28.06.20, 20:34

Kto poskleja Polskę

Okładka książki
Fot.: materiały prasowe

„Kto poskleja Polskę” – z takim tytułem 27 czerwca br. ukazał się dziennik „Fakt” z ilustracją okładkową przygotowaną przez Rafała Olbińskiego. 

Malarz i ilustrator po raz pierwszy współpracuje z „Faktem”. Przez dekady jego prace zamawiały dzienniki i magazyny takie jak „New York Times", „New Yorker" czy „Der Spiegel".

Mam nadzieję, że okładka zaskoczy obrazem i wywoła pytania o to, dlaczego znalazły się na niej te, a nie inne elementy. I że zachęci do doszukiwania się różnych ukrytych w tych elementach znaczeń” – mówi Rafał Olbiński. „Bardzo zainteresowały nas motywy w obrazie Rafała Olbińskiego: drabina, koń, dłonie, zmieniająca się aura. Można odnieść wrażenie, że droga do zbudowania zgody jest ciężka do pokonania. Ale możliwa” – dodaje Łukasz Kiljański, dyrektor artystyczny „Faktu”.

„Kto poskleja Polskę” to hasło okładkowe sobotniego wydania „Faktu”, ale też treść hashtagu, pod którym "Fakt" od kilku tygodni relacjonuje prezydencką kampanię wyborczą.

Rafał Olbiński to światowej sławy malarz i ilustrator. Urodził się w Kielcach, ale w 1981 r. wyemigrował z Polski. Większość dorosłego życia spędził w Nowym Jorku. Przez dekady przygotowywał ilustracje dla najbardziej prestiżowych tytułów prasowych, m.in. „New York Timesa", „New Yorkera", „Newsweeka" czy „Der Spiegel". Przygotowywał także plakaty i scenografie dla amerykańskich oper. Wielokrotnie nagradzany, m.in. w 1994 r. otrzymał artystycznego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku. Jego prace można podziwiać w galeriach i zaciszu prywatnych kolekcji na całym świecie.
Współpraca z Rafałem Olbińskim to kolejna współpraca „Faktu” ze światem sztuki. We wrześniu 2007 r. „Fakt” przygotował okładkę wspólnie z malarzem Franciszkiem Starowieyskim.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Stanowisko ds. filmu

Centrum Kultury Zamek w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Strefa Kultury Wrocław | Wrocław

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji czasopism naukowych

Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 05.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 02.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.07.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.