10.11.07, 23:12

Polskie Radio Londyn na platformie n

Polskie Radio Londyn jako pierwsza polskojęzyczna stacja na świecie rozpoczyna nadawanie w systemie Digital Audio Broadcast.

Polskie Radio Londyn jako pierwsza polskojęzyczna stacja na świecie rozpoczyna nadawanie w systemie Digital Audio Broadcast. Z tej okazji w poniedziałek, 12 listopada w Ambasadzie RP w Londynie, w obecności wielu znamienitych gości, odbędzie się prezentacja stacji. Gośćmi honorowymi będą Prezydent Lech Wałęsa, Ryszard Kaczorowski, Premier Kazimierz Marcinkiewicz oraz burmistrz Londynu Ken Livingstone.

Stacji można również słuchać za pośrednictwem telewizji nowej generacji n dzięki specjalnej ofercie nRadia. 
 
Powstanie stacji zbiegło się w czasie z wejściem Polski do Unii Europejskiej i otwarciem przez Brytyjczyków swojego rynku pracy dla Polaków. W grudniu 2005 roku w ramach restrukturyzacji został zamknięty nadający od 1939 roku polski oddział radia BBC. W międzyczasie zaczęły wyrastać w Londynie polonijne internetowe rozgłośnie radiowe. Żadna z nich nie miała jednak na tyle silnego zaplecza finansowego i marketingowego, by ubiegać się o uzyskanie koncesji na nadawanie w eterze. Na kilka miesięcy w 2004 roku pojawiła się codzienna kilkugodzinna polska audycja (pod nazwą radio Supermova) w radiu Spectrum.

Przygotowania do uruchomienia Polskiego Radia Londyn rozpoczęły się we wrześniu 2006 roku. Dyrektorem stacji został Szymon Piątek, który wcześniej współtworzył warszawski miesięcznik społeczno-kulturalny - Vaganzza.

Polskie Radio Londyn rozpoczęło nadawanie ciągłego sygnału internetowego 13 grudnia 2006 roku o godzinie 9:00 czasu londyńskiego. Wraz ze startem radia w tygodniku Cooltura oraz na ulicach Londynu ruszyła kampania promocyjna pt: "Polskie Radio Londyn - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może nas tylko słuchać". Już w przeciągu kilku pierwszych tygodni ogromną popularność zdobyły sobie dwa sztandarowe programy PRL-u: LPR czyli Lista Piosenek Radiowych (prowadzony przez Jacka Trynkiewicza) oraz AWS czyli Angielskim Wszyscy Spikają (prowadzony przez tego ostatniego oraz Marcina Wołejko - dyplomowanego nauczyciela języka angielskiego).

Przez pierwsze 4 miesiące nadawania w internecie trwało ciągłe ulepszanie programu oraz dokupowanie nowego sprzętu. Na podstawie przeprowadzonych wśród Polaków w Londynie ankiet został ustalony profil stacji. Na początku maja stacja przeniosła sie do swojej nowej siedziby (z profesjonalnym studiem oraz nowoczesnym newsroomem) w dzielnicy Hammersmith - w samym sercu Polonii w Londynie.

Obecnie zespół radia składa się z 11 osób: Szymon Piątek, Jakub Górski, Arkadiusz Bona, Atrur Kieruzal, Łukasz Zalewski, Przemek Potorski, Kamila Gajewicz, Anna Zimoch, Jola Jachimowicz, Paweł Kamionka i Marcin Podlasiński.

Polskie Radio Londyn jest jedyną polską stacją, która znalazła się w elitarnym gronie stacji nadających w systemie DAB (Digital Audio Broadcast). Na całym świecie już takich stacji ponad 1000 - w Londynie ponad 50. W 2006 roku 500 milionów ludzi na całym świecie było w zasięgu radia cyfrowego.

Komentarze

Powiązane

15.04.24, 07:30
| radio » badania rynku
Badanie Total Audio: dlaczego wybieramy treści audio? Informacje, muzyka i ulubieni prowadzący
Szybki dostęp do newsów, dostarczanie wiedzy, oferta muzyczna, kontakt z lubianymi osobowościami, możliwość dopasowania do nastroju czy towarzyszenie podczas różnych form aktywności – m.in. takie powody wskazali uczestnicy badania Total Audio, dla których Polacy sięgają po treści audio. Każdego dnia 79 proc. Polaków. „czegoś” słucha.
11.04.24, 12:51
| radio » informacje | reklama & PR » informacje
Nadawcy radiowi będą promować radio jako efektywne medium reklamowe
11 kwietnia br., z okazji Dnia Radia, ruszyła ogólnopolska akcja pod hasłem „I love radio”, której celem jest popularyzacja radia w Polsce, jako efektywnego medium reklamowego. Organizują ją wspólnie najwięksi, na co dzień konkurujący ze sobą, nadawcy radiowi: Polskie Radio, Grupa Euro-zet, Grupa RMF oraz Grupa ZPR Media.
11.04.24, 10:00
| radio » ludzie
Bilguun Ariunbaatar jako Szalony Reporter w Radiu ZET
11 kwietnia br. do ekipy porannego programu Radia ZET „Dzień dobry bardzo” dołączył Bilguun Ariunbaatar.
10.04.24, 16:00
| radio » badania rynku
Słuchalność sieci radiowych w I kwartale 2024 r.: Eska liderem, rosnie Audytorium 17 i Meloradio
Radio Eska pozostaje najchętniej słuchaną siecią radiowa w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2024 r. (sieci radiowe).
10.04.24, 15:00
| radio » badania rynku
Słuchalność radia w I kwartale 2024 r.: duży wzrost Radia Zet i Radia Maryja
Radio RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną rozgłośnią w Polsce - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 stycznia 2024 r. do 31 marca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
10.04.24, 06:30
| radio » badania rynku
Badanie Słuchacz podcastów w Polsce: rośnie słuchalności podcastów
W Polsce, podobnie jak na świecie, utrzymuje się rosnący trend popularności podcastów. W 2023 r. blisko 10 mln polskich internautów słucha treści słownych audio przynajmniej raz w miesiącu – wynika z V edycji badania „Słuchacz podcastów w Polsce” przygotowanego cyklicznie przez Grupę Eurozet we współpracy z Publicis Groupe.
09.04.24, 06:30
| radio » informacje
Wiosenna ramówka Polskiego Radia Rzeszów. Do stacji wracają znane głosy
Pod hasłami „Wiosna w Polskim Radiu Rzeszów, słuchaj z wzajemnością”, 8 kwietnia br. ruszyła nowa ramówka publicznej rozgłośni regionalnej nadającej w południowo-wschodniej Polsce. Zmiany dotyczą przede wszystkim pasm wieczornych, które po godz. 20.00 wypełnią rozmaite gatunki muzyczne podane w autorskiej, osobistej formie przez grono dawnych i nowych współpracowników stacji.
08.04.24, 10:51
| radio » ludzie
Anna Paluszek wraca do RMF FM. Będzie wydawczynią publicystyki
Do warszawskiej redakcji RMF FM w kwietniu br. dołączyła Anna Paluszek. Jest wydawczynią rozmów publicystycznych w RMF FM i Radiu RMF24.
08.04.24, 09:40
| radio » wywiady
Kunstkamera, Pogłosy oraz Przegląd prasy zagranicznej w ofercie Dwójki
„Kunstkamera” i „Pogłosy” to audycje debiutujące w ofercie Dwójki. Na antenie pojawią się także „Pprzeglądy prasy zagranicznej” .
08.04.24, 07:30
| radio » informacje
newonce na wiosnę. Nowe formaty i powraca
Wiosna w newonce to powrót do radia – dwadzieścia formatów audio-wideo, w tym kilkanaście nowych, zmiany w paśmie przedpołudniowym i kilka powrotów.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy