30.04.21, 13:30
SMS do lamusa? Vercom rozpoczyna testy RCS z siecią PLAY
Vercom podpisał umowę z operatorem PLAY na testy komercyjnego wykorzystania rozwiązania RCS (Rich Communication Suite). Standard RCS, nazywany następcą SMS’a lub SMS’em 2.0, rewolucjonizuje klasyczne wiadomości tekstowe. Realizacja projektu ma nastąpić w II i III kwartale br., a w wypadku pozytywnych wyników, do wdrożenia RCS na komercyjną, szerszą skalę może dojść jeszcze w tym roku.
Standard RCS nazywany następcą SMS, czy też SMS-ami nowej generacji wprowadza m.in. szereg funkcjonalności znanych z internetowych komunikatorów, jak przesyłanie wysokiej jakości zdjęć, plików video, prowadzenie grupowych konwersacji czy też śledzenie dostarczenia i odczytania wiadomości. RCS działają w oparciu o numer telefonu, więc użytkownik nie musi instalować dodatkowych aplikacji. RCS to także nowe możliwości dla biznesu, umożliwiają bowiem wdrożenie tzw. komunikacji konwersacyjnej, dzięki której możliwe będzie zautomatyzowanie – w sposób przyjazny i w pełni spersonalizowany – wielu kluczowych procesów w firmach, takich jak sprzedaż czy obsługa klienta.
Vercom już dwa lata temu rozpoczął, jako pierwsza polska firma, współpracę z Google w zakresie wprowadzenia wiadomości RCS w naszym kraju. „Od dwóch lat rozwijamy i testujemy standard RCS. Mamy już na swoim koncie udane wdrożenia technologiczne poza Polską. Przed nami kolejny, duży krok we wprowadzaniu tej usługi, na podstawie umowy z operatorem PLAY rozpoczniemy testy rozwiązania RCS na naszym rodzimym rynku. Jeśli zakończą się one sukcesem, mamy nadzieję na komercyjne wdrożenie RCS w Polsce jeszcze w tym roku” – mówi Krzysztof Szyszka, prezes zarządu Vercom.
Wiadomości SMS wciąż są najpopularniejszym kanałem komunikacji z największym dotarciem i wskaźnikami efektywności. Kanał OTT (tj. komunikatory typu WhatsApp, Viber, Messenger), z racji potrzeby wykorzystywania zewnętrznych aplikacji pozycjonuje się zdecydowanie niżej pod względem popularności. Według analityków Juniper Research obecnie globalny rynek RCS wart jest ok 2 mln USD, a w 2025 r. jego wartość ma wzrosnąć do 4 121 mln USD, co oznacza wskaźnik CAGR na poziomie 365 proc.
Według analityków firmy Juniper do 2025 r. udział RCS w rynku CPaaS (Communication Platform-as-a-Service), może wynieść nawet 25 proc.
Komentarze