18.03.21, 08:00

Nielsen Media: telewizor coraz częściej służy do oglądania treści streamingowych

Fot.: materiały prasowe

Stabilna liczba gospodarstw telewizyjnych i coraz więcej wideo online oglądanego na telewizorze. Najbardziej powszechne ekrany wykorzystywane do oglądania treści wideo to w kolejności: telewizor, smartfon, PC/laptop, tablet. Jednocześnie telewizor coraz częściej służy do oglądania treści streamingowych. Już co czwarte gospodarstwo z dostępem do sieci korzysta z płatnych treści streamingowych – takie dane pochodzą z badania “Establishment Survey” Nielsen Media.

Gospodarstwa telewizyjne, czyli gospodarstwa posiadające sprawny telewizor lub komputer, podłączony do określonego sygnału TV stanowią blisko 97 proc. wszystkich gospodarstw w Polsce. Spośród nich większość, czyli 65 proc. płaci za dostęp do telewizji, korzystając z platform satelitarnych lub kablówek czy IPTV. Jednocześnie, telewizja linearna wchodzi do internetu. Aktualnie 7 proc. gospodarstw deklaruje oglądanie również TV na żywo przez internet.

Stabilna i bardzo wysoka liczba gospodarstw telewizyjnych w Polsce jest znakiem tego, że telewizor to wciąż podstawowy sprzęt w domach Polek i Polaków, a grupa osób bez dostępu do telewizji nie zwiększa się. Jednak zdecydowanie sam telewizor jako ekran zyskuje nowe funkcje. Widzimy to wyraźnie w obecnej fali badania “Establishment Survey” - mówi Joanna Kopeć, Senior Media Research Executive w Nielsen Media. “W czasie tego dziwnego pandemicznego roku spędzonego w domach wyraźnie wzrosła popularność serwisów streamingowych a co za tym idzie w większej części gospodarstw telewizor wykorzystywany jest do innych celów niż oglądanie telewizji linearnej: serwisy VOD, gry komputerowe. Największą zmiana to prawie dwukrotny wzrost wykorzystania telewizora do oglądania serwisów VOD takich jak: Netflix, HBO GO, Player. W połączeniu z konsekwentnie rosnącym odsetkiem Smart TV podłączonych do internetu w domach Polek i Polaków, możemy mówić o odrywaniu się telewizora od telewizji. Z drugiej zaś strony, obserwujemy odrywanie się telewizji linearnej od telewizora. Już w 7 proc. gospodarstw w Polsce widzowie deklarują oglądanie telewizji na żywo przez internet niezależnie od urządzenia. Co ciekawe, korzystanie z płatnych serwisów streamingowych, które dotyczy ponad co 4-go gospodarstwa z dostępem do internetu, nie ma bezpośredniego przełożenia na plany dotyczące korzystania z płatnej telewizji. Świadczy to o komplementarnym charakterze usług VOD, pewnym dodatku poszerzającym ofertę wideo, płatna telewizja to bowiem często więcej niż telewizja linearna, to usługi łączone jak chociażby dostęp do internetu, wielofunkcyjne dekodery, catch-up TV, tak więc potrzeby, które zaspokaja są szersze niż te realizowane przez serwisy VOD. Stąd też cord-cutting w Polsce raczej nie przybierze w najbliższym czasie tempa jakie ma miejsce choćby w Stanach Zjednoczonych” - prognozuje ekspertka.

Wśród gospodarstw telewizyjnych, dominuje model z jednym telewizorem (81 proc.), ale prawie co piąte domostwo (19 proc.) posiada dwa lub więcej odbiorniki TV. Drugim najpowszechniejszym ekranem jest smartfon, do którego ma dostęp 73 proc. gospodarstw telewizyjnych. Trzecim z kolei jest komputer/laptop obecny w 67 proc. gospodarstw tv. Jednocześnie blisko 40 proc. odbiorników TV to smart TV, czyli telewizory z opcją podłączenia do sieci, ale faktycznie podłączone do internetu telewizory ma obecnie 27 proc. gospodarstw telewizyjnych. Liczba ta w ciągu ostatnich sześciu lat potroiła się z 9 proc. w 2015 r. W 2020 r. wzrosło wykorzystywanie telewizora do innych celów niż oglądanie tradycyjnej telewizji. Największy wzrost nastąpił w przypadku oglądania treści VOD. 15 proc. gospodarstw telewizyjnych deklaruje wykorzystywanie swojego telewizora do oglądania treści VOD i jest ich już blisko dwa razy więcej niż w 2019 r., kiedy było to 8 proc. gospodarstw.

Dostęp do internetu, który umożliwia, m.in. korzystanie z takich serwisów posiada 77 proc. telewizyjnych gospodarstw domowych, a spośród nich 26 proc. płaci za dostęp do treści streamingowych, czy jednorazowo czy też w modelu subskrypcyjnym. 95 proc. gospodarstw korzystających z płatnej telewizji i jednocześnie płacących za treści streamingowe nie zamierza zmieniać aktualnej oferty telewizyjnej.

“Establishment Survey” to cykliczna aktualizacja badania założycielskiego Nielsen Media służącego do pomiaru oglądalności mediów w Polsce. Aktualizacja odbyła się na podstawie dwóch fal 6 000 wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo - CAPI przeprowadzonych w okresie od lipca do września i od października do listopada 2020 r.

Komentarze

Powiązane

28.09.23, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Premiera filmu dokumentalnego „Nowe okno na Wszechświat” tylko w TVP Nauka
25 grudnia 2021 r. kosmiczny Teleskop Jamesa Webba został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Europejskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Film dokumentalny „Nowe okno na Wszechświat” Roberta Szaja i Bogumiła Radajewskiego to zapis przygotowań do tego historycznego wydarzenia, rozmowy m.in. z twórcami teleskopu.
28.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje
II edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych na antenach TVP Kultura i TVP Kultura 2
Od 5 do 15 października 2023 r. odbędzie się II edycja Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Na antenie TVP Kultura i platformie streamingowej TVP Kultura 2 widzowie będą mogli śledzić zmagania uczestników trzeciego etapu konkursu.
28.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
Kanał FAST Patronite Podróże debiutuje na platformie Pilot WP
Na platformie Pilot WP pojawił się nowy kanał „Patronite Podróże”. To kanał typu FAST (Free Ad-Supported Television), czyli telewizji wspieranej reklamami, który oferuje oryginalne treści podróżnicze w zupełnie nowej formie.
27.09.23, 21:00
| telewizja / VOD » seriale
Nowy serial Rafi w Polsat Box Go
Nowy metafizyczno-obyczajowy serial „Rafi” w reżyserii Bartosza Prokopowicza 6 października br. będzie miał premierę w Polsat Box Go. Serial będzie można oglądać wyłącznie w pakiecie Polsat Box Go Premium w serwisie Polsat Box Go. Produkcja powstała na zlecenie Telewizji Polsat.
25.09.23, 17:00
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Razem najlepiej. Castorama uruchamia autorski podcast
“Razem najlepiej” to nowy projekt Castoramy, który ma promować kluczowe dla marki wartości. Będą to rozmowy o sile relacji z drugim człowiekiem, naszych wyborach i codziennym życiu. W roli prowadzącej wystąpi Katarzyna Jaroszyńska.
25.09.23, 15:00
| telewizja / VOD » seriale
Kreskówki w ofercie telewizji Metro
od 2 października br., naziemna telewizja Metro wprowadza nowe pasmo rozrywki dla najmłodszych widzów. W ofercie kanału znajdą się najpopularniejsze kreskówki, m.in. „New Looney Tunes”, „Batwheels” oraz „Tom i Jerry Show”. Animacje emitowane będą od poniedziałku do piątku, o godz. 06:00.
25.09.23, 07:00
| telewizja / VOD » informacje
MIXTAPE TV zmienia ramówkę i wprowadza nowe formaty
Od połowy września br. MIXTAPE TV wprowadza nowości programowe. Dodatkowo, 17 września br. uruchomiono nową stronę internetową. Stacja od niedawna stcja korzysta także z uproszczonej wersji logotypu.
21.09.23, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
TVP Nauka zaprasza do Fromborka z okazji 550. roczniy urodzin Mikołaja Kopernika
W sobotę, 23 września i w niedzielę, 24 września br. TVP Nauka zaprasza do Fromborka, gdzie podsumuje rok Mikołaja Kopernika obchodzony w związku z 550. rocznicą jego urodzin. 
21.09.23, 14:02
| telewizja / VOD » informacje
Porażka nowości Polsatu. The Real Housewives. Żony Warszawy oraz Temptation Island Polska z późniejszą porą emisji
Od środy, 27 września br. w Polsacie pojawi się nowe pasmo filmowe. Tym samym dwa programy z jesiennej ramówki Polsatu - „The Real Housewives. Żony Warszawy” i „Temptation Island Polska” od przyszłego tygodnia będą miały nowe godziny emisji.
21.09.23, 08:30
| telewizja / VOD » seriale
Powrót serialu Szadź. Premiera wiosną 2024 r.
Premiera finałowego sezonu „Szadzi” planowana jest na wiosnę przyszłego roku. W rolach głównych widzowie ponownie zobaczą Macieja Stuhra, Aleksandrę Popławską, Jowitę Budnik, Annę Cieślak, Karolinę Gorczycę, Bartosza Gelnera oraz Piotra Trojana.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.