16.04.21, 07:00
Tomasz Dziedzic: Nie ma jednej recepty na dobry program kulinarny
Rozmowa z Tomaszem Dziedzicem, promotorem kultury i producentem telewizyjnym, m.in. takiego formatu jak „Ooo Ciastko. Słodko i z pasją”, który zadebiutował na antenie TVS.
Kuba Wajdzik: TVS rozpoczęła emisję nowego programu „Ooo Ciastko. Słodko i z pasją”. Czym różni się od innych emitowanych formatów kulinarnych?
Tomasz Dziedzic: „Ooo Ciastko” to przede wszystkim wypieki i słodkości. Większość znanych mi programów kulinarnych, a na pewno tych w polskiej telewizji, dotyczy gotowania i pokazywania potraw kuchni danego kraju, bądź regionu. W „Ooo Ciastko” staramy się zagospodarować niszę i pokazać widzom ciekawe i łatwe w odtworzeniu przepisy na coś słodkiego.
Wypieki przecież pojawiają się na stole w każdym polskim domu. Chcemy, aby wszyscy mieli możliwość odtworzenia przepisów Eli i zaskoczenia swoich gości, czy to na spotkaniu towarzyskim, rodzinnym lub u znajomych. W każdym odcinku prowadząca Ela Hurek, krok po kroku pokazuje jak w prosty sposób przygotować niebanalne wypieki. W każdym odcinku mamy ich dwie odsłony - w wersji klasycznej, ale z autorskim twistem prowadzącej, oraz zdrową wersję, na przykład wege czy bezglutenową. W kilku odcinkach prowadzącą wspierają jej córki - Ola i Hania.
KW: Skąd wziął się pomysł na zaistnienie na nowej antenie programu? TVS do tej pory raczej słynęła przede wszystkim ze śląskimi tematami, również kulinarnymi….
TD: Ela Hurek, ze swoim niebanalnym podejściem do wypieków i słodkości, w stosunkowo krótkim okresie czasu zaistniała w przestrzeni medialnej. Zaczęło się od własnej pracowni i bloga internetowego, na który zaczęliśmy produkować materiały wideo. Chwilę później mieliśmy już codzienny, krótki format w lokalnej telewizji. Siłą Eli są jej wypieki - torty, ciasta i inne słodkości. Nie dość, że wspaniale wyglądają, to tak samo dobrze smakują. Do tej pory otrzymywaliśmy tylko pozytywne opinie. Widzimy tutaj ogromny potencjał. Format zauważyła TVS i skorzystaliśmy z zaproszenia do pokazania „Ooo Ciastko” szerszej publiczności. Ela jest mieszkanką Śląska, więc wszystko się tutaj zgadza :)
KW: Gospodyni tego formatu ma już doświadczenie telewizyjne oraz blogowe. Kto stoi za nową produkcją z Elą Hurek w roli głównej?
TD: Wspólnie z Elą współtworzymy scenariusze odcinków, ja jestem odpowiedzialny za reżyserię serii. Jako Halo Media wspomagamy też promocję programu. Produkcyjnie program jest realizowany wewnętrznie przez ekipę telewizji TVS.
KW: Program „Ooo Ciastko” to nie pierwsza produkcja kulinarna Pana firmy. Jaka jest recepta na dobry program kulinarny?
TD: Nie ma jednej recepty na dobry program. Na sukces danego formatu składa się wiele czynników - charyzma prowadzącego, doświadczenie ekipy realizacyjnej, budżet i wiele innych. Kluczową sprawą jest dla mnie estetyka wykonania dania. W programach podróżniczo-kulinarnych jest łatwiej - połowa sukcesu to dobre lokalizacje. Ciekawe miejsca są chętniej oglądane przez widzów - tutaj ważną rolę w procesie produkcyjnym pełni researcher. Natomiast w formacie studyjnym widz skupiony jest na prowadzącym i procesie gotowania. W przestrzeni medialnej dominują (niestety) właśnie formaty studyjne, a pamiętajmy, że jest też internet, w którym znajdziemy setki podobnych do siebie produkcji. Mój team ma na koncie już ponad 100 odcinków programów o tematyce kulinarnej, a jednak ciągle wymyślamy coś nowego, ciągle się docieramy oraz inwestujemy w sprzęt - tak aby w estetyczny i ciekawy sposób pokazywać kulinaria. Miarą sukcesu danego formatu jest oczywiście oglądalność.
KW: Czy pandemia wpłynęła znacząco na zainteresowanie się taka tematyką wśród internautów i telewidzów?
TD: Na pewno lockdown wpływa na oglądalność telewizji, szczególnie w weekendy. Kiedy nie możemy pójść do galerii handlowej, wybrać się do kina, muzeum lub na stok narciarski - siłą rzeczy więcej czasu spędzamy w domu. Widzowie coraz chętniej odtwarzają też przepisy w domowej kuchni.
KW: W sieci jak grzyby po deszczu powstają blogi kulinarne. Jest jeszcze luka na tym kawałku rynku?
TD: Nie jestem blogerem, więc to pytanie raczej powinno być skierowane do autorów kanałów na YouTube. Pandemia znaczący wpływ miała, i nadal ma, na kondycję małych i średnich biznesów gastronomicznych. A to właśnie restauracje, browary i lokalni producenci żywności - chętnie lokowali swoje produkty na blogach i w regionalnych telewizjach. Sami to odczuliśmy - przerwa w realizacji „Ooo Ciastko” wynikała właśnie z ubiegłorocznego lockdownu. Miejsce dla nowych formatów jest zawsze, ale pamiętajmy, że konkurencja jest spora. Dla mnie największym polem dystrybucji formatów kulinarnych jest jednak telewizja - nie wszyscy widzowie są "internetowi". W ostatnim tygodniu jeden z naszych odcinków miał łącznie 1,3 mln widzów – i to tylko na jednym kanale. Do tego dochodzą później odtwarzania na VOD oraz powtórki w TV. Proszę mi pokazać, który z vlogerów ma taką oglądalność? Telewizja daje szerokie możliwości - młody widz obejrzy program na platformie VOD, a pozostali w telewizji. Produkcja telewizyjna jest oczywiście bardziej wymagająca i droższa w realizacji. Nie ma tam miejsca na więcej niż jeden, dwa zbliżone formaty w jednym kanale. Konkurencja jest ogromna. Szansą dla debiutantów jest jednak oczywiście internet.
KW: Na rynku programów kulinarnych jest bardzo duży wybór. Które z chęcią Pan ogląda?
TD: W wolnym czasie podglądam jak to robią inni. Doceniam te programy, które pokazują, że jedzenie to coś więcej niż tylko to, co przeżywamy przy stole. Uwielbiam zagraniczne produkcje - Jamie Oliver czy Anthony Bourdain - ich po prostu chce się oglądać. W Polsce dobre programy robi Karol Okrasa. Realizacyjnie trudno jednak wskazać faworyta. Mój (oraz reżysera Michała Muzyczuka) program “Smaki Świata po polsku” uważam za najlepszy program kulinarny w polskiej telewizji. Drugi sezon jest obecnie emitowany w TVP2. Tutaj ukłony dla całej ekipy realizacyjnej oraz prowadzących - zarówno merytorycznie jak i obrazkowo - wszystko jest na najwyższym poziomie.
KW: Dziękuję za rozmowę.
Tomasz Dziedzic
Promotor kultury i producent telewizyjny. Promotor międzynarodowych i krajowych wydarzeń muzycznych oraz tras koncertowych. Autor i producent wykonawczy takich formatów jak: „To je Borowicz. Podróże ze smakiem” (TVP), „Smaki Świata po polsku” (TVP), „Ooo Ciastko” (TVS), „Halo Muzyka” (WP Gwiazdy), „goPL” (money.pl).
Komentarze