25.05.21, 14:21
Janina Jankowska i Irena Piłatowska wykreślone z Komisji Artystycznej Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory
Janina Jankowska i Irena Piłatowska zostały wykreślone z Komisji Artystycznej Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory organizowanego przez Polskie Radio. Środowisko radiowe nie przebiera w słowach krytykując decyzję Agnieszki Kamińskiej, Prezes Polskiego Radia.
„Ha ha ha, doczekałam się. Historia zatacza koło. Po raz drugi zostałam definitywnie wyrzucona z Polskiego Radia. Pierwszy raz w stanie wojennym, obecnie przez władze wyznaczone przez niegdysiejszego mojego opozycyjnego kolegę, Krzysztofa Czabańskiego czyli słynną panią prezes Polskiego Radia” – napisała w mediach społecznościowych Janina Jankowska. Dziennikarka w 1998 r. wymyśliła i powołała do życia dwuetapowy "Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory" skierowany do młodych reportażystów. Jak podkreśla Piłatowska, konkurs miał charakter edukacyjny. Jury wyłaniało sześciu finalistów, którzy w nagrodę uczestniczyli w seminarium reportażu. „Zwycięzca otrzymywał roczne stypendium, by pod opieką Komisji Artystycznej "stworzyć reportaż swoich marzeń", często zagraniczny. Otwierało to drogę kariery młodym dziennikarzom. Do dziś” – napisała Piłatowska. „Decyzją prezes PR Agnieszki Kamińskie ja i ostatnia szefowa Studia Reportażu i Dokumentu, Irena Piłatowska zostałyśmy wykreślone ze składu jury i z Komisji Artystycznej. Ostatni finalista czeka drugi rok na zaprezentowanie swojej pracy. Dziękuję kolegom, którzy nie odeszli z komisji. "Dłużej klasztora niż przeora" – napisała Piłatowska.
Na skreślenie dziennikarek z Komisji, zareagowała Anna Sekudewicz, dziennikarka i reportażystka Radia Katowice. "Jestem głęboko wstrząśnięta decyzją Polskiego Radia w wyniku, której z Komisji Artystycznej Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory zostały wykreślone dwie moje koleżanki, wspaniałe reportażystki i długoletnie szefowe Studia Dokumentu i Reportażu Polskiego Radia - Janina Jankowska i Irena Piłatowska. W 1995 roku Janina wymyśliła i powołała do życia konkurs, który przez wiele lat inspirował młodych twórców radiowych. Decyzja Polskiego Radia jest nikczemna i uważam, że właśnie tak powinno się ją nazwać. Protestując postanowiłam, że nie będę dłużej uczestniczyć w obradach tak okrojonej Komisji Artystycznej” – napisała Anna Sekudewicz w poście na Facebooku udostępnionym przez Annę Dudzińską
Janina Jankowska rozpoczęła pracę w Polskim Radiu w 1961 r. W 1982 r. została zwolniona, a do stacji wróciła dopiero w 1989 r. Przez dwa lata była wicedyrektorką Programu Pierwszego Polskiego Radia. Następnie powróciła do pracy reporterskiej, a do 2020 r. była wiceprzewodniczącą rady programowej Radia Polskiego. Z tej funkcji zrezygnowała.
Irena Piłatowska od 2004 r. była szefową Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. Jej reportaże były wielokrotnie nagradzane w Polsce i za granicą. Dziennikarka z Polskiego Radia odeszła na emeryturę na początku 2020 r.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyKonferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze