08.10.20, 21:00

Dwójka transmituje Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena

Zapowiedź wydarzenia
Fot.: materiały prasowe

Program 2 Polskiego Radia przeprowadzi codzienne transmisje z – przełożonego z wiosny na jesień – 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W sobotę, 10 października br. Dwójka, współorganizator wydarzenia, wyemituje uroczysty koncert inauguracyjny z Filharmonii Narodowej.

Festiwal dedykowany kompozytorowi, którego 250. rocznicę urodzin obchodzi cały świat muzyczny, odbędzie się w Warszawie w dniach 10-22 października. Nadzwyczajne okoliczności uwarunkowane pandemią wpłynęły zarówno na przesunięcie terminu festiwalu na jesień, jak i na nowe oblicze jego programu. Podczas 10 koncertów wystąpią polskie zespoły i polscy artyści, wykonując dzieła patrona festiwalu oraz jego romantycznych następców: Schuberta, Schumanna, Chopina, Liszta, Mendelssohna i Brahmsa.

W programie ważne miejsce zajmą także utwory Krzysztofa Pendereckiego, których przypomnienie będzie hołdem dla zmarłego w tym roku Mistrza. W trakcie koncertu otwarcia – w sobotę 10 października – będzie można usłyszeć fragmenty Polskiego Requiem Maestro Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Z kolei w niedzielę 11 października Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, prowadzona przez Michała Klauzę, wykona m.in. Agnus Dei for strings wybitnego polskiego kompozytora.

W ramy czasowe 24. Festiwalu Beethovenowskiego włączony został II Festiwal Romantycznych Kompozycji (13-15 października). Są one kontynuacją festiwalu, zorganizowanego po raz pierwszy w 2019 roku przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena, którego celem jest rozpowszechnienie dziedzictwa Józefa Elsnera oraz jego uczniów. Trzy koncerty skupione wokół przewodnich tematów przypomną twórczość mało znaną, lecz wartą przywrócenia do repertuaru koncertowego.

W sobotę 10 października Program 2 zaprasza na transmisję koncertu inauguracyjnego z Filharmonii Narodowej. W programie: Krzysztof Penderecki – Chaconne z Polskiego Requiem, Ludwig van Beethoven – Adagio molto e mesto z III części Kwartetu smyczkowego op. 59 nr 1 (oprac. na orkiestrę kameralną Brett Dean, polskie prawykonanie), Johannes Brahms – I Symfonia c-moll op. 68, wyk.: Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Boreyko. Początek transmisji o godz. 19.30.

W niedzielę 11 października transmisja z Filharmonii Narodowej. W programie: Krzysztof Penderecki – Agnus Dei for strings, Ludwig van Beethoven – V Koncert fortepianowy Es-dur op.73, Franz Schubert – Symfonia nr 6 C-dur D.589; wyk. Szymon Nehring – fortepian, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, dyr. Michał Klauza.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.