08.02.22, 07:00
Podsumowanie 2021 r.: Alicja Stojek (DevaGroup)
2021 rok na rynku reklamy i digital marketingu dla portalmedialny.pl podsumowuje Alicja Stojek, SEO Specialist (DevaGroup).
Za nami kolejny rok, który przyniósł ze sobą wiele ciekawych kreacji marketingowych oraz kilka bolesnych porażek. To także kolejny rok, który przeżyliśmy w cieniu pandemii, która (chcąc nie chcąc) miała duży wpływ na całe nasze życie oraz wiele branż, w tym także marketingową. Co wydarzyło się na rynku reklamy i w branży digital marketingu w ubiegłym roku? Zapraszam Was na moje krótkie podsumowanie ubiegłorocznych trendów!
Wejście do świata online
Po pełnym niepewności roku 2020, kiedy to większość naszych aktywności przeniosła się do świata online, rok 2021 był właściwie jego kontynuacją. Zmieniło się całkowicie postrzeganie pracy i nauki zdalnej, przyzwyczailiśmy się do załatwiania większości spraw bez wychodzenia z domu i zakupów przez internet. Wszystkie firmy, które w porę zareagowały na ten trend i przeniosły swoje działania do internetu mogą spokojniej patrzeć w przyszłość. Mowa tu przede wszystkim o sklepach internetowych i serwisach streamingowych ale nie tylko. Okazało się, że wiele branż może z powodzeniem przenieść swoją działalność do internetu i prowadzić online szkolenia czy eventy.
Automatyzacja i personalizacja
Wraz ze wzrostem zainteresowania usługami online wzrosło zapotrzebowanie na automatyzowanie pewnych działań. Stąd też dynamiczny rozwój takich narzędzi jak np. chatboty, z którymi można “porozmawiać” i załatwić proste sprawy w urzędzie, sklepie internetowym czy w banku.
Mimo coraz większej skalowalności i automatyzacji działań marketingowych można zaobserwować wyraźny trend personalizacji komunikatów reklamowych. Marki zdają sobie sprawę, że strategia oparta na reklamie “dla każdego” już się nie sprawdzi. Teraz liczy się precyzyjne dotarcie do konsumenta z przekazem, który go interesuje. Przewagę mają tutaj kanały digital marketingu, gdzie można bardziej spersonalizować przekaz w oparciu o dane dotyczące wcześniejszych wyszukiwań i zainteresowań użytkowników.
W zamian za naszą prywatność w sieci otrzymujemy dopasowany do nas przekaz reklamowy, lecz i takie działania mogą niedługo zostać utrudnione, m.in. poprzez wycofanie third-part cookies, które profilowały użytkowników.
Zaufanie i zaangażowanie
Jak zatem marki radziły sobie z dotarciem do użytkowników w poprzednim roku? Mając do wykorzystania tak wiele kanałów, jak SEO, reklamy Google i Facebook Ads, e-mail i content marketing wygrał ten, kto zadbał o spójny wizerunek w sieci. Coraz częściej mówi się także jak istotne jest zaufanie do marki, które łatwo stracić poprzez, np. zły dobór influencerów promujących produkty lub brak transparentnych działań. Konsumenci cenią sobie także marki, które angażują się w sprawy społeczne czy działają na rzecz ekologii. Lecz i tutaj łatwo spaść z piedestału, gdy klienci odkryją, że takie działania prowadzone są tylko i wyłącznie na pokaz.
Co słychać w SEO?
Podobne trendy, które widoczne są w całej branży marketingu zauważyć można w pozycjonowaniu stron internetowych. Mimo automatyzacji pewnych procesów, jak np. rozwój narzędzi do tworzenia treści widoczny jest duży zwrot w stronę użytkownika i jego wygody. Długo wyczekiwana aktualizacja Page Experience, skupia się na wskaźnikach Core Web Vitals, które mają największy wpływ na na wygodę korzystania z witryny internetowej:
LCP - wyrenderowanie największego elementu (tekst, obrazek).
FID - czas do pierwszej interakcji ze stroną.
CLS - suma niespodziewanych przesunięć elementów na stronie.
źródło: http://bit.ly/web-vitals
Rok 2021 obfitował w aktualizacje głównego rdzenia algorytmu - Core Update, które nie pozwalały specjalistom SEO na nudę. Pierwsza aktualizacja miała miejsce na początku czerwca, a druga - w listopadzie. Core Update sprawdza dopasowanie witryn internetowych do słów kluczowych i weryfikuje podstawowe wskaźniki SEO.
W międzyczasie Google wypuścił także aktualizację dotyczącą wykrywania spamu na stronach internetowych (Spam Update) oraz analizy linków przychodzących (Link Spam Algorithm Update). W sierpniu Google zmienił także sposób generowania title w SERP, częściowo nadpisując tagi ustawione przez administratorów stron. Aktualizacja miała na celu lepsze dobieranie tytułów wyświetlanych w wyszukiwarce.
Podsumowanie
Branża marketingu i reklamy, zarówno tradycyjnej jak i digital nie zna stagnacji. Zmiany społeczne oraz technologiczne wymusza na specjalistach konieczność kreatywnego myślenia i elastycznego podejścia. Tak samo było w ubiegłym roku i z pewnością trend ten się utrzyma. Najważniejsze, co jako marketerzy możemy zrobić to trzymać rękę na pulsie i uczyć się obserwując zarówno sukcesy jak i porażki innych marek.
Alicja Stojek
SEO Specialist. W DevaGroup zajmuje się pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka dobrych książek i jogi.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze