05.12.07, 23:18

Urbański i Czabański na dywaniku przed komisją kultury

PAP: Prezesi Polskiego Radia i TVP, Krzysztof Czabański i Andrzej Urbański, odpierali - przed sejmową komisją kultury - zarzuty o polityczne manipulacje i naciski w kierowanych przez siebie spółkach.

Prezesi Polskiego Radia i TVP, Krzysztof Czabański i Andrzej Urbański, odpierali - przed sejmową komisją kultury - zarzuty o polityczne manipulacje i naciski w kierowanych przez siebie spółkach. Do spotkania doszło 5 grudnia br. Według prezesów posiedzenie komisji to "sąd inkwizycyjny" i "wyrok" na media publiczne. Przedstawiciele PO podkreślali, że ma to być koniec "agonii" publicznych mediów - cyztamy w depeszy PAP.

Posłowie komisji kultury zadawali wiele szczegółowych pytań. Chcieli wiedzieć m.in., czy to prawda, że dziennikarze TVP są zastraszani, cenzurowani i manipulowani politycznie, a także czy prawdziwe są medialne doniesienia o "korumpowaniu" dziennikarzy "Wiadomości". Pytali też, ile procesów wytoczyli Polskiemu Radiu pracownicy zwolnieni za kadencji obecnego zarządu.

Jednym z powodów zwołania posiedzenia według przewodniczącej komisji Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej (PO) były doniesienia medialne, jakoby wiceszefowa Agencji Informacji Patrycja Kotecka miała wywierać naciski na reporterów, by przygotowywali materiały kompromitujące PO. "Nie znam dokonań pani Patrycji Koteckiej jako dziennikarki i też nie wiem, czy informacje, jakie do opinii publicznej docierają, są prawdziwe. Dlatego poprosiłam prezesów obu spółek, aby przedstawili informacje o wszelkich ruchach personalnych w ostatnim półroczu" - uzasadniała Śledzińska-Katarasińska.

Prezes TVP odpierał zarzuty medialne. "Nie było żadnych takich faktów za mojej prezesury (...), nie zastraszałem, nie cenzurowałem, nie wyrzucałem z pracy, nie podsłuchiwałem etc. etc." - mówił Urbański. Jednak odmówił odniesienia się do publikacji. Jednocześnie zapewnił, że w telewizji publicznej nie ma komisarzy politycznych, a każdy z emitowanych programów powstaje podczas pracy zespołu i nigdy nie było materiałów zamówionych, aby zaszkodzić konkretnym politykom.

Prezes PR również odrzucał liczne oskarżenia medialne. Odpowiadając na pytania o zwolnienia w Polskim Radiu, podkreślił, że redukcje w radiu były niezbędne, a zwolnienia odbywały się w porozumieniu ze związkami zawodowymi i w pierwszej kolejności obejmowały osoby mające uprawnienia emerytalne.

Wiceszef komisji Jerzy Wenderlich (LiD) złożył wniosek formalny, aby na kolejne posiedzenie zaprosić byłych dziennikarzy TVP, którzy publicznie podnosili zarzuty pod adresem Koteckiej. Mają to być: b. reporter "Panoramy" Piotr Glicner, b. prezenter i wydawca "Wiadomości" Marcin Leśkiewicz i b. reporter "Wiadomości" Łukasz Słapek.

Prezes TVP podsumował posiedzenie, że te kilka godzin dyskusji to "kompletnie stracony" czas. Szefowa komisji zarzuciła z kolei, że Urbański bawił się z komisją "w ciuciubabkę". Pytana przez dziennikarzy, jak odbiera słowa Urbańskiego, że w TVP nie ma komisarzy politycznych, powiedziała: "Myślę, że siedzi przede mną prezes największej telewizji w Europie Środkowo-Wschodniej i kłamie. Zapowiedziała też, że niedługo będzie gotowy, przygotowywany przez PO, projekt nowelizacji ustawy o mediach publicznych, który już w marcu, najpóźniej w czerwcu, pozwoliłby zmienić zarządy w tych mediach."

Podczas posiedzenia komisji dochodziło do spięć między Sledzińską-Katarasińską a dawną szefową KRRiT Elżbietą Kruk. Przewodnicząca komisji wielokrotnie upominała Kruk, kiedy posłanka próbowała zabrać głos poza kolejnością. Śledzińska-Katarasińska ostrzegła posłankę, że nie zawaha się wezwać nawet straż marszałkowską.

Komentarze

Powiązane

19.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje | reklama & PR » informacje
Polsat Box Go promuje swoją ofertę w nowej kampanii
Ruszyła kampania reklamowa promująca ofertę Polsat Box Go. Użytkownicy mogą zyskać dostęp do 140 kanałów telewizyjnych. 
18.07.24, 09:53
| telewizja / VOD » informacje
Immergo będzie współpracować z Pasjatv
Immergo, firma działająca na rynku rozwiązań OTT i dystrybucji treści wideo, rozpoczyna współpracę z Pasjatv.
18.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
207 reklamodawców promowało podczas EURO 2024 aż 368 marek na antenach TVP
Podczas zakończonych mistrzostw Europy w piłce nożnej, Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów komercyjnych o 12 proc. Wpływy ze sprzedaży reklam dotyczą tradycyjnych mediów jak i online.
17.07.24, 16:30
| telewizja / VOD » ludzie
Paulina Sykut-Jeżyna, Agnieszka Hyży, Krzysztof Ibisz i Maciej Rock wśród gospodarzy pasma halo tu polsat
Jesienią w Polsacie ruszy zapowiadane już nowe pasmo poranne. „halo tu polsat” będzie emitowane w każdy weekend - od piątku do niedzieli. Program poprowadzą trzy pary dziennikarzy w tym Paulina Sykut-Jeżyna z Krzysztofem Ibiszem oraz Agnieszka Hyży z Maćkiem Rockiem.
17.07.24, 10:01
| telewizja / VOD » informacje
Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski przechodzą z TVN24 do TVP INFO. Poprowadzą nowy format
Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski pożegnali się z widzami „Szkła Kontaktowego” (TVN24). Para poprowadzi od 2 września br. nowy format na antenie TVP INFO.
17.07.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
482 transmisje w każdym sezonie do 2027 roku. Betclic 1. Liga i Betclic 2. Liga na antenach TVP
Polski Związek Piłki Nożnej, Pierwsza Liga Piłkarska, Telewizja Polska i Betclic ogłosiły plany dotyczące transmisji rozgrywek Betclic 1. Ligi i Betclic 2. Ligi w sezonach 2024/2025, 2025/2026 i 2026/2027. Publiczny nadawca pokaże przez trzy lata niemal 1,5 tysiąca meczów prowadzonych przez piłkarską centralę. 
17.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Finał Euro 2024 hitem weekendu. Ale oglądalność spotkań z polską drużyną była wyższa
Blisko 7,3 mln widzów oglądało w niedzielę, 14 lipca br. mecz Hiszpania – Anglia transmitowany na antenach TVP. Ponad 6,4 mln widzów śledziło spotkanie przed telewizorami w domach, a 900 tys. widzów oglądało finał Euro 2024 poza domem.
17.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
AVIOS ma nowy skład. Zarządu i plany ekspansji
Stanowisko Prezesa Zarządu w spółce AVIOS objął dr inż. Tymoteusz Biłyk, twórca marki AVIOS i członek Rady Metodologicznej ds. RPD (Return Path Data) przy projekcie Telemetria Polska Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
16.07.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Nowa struktura programów dla zagranicy. Zmiany dotkną Biełsat i TVP World
Telewizja Polska włączy swoje obcojęzyczne kanały do jednej struktury organizacyjnej. W skład nowo tworzonej jednostki wejdą dwie anteny: obecny kanał TVP World nadawany w języku angielskim oraz Telewizja Biełsat, emitująca program po białorusku, rosyjsku i ukraińsku. Szefem nowej struktury będzie Michał Broniatowski.
16.07.24, 06:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Milion widzów oglądało program Lepsza Polska Kontynuacja formatu od września
Program publicystyczny Doroty Gawryluk „Lepsza Polska” w pierwszym, wiosennym sezonie oglądało średnio milion widzów. Stacja zapowiada kontynuację formatu.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.