17.06.21, 08:00
Trzy materiały będą reprezentować Polskie Radio podczas Prix Europa 2021
Podczas festiwalu Prix Europa 2021 w Niemczech polską radiofonię reprezentować będą trzy materiały Polskiego Radia. W gronie tym znajdują się: reportaż Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia „Historie z Budzika”, słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Popsute” oraz audycja „Muzyka z lasu” Polskiego Radia Dzieciom.
Wśród nagrań, które będą reprezentować polską radiofonię w kategorii wydarzenia bieżące znajduje się reportaż Antoniego Rokickiego, „Historie z Budzika”. Opisuje on kulisy sprawy Polaka, który został odłączony od aparatury podtrzymującej życie w angielskim szpitalu, gdy lekarze uznali, że nie ma szans na wyzdrowienie. „Odmiennego zdania był prof. Wojciech Maksymowicz, który zaoferował pomoc pacjentowi. Materiał pokazuje wiele aspektów tej złożonej sytuacji. Autor reportażu, Antoni Rokicki jest młodym reportażystą, a nominacja do Prix Europa jest i zasłużona i stanie się dalszym argumentem do kontynuowania sztuki opowieści radiowej” – mówi Krzysztof Gottesman, dyrektor Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia.
Słuchowisko Teatru Polskiego Radia „Popsute" autorstwa Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza, będzie reprezentować polską radiofonię w kategorii słuchowisko. Historia głównej bohaterki Agnieszki przenosi słuchacza do świata okrucieństwa, bólu i cierpienia. Od dziesiątego roku życia dziewczynka była gwałcona z nożem przy gardle przez swojego kuzyna. Uciekła z domu w ramiona mężczyzny, który z czasem stał się jej oprawcą. Kilka lat temu pobił ją i zgwałcił. W 2019 r. został uniewinniony. „Już po nagraniu, zastanawiałam się, jak opowiedzieć tę historię. Uznałam, że muszę to zrobić najprościej i najintymniej. Czułam, że musimy we fragmentach usłyszeć Agnieszkę, jej emocje i jej ból. Że żadna, nawet najwybitniejsza aktorka, ich nie odda” – mówi Marta Rebzda. Swoim historiami w materiale dzielą się także: Marcelina, Daria i Magda. Każda z nich doświadczyła gwałtu. Wszystkie mówią o sobie „Popsute".
Audycja o polskich piosenkach ludowych – „Muzyka z lasu”, emitowana na antenie Polskiego Radia Dzieciom, to z kolei propozycja w kategorii muzyka. Prowadzącym audycję jest multiinstrumentalista, muzyk folkowy i kompozytor, Joszko Broda. Audycja emitowana jest od 10 marca br. w każdą środę o godz. 17:15. W każdym odcinku następuje prezentacja innego utworu kultury górali z Beskidu Śląskiego, nauka tekstu, tłumaczenie i interpretacja z perspektywy dziecka. „Budując audycję kierowałem się celem, jakim jest pokazanie rodzimej kultury tradycyjnej w sposób, który może zainteresować dzieci i ich opiekunów. Na falach Polskiego Radia Dzieciom budujemy więzi kulturowe, np. tłumacząc lokalne gwary na język polski i omawiając związane z tym konteksty. Łączymy w audycji teraźniejszość z historią i budujemy w ten sposób przyszłość, opierając się na tradycji i omawiając jej konteksty w komunikatywny sposób” – mówi Joszko Broda.
Festiwal Prix Europa odbędzie się w Poczdamie i potrwa od 10 do 15 października 2021 r. Prix Europa, którego początki sięgają 1987 r., jest jednym z największych w Europie wydarzeń, podczas którego co roku nagradzane są najlepsze europejskie produkcje telewizyjne, radiowe i internetowe.
Specjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze