04.12.21, 13:11

Pamiętniki Osób LGBTQIA+ na antenie TOK FM

Zapowiedź cyklu TOK FM, fot.: materiały prasowe

W niedzielę, 5 grudnia br. na antenie Radia TOK FM, a dzień później na tokfm.pl i w aplikacji TOK FM pojawi się cykl „Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała antologia” w wersji audio. W publikacji głos zabierają osoby niehetero- i niecisnormatywne, opowiadając swoje historie. Za ten projekt badawczy i wydawniczy odpowiadają Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie, a TOK FM jest jego partnerem.

Sytuacja osób nieheteronormatywnych w Polsce jest alarmująca - tak wskazują, m.in. raporty polskich organizacji LGBT+ i ranking ILGA-Europe. Polska zajmuje w nim od 2020 r. ostatnie miejsce wśród krajów UE, które dokumentują sytuację osób LGBT+ w Polsce. Eksperci i ekspertki zwracają uwagę na fakt, że doświadczenie potocznej homo- i transfobii splata się w Polsce z systemową instytucjonalną dyskryminacją przeciwko osobom LGBT+.

W czerwcu 2020 r. działająca w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego Pracownia Badań nad Historią i Tożsamościami LGBT+ ogłosiła we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie konkurs na pamiętniki osób nieheteronormatywnych i niecisnormatywnych.

Decydując się na ogłoszenie konkursu na "Pamiętniki Osób LGBTQIA+", chcieliśmy, aby wybrzmiały głosy, których często nie słychać, mieliśmy nadzieję dotrzeć do historii nigdy wcześniej nieopowiedzianych, na które nie ma miejsca w oficjalnym kanonie doświadczeń. Efekt konkursu nas zaskoczył, otrzymaliśmy ponad 180 nadesłanych prac” – mówi Joanna Maria Stolarek, Dyrektorka Fundacji.

Mała antologia, opublikowana w internecie - na stronie Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie, zawiera 18 wybranych historii. W marcu 2022 r. do księgarni trafi zaś większy wybór. Oprócz tego pamiętniki będą dostępne również w formie audialnej.

Cykl emitowany będzie przez dwa tygodnie

Przez dwa tygodnie, zaczynając od 5 grudnia, codziennie późnym wieczorem na antenie Radia TOK FM będzie można usłyszeć wybór kilkunastu pamiętników. Wszystkie części cyklu zostaną udostępnione w aplikacji TOK FM i na stronie tokfm.pl/pamietniki od 6 grudnia.

Na antenie TOK FM często poruszamy podobne tematy, opierając się na badaniach, raportach czy ocenach ekspertów. "Pamiętniki Osób LGBTQIA+” odsłaniają wielość i różnorodność indywidualnych doświadczeń, ale i wspólne problemy, z jakimi mierzą się osoby LGBTQIA+ w Polsce. Tymi audio pamiętnikami oddajemy im głos” - mówi Piotr Zorć, zastępca redaktor naczelnej, dyrektor publicystyki TOK FM.

Cykl „Pamiętniki Osób LGBTQIA+. Mała Antologia” zrealizowało Studio Plac. Swoich głosów użyczyli: Klara Bielawka, Zofia Domalik, Ewa Telega, Piotrek Polak, Marcin Bosak oraz Krzysztof Ogłoza. Pomysłodawczynią cyklu jest Katarzyna Szustow – gospodyni niedzielnej audycji „Lepiej późno niż wcale”, która koncentruje się na kulturze LGBTQ+ nieprzerwanie od 2006 r. Redakcja oraz skróty: Katarzyna Dudzińska i Łukasz Mikołajewski.
Radio TOK FM jest partnerem całego projektu.

Komentarze

Powiązane

22.02.24, 08:30
| radio » ludzie
Agata Kwiecińska powraca do Dwójki
Do zespołu Programu Drugiego Polskiego Radia powraca Agata Kwiecińska.
22.02.24, 07:30
| radio » ludzie
Po prostu Wschód. Nowy magazyn Piotra Pogorzelskiego w Trójki
Piotr Pogorzelski powraca do Polskiego Radia z audycją "Po prostu Wschód – magazyn Piotra Pogorzelskiego". Program emitowany będzie w soboty, o godz. 16.00 w Trójce.
21.02.24, 18:04
| radio » informacje | internet » informacje
Serwis polskieradio24.pl zmienił layout
Serwis polskieradio24.pl został udostępniony w nowej technologii i ze zmienionym layoutem.
21.02.24, 15:45
| radio » ludzie
Marta Szostkiewicz po ośmiu latach powraca do Radia Kraków
Marta Szostkiewicz powraca do Radia Kraków i ponownie obejmie stanowisko kierowniczki redakcji publicystyki.
21.02.24, 14:45
| radio » ludzie
Tomasz Kubat po 22 latach wraca do Radia ZET. Będzie warszawskim reporterem stacji
Na początku marca br. do zespołu Działu Informacji Radia ZET dołączy Tomasz Kubat. Zostanie reporterem warszawskim, odpowiedzialnym m.in. za relacjonowanie najważniejszych wydarzeń sejmowych.
21.02.24, 08:30
| radio » informacje
Radio Gdańsk – słuchaj od nowa. Wystartowała zmieniona ramówka Radia Gdańsk
W poniedziałek, 19 lutego br. pod hasłem „Radio Gdańsk – słuchaj od nowa”, ruszyła nowa ramówka stacji.
21.02.24, 07:30
| radio » ludzie
Łukasz Aftański przechodzi do Radia ZET. Będzie wydawcą
Od marca br. Łukasz Aftański dołączy do zespołu Działu Informacji Radia ZET. Będzie nowym wydawcą programu "Popołudniowy Gość Radia ZET", który prowadzi Beata Lubecka.
20.02.24, 12:23
| radio » ludzie
Katarzyna Borowiecka przejdzie z Radia 357 do Trójki
Katarzyna Borowiecka powróci do Programu Trzeciego Polskiego Radia. Z Radiem 357 była związana od chwili startu rozgłośni.
20.02.24, 07:30
| radio » ludzie
Adam Suprynowicz powrócił do Dwójki
Po kilkuletniej przerwie do zespołu Dwójki (Polskie Radio) dołączył Adam Suprynowicz – muzykolog i krytyk muzyczny.
20.02.24, 06:30
| radio » badania rynku
KBR: Polacy wpisują się w europejski model słuchania treści audio. 97 proc. Francuzów słucha treści audio
Polacy sukcesywnie poszerzają zainteresowanie różnorodnymi formami audio, podążając za europejskimi trendami konsumpcji mediów. Badania prowadzone we Francji i Wielkiej Brytanii wykazują, iż audio towarzyszy w życiu codziennym zdecydowanej większości odbiorców.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. promocji

Galeria Sztuki w Legnicy | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista do spraw komunikacji i promocji

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty

specjalista ds.promocji i PR

Teatr Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.03.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 15.03.24

Do zdobycia jeden zestaw.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

16 marca 2024 r., Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie.