28.10.20, 09:23

Prawie jak w TV. 16 proc. obłożenia reklamami w serwisach VOD największych nadawców

Fot.: Wavemaker

Jak wynika z analizy Wavemaker, blisko 10 minut reklam na godzinę programu przypada w serwisach VOD największych nadawców. W serwisach komercyjnych stacji (Player i Ipla) obłożenie jest już porównywalne do telewizyjnego. Zdaniem ekspertów, choć VOD w tym roku reklamowo nie urośnie, to i tak wzmocni się jego pozycja na całym szeroko pojętym rynku reklamy wideo.

16 proc. stanowił średni czas emisji reklam w ramach programów w serwisach VOD największych nadawców - wynika z cyklicznej analizy Wavemaker zrealizowanej na przełomie września i października br. To nieznacznie więcej niż w marcu tego roku, kiedy to średnie obłożenie Playera, Ipli i VOD TVP sięgało 15 proc. 

Wynik z jesieni br. oznacza, że serwisy VOD głównych nadawców pokazywały średnio 9,6 minuty reklam na godzinę programu. Średnią tę podnoszą wyniki serwisów należących do nadawców komercyjnych, gdzie w zasadzie clutter zrównał się z telewizyjnym (w TV reklamodawcy mogą zajmować maksymalnie 12 min. na godzinę i stacje komercyjne od lat ten limit skrzętnie wykorzystują – przyp. red.).


Fot.: materiały prasowe

Jak zauważa Wavemaker, obłożenie serwisów VOD rośnie wraz z popularnością tego medium, ale i poszukiwaniem przez reklamodawców zasięgu w młodszych grupach wiekowych. Strategie polskich nadawców wyraźnie nie zakładają na razie utrzymania większego luzu reklamowego na łamach ich stron z wideo. Na świecie eksperymentuje się już z różnymi modelami obecności reklam w serwisach AVOD, np. uruchomiony w ub.r. przez NBC Universal serwis Peacock swoim wyróżnikiem czyni maksymalnie 5-minutowy limit czasu reklamowego przypadający na godzinę programu. 

W Polsce, mimo wysokiego clutteru, serwisy VOD głównych nadawców utrzymują świetny poziom viewability reklam. Dane Gemius AdReal pokazują, że najwyższym stopniu wskaźnik ten realizuje VOD TVP (gdzie skądinąd clutter reklamowy jest istotnie niższy niż w serwisach komercyjnych nadawców).

 Jak podkreśla w analizie Wavemaker, serwisy lokalnych nadawców wyróżniają się też dużym udziałem wysokiej jakości impresji na tle konkurencji z segmentu reklamy wideo. 


Fot.: materiały prasowe

GroupM, który w tym roku wdraża nowe podejście do planowania wideo w oparciu o wskaźnik qCPM, odnotowuje, że średni udział wyświetleń spełniających wypracowane przez spółkę kryteria jakościowe sięga od 53 do 74 proc. w serwisach lokalnych wydawców. Dla porównania na Facebooku ten udział wynosi od 8 do 20 proc.

qCPM jest zagregowaną miarą, która poza ceną 1 tys. wyświetleń uwzględnia siedem kluczowych dla efektywności reklamy wideo zmiennych: completion rate (% obejrzanych do końca reklam), brand safety (bezpieczeństwo otoczenia reklamowego), audience receptivity (dopasowanie kontekstu do przekazu), interaction rate (interakcja z reklamą na danej platformie), zasięg, jaki kampania w danym kanale dobudowuje do TV, time in view (średni czas kontaktu z reklamą wideo), viewability rate (pozostawanie reklamy w polu widzenia).

Jak prognozuje GroupM, choć rola e-wideo w kampaniach systematycznie rośnie, w 2020 r. nawet ten segment odnotuje lekka tendencję spadkową. „Mniejszy udział kampanii wizerunkowych, w którym istotną rolę odgrywał zawsze kanał wideo, sprawi, że także w tym segmencie odnotujemy 7 do 9 proc. spadku. Rynek ten będzie więc wart niespełna 800 mln zł” – mówi Agnieszka Lizon, digital trading director GroupM. Udział segmentu wideo w całym rynku reklamy multiscreen i tak wzrośnie, ponieważ przewidywany spadek inwestycji reklamowych w TV sięgnie w skali roku 13 proc.

Komentarze

Powiązane

04.10.23, 07:45
| reklama & PR » informacje
Renishaw wybiera On Board Think Kong
Firma Renishaw działająca na rynku produkcji precyzyjnych urządzeń metrologicznych i technologii do systemów medycznych, powierzyła obsługę komunikacji na LinkedIn agencji OBTK. Działania obejmują opracowanie i realizację strategii komunikacji w tym medium.
03.10.23, 21:35
| reklama & PR » informacje
W serwisie Plejada ruszyły dwa nowe podcasty: “TOP Plejady” i “Posłuchaj tego”
“TOP Plejady”, codzienny podcast prowadzony przez Grzegorza Dobka i Kamilę Glińską, jest streszczeniem wydarzeń z ostatnich 24 godzin w show-biznesie. Drugi format, “Posłuchaj tego”, to muzyczne rozmowy Kacpra Majdana m.in. z ciekawymi polskimi artystami i twórcami internetowymi.
03.10.23, 20:15
| reklama & PR » informacje
InPost strategicznym partnerem logistycznym wszystko.pl
Grupa InPost została strategicznym partnerem logistycznym platformy zakupowej wszystko.pl. Sprzedający, w ramach programu wszystko+ będą mogli zintegrować w serwisie dedykowany pakiet usług, a co za tym idzie – zyskać preferowane warunki cenowe na nadawanie paczek do klientów. Korzyści odczują też konsumenci, którzy zapłacą mniej za wysyłkę.
03.10.23, 17:00
| reklama & PR » ludzie
Anna Rybkiewicz dołącza do KERRIS. Obejmie nowe stanowisko w agencji
Agencja KERRIS, wprowadza nowe stanowisko – Chief of Staff. Funkcję tę objęła Anna Rybkiewicz.
03.10.23, 13:45
| reklama & PR » informacje
Michał Koterski w nowej produkcji nawiązującej do kultowego “Dnia Świra”
Michał Koterski został twarzą kampanii promującej nową markę spółki CIECH Pianki należącej do Kulczyk Investments. W materiale wideo wyprodukowanym w całości przez agencję digitalową Tigers popularny “Misiek” wciela się w rolę nawiązującą do “Dnia Świra” i odgrywa scenę w łóżku. Wszystko na potrzeby promocji SNOOVIO.
03.10.23, 08:45
| reklama & PR » informacje
Lirene przedłuża współpracę z ORLEN Superligą Kobiet
Superliga podpisała nową umowę z polską marką innowacyjnych kosmetyków dla kobiet Lirene, która od sezonu 2020/21 jest Oficjalnym Partnerem ORLEN Superligi Kobiet.
03.10.23, 06:30
| reklama & PR » informacje
Screen Network zainstaluje ekrany reklamowe w placówkach Poczty Polskiej
Screen Network, właściciel sieci ekranów reklamowych Digital OOH, rozszerza swoją ofertę o ekrany w placówkach Poczty Polskiej. Umowa zakłada instalację ekranów reklamowych w 500 lokalizacjach w 106 miastach. Na ekranach wyświetlane będą zarówno spoty promocyjne i sprzedażowe Poczty Polskiej, jak i podmiotów zewnętrznych. Umowa została zawarta na pięć lat.
02.10.23, 18:32
| reklama & PR » informacje
PetExpert by Trupanion wybiera Good-PR
Na początku października 2023 r., agencja public relations Good-PR rozpoczęła współpracę z firmą PetExpert by Trupanion.
02.10.23, 16:23
| reklama & PR » ludzie
Miłosz Jacyna od października na czele Havas PLAY
W październiku br. do zespołu agencji Havas Media Network dołączył Miłosz Jacyna, który objął stanowisko Digital Content Managing Director, Havas PLAY.
29.09.23, 21:00
| reklama & PR » informacje
Serki Wiejskie z Piątnicy, no bo skąd! w kampanii TV
Od 22 września do 19 października br. emitowana jest kampania telewizyjna Serków Wiejskich z Piątnicy – wysokobiałkowego oraz z dodatkiem owoców. W spotach podkreślone zostały cechy produktów.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.