27.05.20, 07:40

Słuchalność radia w czasie pandemii: więcej Polaków słucha radia w domu, wydłużenie średniego czasu słuchania

Fot.: materiały prasowe

Aż 20,4 mln Polaków słucha codziennie radia. W grupie komercyjnej, czyli wśród osób w wieku 16-49 lat, radio osiąga zasięg na poziomie 70 proc., co plasuje to medium nawet przed telewizją. Mimo tak dobrych wyników, radio nie uniknęło korekty słuchalności po wybuchu pandemii, głównie przez odpływ słuchaczy, którzy słuchali radia wyłącznie w samochodzie lub wyłącznie w pracy.

W fali badania Radio Track luty-kwiecień 2020 r., obejmującej dwa pandemiczne miesiące, radia codziennie słuchało 20,4 mln osób – o 3,6 proc. mniej niż we wcześniejszej fali (styczeń-marzec 2020) i o 5,9 proc. mniej niż w analogicznym okresie ub.r. Miejscem, w którym najwięcej osób słuchało radio stał się dom – dotychczas był to samochód. I właśnie fakt, że tak wielka rzesza ludzi (w ub.r. było to nawet 11 mln dziennie) słucha radia w samochodzie (a są tacy, którzy wyłącznie w tym miejscu), sprawiła, że radio straciło tę część słuchaczy – przez lockdown i przymusową kwarantannę ci, którzy włączali radio tylko w aucie, stracili okazję by to robić. Podobna sytuacja jest w przypadku pracy – z radia zrezygnowały osoby, które słuchały tylko w tym miejscu, a pandemia zmusiła ich do pracy z domu.

Respondenci, pytani o powody niesłuchania radia, wskazują na pierwszym miejscu brak podróży samochodem – »zwykle słucham w samochodzie, a wczoraj nie jechałem samochodem« (72 proc. niesłuchających w marcu i kwietniu podaje ten powód) oraz nieobecność w pracy – »zwykle słucham w pracy, a wczoraj nie byłem w pracy« (52 proc.)" – mówi Anna Romaniuk, dyrektor badań radiowych w Kantar Polska, instytucie realizującym badanie Radio Track.

Wzrosła za to liczba słuchaczy radia w domu – o 700 tys. osób, co jednak nie zrównoważyło spadków w innych miejscach.
O ile zmniejszyła się liczba słuchaczy, o tyle – po wybuchu pandemii, zauważalny jest wzrost średniego dziennego czasu słuchania. Wynosi on w najnowszej fali aż 4 godz. i 25 minut – o cztery minuty więcej, niż w poprzedniej fali. Niektóre stacje zanotowały wzrosty rzędu kilkunastu minut z fali na falę.

Nie ma żadnych oznak, by zmiany w sposobie konsumpcji radia były trwałe – są one wyłączenie pochodną zmienionych nawyków wymuszonych pandemią. Na podstawie bardzo wstępnych wyników z pierwszych dwóch tygodni maja, można liczyć na to, że już w tym miesiącu nastąpi odbicie i dwumiesięczna tendencja spadkowa zostanie odwrócona” – mówi Anna Romaniuk z Kantar Polska.

Komentarze

Powiązane

15.01.25, 14:50
| radio » ludzie
Małgorzata Koselnik przechodzi do Polskiego Radia. Pokieruje Działem Produktu Internetowego
Do zespołu Centrum Mediów Cyfrowych dołączyła Małgorzata Koselnik, która objęła kierownictwo nowo utworzonego Działu Produktu Internetowego. Koselnik będzie odpowiedzialna za realizację i rozwój projektów internetowych, a także za opracowywanie nowych rozwiązań reklamowych.
14.01.25, 22:37
| radio » informacje
RMF FM świętuje 35. urodziny. Konwój prezentów i Urodzinowe Sejfy
15 stycznia br. na ulice całej Polski wyruszą trzy żółto-niebieskie konwoje RMF FM – pełne prezentów, które prowadzący rozdadzą słuchaczom w najróżniejszych zakątkach kraju. Kulminacja obchodów odbędzie się wieczorem na Rynku Głównym w Krakowie - tak w skrócie będą wyglądać 35. urodziny RMF FM.
14.01.25, 14:33
| radio » informacje
Trójka prosto z Brukseli
W ramach inauguracji zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Program Trzeci Polskiego Radia przygotował audycję na żywo z siedziby Rady Unii Europejskiej. Transmisja programu odbędzie się 14 stycznia br. od godz. 16:00.
13.01.25, 10:55
| radio » informacje
Duże zmiany w Trójce. Nowy gospodarz Pierwszej Trójki i powrót Listy Osobistej
10 stycznia br. w Trójce zmienił się gospodarz "Listy Przebojów". Na antenę wróciła także autorska audycja Piotra Metza "Lista osobista".
13.01.25, 06:00
| radio » informacje
RMF MAXX zaprasza na Ferie na Maxxa
Radio RMF MAXX przygotowuje akcję „Ferie na MAXXa”. W programie wydarzeń znajdą się wspólne imprezy, ślizgi na lodowiskach, sety dj’skie.
12.01.25, 12:04
| radio » informacje
Pięć nowych programów w ramówce Polskiego Radia Chopin
Od stycznia br., Polskie Radio Chopin wprowadza pięć nowych audycji, w tym „IX Symfonia Chopina”, „Literatura czasów Chopina” oraz „Dyrygenci, którzy wstrząsnęli”. Każdy z programów oferuje słuchaczom mieszankę klasycznych kompozycji oraz muzyczne wędrówki przez epokę Chopina i czasy współczesne.
11.01.25, 23:35
| radio » informacje
Rodzinny Tor Przeszkód przechodzi z Jedynki do Polskiego Radia Dzieciom
Od 12 stycznia 2025 r. audycja „Rodzinny Tor Przeszkód”, dotychczas emitowana w ramach „Jedynki Dzieciom” w Programie Pierwszym Polskiego Radia, przenosi się do cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom. Familijny program będzie można usłyszeć w każdą niedzielę o 18:00, a poprowadzą go Agnieszka Ciecierska, Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
10.01.25, 09:00
| radio » informacje
W Radiu Nowy Świat ruszają licytacje na rzecz WOŚP
W piątek, 10 stycznia 2025 r., w programie „Nowy świat po południu” odbędzie się pierwsza z trzech licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wynik rywalizacji o pierwsze miejsce wśród e-skarbonek Mastercard ukażą się pod koniec stycznia 2025 roku.
09.01.25, 15:00
| radio » informacje
Klub Książki zadebiutował w ofercie Jedynki
W ramówce Programu Pierwszego Polskiego Radia zadebiutowała nowa audycja literacka „Klub Książki”. Emisja pierwszego odcinka odbyła się w sobotę, 4 stycznia br. o godz. 20:00. Program prowadzą dziennikarze i pasjonaci literatury: Magda Mikołajczuk, Agata Kasprolewicz oraz Alek Hudzik.
07.01.25, 18:30
| radio » ludzie
Barbara Sowa w redakcji internetowej TOK FM
Barbara Sowa dołączyła do redakcji internetowej Radia TOK FM i została wydawczynią i producentką treści audio. Będzie odpowiedzialna za produkcję podcastów, w tym seriali podcastowych i produkcji specjalnych.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 14.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 11.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.