16.04.21, 07:00

Tomasz Dziedzic: Nie ma jednej recepty na dobry program kulinarny

Tomasz Dziedzic, fot.: archiwum rozmówcy

Rozmowa z Tomaszem Dziedzicem, promotorem kultury i producentem telewizyjnym, m.in. takiego formatu jak „Ooo Ciastko. Słodko i z pasją”, który zadebiutował na antenie TVS.

Kuba Wajdzik: TVS rozpoczęła emisję nowego programu „Ooo Ciastko. Słodko i z pasją”. Czym różni się od innych emitowanych formatów kulinarnych?

Tomasz Dziedzic: „Ooo Ciastko” to przede wszystkim wypieki i słodkości. Większość znanych mi programów kulinarnych, a na pewno tych w polskiej telewizji, dotyczy gotowania i pokazywania potraw kuchni danego kraju, bądź regionu. W „Ooo Ciastko” staramy się zagospodarować niszę i pokazać widzom ciekawe i łatwe w odtworzeniu przepisy na coś słodkiego. 

Wypieki przecież pojawiają się na stole w każdym polskim domu. Chcemy, aby wszyscy mieli możliwość odtworzenia przepisów Eli i zaskoczenia swoich gości, czy to na spotkaniu towarzyskim, rodzinnym lub u znajomych. W każdym odcinku prowadząca Ela Hurek, krok po kroku pokazuje jak w prosty sposób przygotować niebanalne wypieki. W każdym odcinku mamy ich dwie odsłony - w wersji klasycznej, ale z autorskim twistem prowadzącej, oraz zdrową wersję, na przykład wege czy bezglutenową. W kilku odcinkach prowadzącą wspierają jej córki - Ola i Hania. 

KW: Skąd wziął się pomysł na zaistnienie na nowej antenie programu? TVS do tej pory raczej słynęła przede wszystkim ze śląskimi tematami, również kulinarnymi….

TD: Ela Hurek, ze swoim niebanalnym podejściem do wypieków i słodkości, w stosunkowo krótkim okresie czasu zaistniała w przestrzeni medialnej. Zaczęło się od własnej pracowni i bloga internetowego, na który zaczęliśmy produkować materiały wideo. Chwilę później mieliśmy już codzienny, krótki format w lokalnej telewizji. Siłą Eli są jej wypieki - torty, ciasta i inne słodkości. Nie dość, że wspaniale wyglądają, to tak samo dobrze smakują. Do tej pory otrzymywaliśmy tylko pozytywne opinie. Widzimy tutaj ogromny potencjał. Format zauważyła TVS i skorzystaliśmy z zaproszenia do pokazania „Ooo Ciastko” szerszej publiczności. Ela jest mieszkanką Śląska, więc wszystko się tutaj zgadza :)

KW: Gospodyni tego formatu ma już doświadczenie telewizyjne oraz blogowe. Kto stoi za nową produkcją z Elą Hurek w roli głównej?

TD: Wspólnie z Elą współtworzymy scenariusze odcinków, ja jestem odpowiedzialny za reżyserię serii. Jako Halo Media wspomagamy też promocję programu. Produkcyjnie program jest realizowany wewnętrznie przez ekipę telewizji TVS. 

KW: Program „Ooo Ciastko” to nie pierwsza produkcja kulinarna Pana firmy. Jaka jest recepta na dobry program kulinarny?

TD: Nie ma jednej recepty na dobry program. Na sukces danego formatu składa się wiele czynników - charyzma prowadzącego, doświadczenie ekipy realizacyjnej, budżet i wiele innych. Kluczową sprawą jest dla mnie estetyka wykonania dania. W programach podróżniczo-kulinarnych jest łatwiej -  połowa sukcesu to dobre lokalizacje. Ciekawe miejsca są chętniej oglądane przez widzów - tutaj ważną rolę w procesie produkcyjnym pełni researcher. Natomiast w formacie studyjnym widz skupiony jest na prowadzącym i procesie gotowania. W przestrzeni medialnej dominują (niestety) właśnie formaty studyjne, a pamiętajmy, że jest też internet, w którym znajdziemy setki podobnych do siebie produkcji. Mój team ma na koncie już ponad 100 odcinków programów o tematyce kulinarnej, a jednak ciągle wymyślamy coś nowego, ciągle się docieramy oraz inwestujemy w sprzęt - tak aby w estetyczny i ciekawy sposób pokazywać kulinaria. Miarą sukcesu danego formatu jest oczywiście oglądalność.

KW: Czy pandemia wpłynęła znacząco na zainteresowanie się taka tematyką wśród internautów i telewidzów?

TD: Na pewno lockdown wpływa na oglądalność telewizji, szczególnie w weekendy. Kiedy nie możemy pójść do galerii handlowej, wybrać się do kina, muzeum lub na stok narciarski - siłą rzeczy więcej czasu spędzamy w domu. Widzowie coraz chętniej odtwarzają też przepisy w domowej kuchni. 

KW: W sieci jak grzyby po deszczu powstają blogi kulinarne. Jest jeszcze luka na tym kawałku rynku?

TD: Nie jestem blogerem, więc to pytanie raczej powinno być skierowane do autorów kanałów na YouTube. Pandemia znaczący wpływ miała, i nadal ma, na kondycję małych i średnich biznesów gastronomicznych. A to właśnie restauracje, browary i lokalni producenci żywności - chętnie lokowali swoje produkty na blogach i w regionalnych telewizjach. Sami to odczuliśmy - przerwa w realizacji „Ooo Ciastko” wynikała właśnie z ubiegłorocznego lockdownu. Miejsce dla nowych formatów jest zawsze, ale pamiętajmy, że konkurencja jest spora. Dla mnie największym polem dystrybucji formatów kulinarnych jest jednak telewizja - nie wszyscy widzowie są "internetowi". W ostatnim tygodniu jeden z naszych odcinków miał łącznie 1,3 mln  widzów – i to tylko na jednym kanale. Do tego dochodzą później odtwarzania na VOD oraz powtórki w TV. Proszę mi pokazać, który z vlogerów ma taką oglądalność? Telewizja daje szerokie możliwości - młody widz obejrzy program na platformie VOD, a pozostali w telewizji. Produkcja telewizyjna jest oczywiście bardziej wymagająca i droższa w realizacji. Nie ma tam miejsca na więcej niż jeden, dwa zbliżone formaty w jednym kanale. Konkurencja jest ogromna. Szansą dla debiutantów jest jednak oczywiście internet. 

KW: Na rynku programów kulinarnych jest bardzo duży wybór. Które z chęcią Pan ogląda?

TD: W wolnym czasie podglądam jak to robią inni. Doceniam te programy, które pokazują, że jedzenie to coś więcej niż tylko to, co przeżywamy przy stole.  Uwielbiam zagraniczne produkcje - Jamie Oliver czy Anthony Bourdain - ich po prostu chce się oglądać. W Polsce dobre programy robi Karol Okrasa. Realizacyjnie trudno jednak wskazać faworyta. Mój (oraz reżysera Michała Muzyczuka) program “Smaki Świata po polsku” uważam za najlepszy program kulinarny w polskiej telewizji. Drugi sezon jest obecnie emitowany w TVP2. Tutaj ukłony dla całej ekipy realizacyjnej oraz prowadzących - zarówno merytorycznie jak i obrazkowo - wszystko jest na najwyższym poziomie.   

KW: Dziękuję za rozmowę.

Tomasz Dziedzic
Promotor kultury i producent telewizyjny. Promotor międzynarodowych i krajowych wydarzeń muzycznych oraz tras koncertowych. Autor i producent wykonawczy takich formatów jak: „To je Borowicz. Podróże ze smakiem” (TVP), „Smaki Świata po polsku” (TVP), „Ooo Ciastko” (TVS), „Halo Muzyka” (WP Gwiazdy), „goPL” (money.pl).

Komentarze

Powiązane

13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
13.06.24, 10:46
| telewizja / VOD » informacje
Studio w kontakcie. Nowość w TVP Polonia
12 czerwca br. o godz. 22:15 w TVP Polonia zadebiutował program publicystyczny „Studio w kontakcie”, w którym każdy telewidz będzie mógł zabrać głos - niezależnie, czy mieszka w Polsce, czy poza granicami kraju.
13.06.24, 09:09
| telewizja / VOD » informacje
KRRiT przedłużyła w końcu koncesję kanału TVN Style
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przychyliła się do wniosku spółki TVN i przedłużyła o kolejny okres czasu koncesję dla kanału TVN Style.
13.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » seriale
Asterix i Obelix w nowym serialu platformy Netflix. Serwis ujawnił kadr z animacji
W 2025 r. na platformie Netflix zadebiutuje pierwszy serial animowany poświęcony przygodom znanych na całym świecie Galów, czyli Astérixa i Obelixa.
12.06.24, 12:01
| telewizja / VOD » informacje
Mecze EURO 2024 w TVP1 i TVP2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1
14 czerwca br. rozpoczynają się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Telewizja Polska pokaże w TVP1 i TVP2 mecze w Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T2 z dźwiękiem w technologii Dolby AC-4 5.1 z możliwością personalizacji odbioru dźwięku przez telewidza z pilota telewizora.
11.06.24, 13:40
| telewizja / VOD » badania rynku
3,6 mln widzów meczu towarzyskiego z Turcją
W poniedziałek, 10 czerwca br. reprezentacja Polski wygrała mecz towarzyski z Turcją. Transmisję spotkania w TVP1 w momencie najwyższej oglądalności śledziło 4,2 mln widzów.
11.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanał TVC zyskał nową oprawę i odświeżone logo
10 czerwca br., Kanał TVC (MWE Networks) pojawił się w odświeżonej oprawie graficznej. To kolejny etap zmian w portfolio grupy MWE Networks, mający na celu zmianę identyfikacji wizualnej zbliżonej do estetyki TVC Super i Antena HD.
10.06.24, 10:42
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Anna Kalczyńska w ekipie Iberionu. Poprowadzi autorski format geopolityczny
Do Iberionu dołącza Anna Kalczyńska, która poprowadzi autorski format geopolityczny. Dziennikarka w ostatnich latach związana była ze stacją TVN.
07.06.24, 08:46
| telewizja / VOD » informacje
Polska Wybiera. Eurowybory 2024. Specjalne propozycje programowe kanałów Grupy Polsat
9 czerwca br. od 19:15 na antenach Polsat News, Wydarzeniach 24 i Polsat News Polityka pojawi się wieczór wyborczy „Polska Wybiera. Eurowybory 2024”, w którym pojawią się wyniki sondażowe głosowania do Parlamentu Europejskiego. Zaplanowano także specjalne wydanie „Wydarzeń 18:50”.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.