29.10.20, 12:53

W świecie przestępców i zbrodni – Ty również możesz być jak Sherlock Holmes

Fot.: materiały prasowe

Wielu z nas uwielbia czytać czy też oglądać kryminały. Utożsamiamy się wtedy z głównym bohaterem i sami próbujemy odkryć przestępcę. Tajemnica, którą możemy odkryć, stanowi dla nas niesamowite doświadczenie. Jednak możemy czuć tą ekscytację jedynie przez krótką chwilę, gdy pozwolimy sobie na obejrzenie najnowszego odcinka Sherlocka Holmesa. Istnieje jednak możliwość, aby przedłużyć to uczucie. Wystarczy rozpocząć naukę na specjalizacji Kryminalistyka i Kryminologia.

Kryminologia a kryminalistyka – czym się różnią?

Są to pojęcia ściśle do siebie przylegające, jednak nie możemy ich w żadnym wypadku nazwać synonimami.  Mówiąc o studiach z kryminologii, mamy na myśli pogłębianie wiedzy teoretycznej dotyczącej przestępstwa oraz sprawcy. Jeśli zagłębimy się w kwestię tego, co ma nam do powiedzenia kryminologia, studia dostarczą nam wiedzy o motywach przestępstw, jak również o czynnikach, które miały wpływ na zachowanie przestępcy. Z kolei kryminalistyka opiera się na praktyce, a dokładniej na zastosowaniu wiedzy kryminologicznej w rzeczywistej sytuacji. W ramach kryminalistyki student nauczy się, jak zabezpieczyć miejsce zbrodni, jak odpowiednio zebrać fizyczne dowody, czy też jak zrekonstruować zdarzenie, mając do dyspozycji jedynie poszlaki.

Co dalej – czyli możliwości studentów po zakończeniu nauki

Uczelnia Techniczno – Handlowa im. H. Chodakowskiej w Warszawie w ramach swojego bogatego programu oferuje studentom naukę na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne na specjalizacji kryminologia i kryminalistyka. Absolwenci tej specjalizacji mają szerokie pole manewru. Mogą rozpocząć swoją ścieżkę zawodową w :

  • Firmach detektywistycznych,
  • Firmach ochroniarskich,
  • Służbach specjalnych,
  • Policji,
  • Więziennictwie,
  • Instytucjach, które zajmują się bezpieczeństwem wewnętrznym,
  • Instytucjach pomocy społecznej.

Nie tylko teoria, czyli praktyczne przygotowanie do zawodu

Decydując się na studia kryminologia, poznajemy aspekty teoretyczne przestępstw jednak, jeśli wybierzemy kryminalistykę, studia pozwolą nam nabyć więcej umiejętności praktycznych. Jednak to jak ta praktyka będzie wyglądać, zależy od instytucji z którymi współpracuje uczelnia. Wspomniana wcześniej uczelnia UTH nawiązała współpracę z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym, które zajmuje się zadaniami Komendy Głównej Policji, takimi jak: wykonywanie prac porównawczych, badawczo wdrożeniowych czy też eksperckich z dziedziny kryminalistyki. Absolwenci takich kierunków, jak na przykład Bezpieczeństwo wewnętrzne, po pomyślnym zakwalifikowaniu się do policji, mogą odbywać skrócone szkolenie podstawowe. UTH współpracuje również ze strzelnicą AGVO, na której studenci Bezpieczeństwa wewnętrznego mogą uczestniczyć w kursach:

  • Na prowadzącego strzelanie (studia licencjackie, studenci dzienni),
  • Praktycznego posługiwania się bronią krótką oraz długą, bojową jak również sportową (studia licencjackie, studenci dzienni),
  • Na instruktora strzelectwa (studia magisterskie, studenci dzienni).

Kryminologia i kryminalistyka wzajemnie się uzupełniają, gdy chcemy móc zarówno zrozumieć przestępstwo, jak i zdziałać coś w praktyce. Dlatego też, jeśli marzysz o pracy w policji lub w innych służbach, albo też pragniesz zostać detektywem, rozpocznij edukację na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne. W ten sposób zgłębisz zarówno tajniki kryminologii, jak i kryminalistyki. Świat przestępstw, ich motywów oraz metod zbierania i analizowania dowodów nie będzie miał przed Tobą tajemnic.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy