwencji potrzebują” – mówi Wojciech Wybranowski, redaktor naczelny „Głosu Wielkopolskiego”.

Pierwszy numer dziennika wyszedł nakładem kilku tysięcy egzemplarzy. Tempo druku oscylowało wokół 600 egzemplarzy na godzinę, a gazeta kolportowana była przez gazeciarzy głównie w okolicach redakcji, ze względu na front walk w mieście. Na łamach „Głosu Wielkopolskiego” zagościły stałe rubryki zawierające informacje lokalne, gospodarcze, informacje z frontu wojennego, a także ogłoszenia.


Pierwszy numer "Głosu Wielkopolskiego", fot.: materiały archiwalne

Obecnie „Głos Wielkopolski” jest wydawany przez Polska Press Grupę. Dziennik codziennie trafia w ręce tysięcy czytelników z Poznania i całego województwa wielkopolskiego. Za druk gazety odpowiada jedna z pięciu drukarni Polska Press Grupy, w której w ciągu godziny można wydrukować 30 tys. gazet. Dostęp do „Głosu Wielkopolskiego” możliwy jest dzięki usługom prenumeraty, e-wydań oraz kolportażowi do sieci handlowych, kiosków i saloników prasowych na terenie całej Wielkopolski.

77. rocznica Głosu Wielkopolskiego stanowi dowód na to, jak ważne są media regionalne. Zespół dziennikarzy każdego dnia opisuje kluczowe wydarzenia dla regionu oraz czytelników, podejmuje tematy społeczne, analizuje decyzje lokalnych władz, nagłaśnia sprawy kontrowersyjne oraz istotne dla lokalnej społeczności. To gazeta tworzona przez ludzi i dla ludzi, dająca dostęp do wartościowych treści – nie tylko o charakterze regionalnym. Dzięki funkcjonowaniu w jednej z największych grup wydawniczych w Polsce czytelnicy Głosu otrzymują także informacje z kraju i ze świata oraz specjalne dodatki tematyczne, kolportowane we wszystkich tytułach Polska Press Grupy. Jako wydawca inwestujemy w nowe technologie, ale nie zapominamy o wielkiej wartości takich marek jak Głos Wielkopolski. Chcemy rozwijać ofertę dla czytelników z regionu, umożliwiając także reklamodawcom zaplanowanie skutecznych kampanii promocyjnych we współpracy z Polska Press Grupą” – mówi Tomasz Przybek, Prezes Zarządu Polska Press. 

Czytelnicy "Głosu" mogą także skorzystać z treści redakcji w Internecie. Serwis gloswielkopolski.pl dociera do ponad 2,3 mln internautów miesięcznie, którzy generują blisko 24 mln odsłon stron portalu (dane: Mediapanel; 2022-01; real users, views).

Komentarze

Powiązane

12.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 12 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 12 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
11.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 11 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 11 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
10.06.24, 16:30
| prasa » informacje
Dwudzieste wydanie magazynu Omnibus Wakacyjny Polityki
Po raz 20.na rynku ukaże się „Omnibus Wakacyjny Polityki”, czyli letnie wydanie specjalne dla osób lubiących umysłowe rozrywki.
10.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
09.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
08.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
07.06.24, 07:30
| prasa » informacje
Światowy Kongres Mediów Informacyjnych WAN-IFRA w 2025 r. zawita do Krakowa
World Association of News Publishers, to największa organizacja mediowa na świecie. W czasie 75. Światowego Kongresu Mediów Informacyjnych w Kopenhadze WAN-IFRA ogłosiła, że kolejne wydarzenie odbędzie się w maju 2025 r. w Polsce – miastem-gospodarzem wydarzenia będzie Kraków, a jego partnerem – Grupa Agora. 
07.06.24, 06:00
| prasa » informacje
Historyczna decyzja Polska Press Grupa. Kurier Lubelski będzie ukazywać się tylko trzy razy w tygodniu
Od 1 lipca br. „Kurier Lubelski” (Polska Press Grupa) zmienia swój cykl wydawniczy. Gazeta będzie ukazywać się trzy razy w tygodniu – w poniedziałki, środy i piątki. Nowe wydania będą dostępne w sprzedaży przez cały tydzień. Redakcja stawiać będzie teraz przede wszystkim na rozwój serwisu kurierlubelski.pl.
07.06.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 czerwca (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 czerwca? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
06.06.24, 10:24
| prasa » informacje
Daniel Obajtek przegrywa w sądzie z Onetem. Były szef Orlenu pozwał portal w trybie wyborczym
Onet wygrał w trybie wyborczym z Danielem Obajtkiem – poinformował portal Onet.pl. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na europosła pozwał serwis za jeden z artykułów. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.