24.10.07, 20:34

Przyznano nagrody na Ogólnopolskim Seminarium Reportażystów

XIII Ogólnopolski Przegląd Twórczości Radiowej w Dziedzinie Reportażu i Dokumentu "Kazimierz 2007".

We wtorek, 23 października br., podczas Ogólnopolskiego Seminarium Reportażystów w Kazimierzu Dolnym, odbyło się oficjalne przyznanie nagród. Laureatką Konkursu Stypendialnego im. Jacka Stwory została Patrycja Gruszyńska Ruman z Fundacji „Głos Ewangelii”, autorka reportażu Awantura o Asię. Nagrodę Publiczności otrzymała Hanna Wilczyńska-Toczko z Rozgłośni Regionalnej Radio Gdańsk za reportaż Nigdy się nie poddawaj.

Do udziału w Konkursie Stypendialnym im. Jacka Stwory zgłoszone zostały 23 reportaże i dokumenty radiowe. Ich autorzy reprezentowali Polskie Radio SA (Studio Reportażu i Dokumentu oraz Program 2) oraz dziesięć rozgłośni regionalnych radia publicznego. Na konkurs wpłynęły też audycje ze: Studenckiego Radia „Żak” (Łódź), Fundacji „Głos Ewangelii” oraz  Radia CCM.

Jury spośród wstępnie wyłonionych 11 audycji wybrało 6 finałowych: Księcia z Ciechocinka Katarzyny Błaszczyk (Studio Reportażu i Dokumentu PR SA), Awanturę o Asię Patrycji Gruszyńskiej (Fundacja Głos Ewangelii), Sen o miłości Andrzeja Guzowskiego (Radio Białystok RR), Łapówkarza Moniki Malec (Radio Lublin RR), Wiktorię po lekcjach Moniki Siwak (Radio Bydgoszcz Pik – RR) oraz Kamień Beaty Zamlewskiej-Pałygi (Radio Katowice RR). Dodatkowo jury zarekomendowało do przesłuchań następujące audycje: Dziura w XXI wieku Sławy Skibińskiej-Dmitruk (Radio Pomorza i Kujaw), Życie po pogrzebie Michała Słobodziana (Radio Pomorza i Kujaw) oraz Misja dla młodych żołnierzy Konrada Wojtyły (Radio Szczecin) uznając, że stanowią ciekawy materiał do dyskusji nad warsztatem reportażysty. Przesłuchania reportaży miały miejsce podczas seminarium, a oficjalne ogłoszenie wyników i uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu nastąpiło we wtorek 23 października.

Po wysłuchaniu przez uczestników Seminarium Reportażu Kazimierz 2007, sześciu reportaży finalistów zakwalifikowanych do II etapu konkursu, jury pod przewodnictwem Ireny Piłatowskiej, w składzie: Elżbieta Olejniczak, Janina Jankowska, Anna Kaczkowska, Julia Prus i sekretarz Małgorzata Kozłowska, uwzględniając werdykt publiczności, nagrodę główną – stypendium im. Jacka Stwory przyznało: Patrycji Gruszyńskiej Ruman z Fundacji „Głos Ewangelii”. Autorce reportażu pt. Awantura o Asię – za reporterską wnikliwość zgłębiania ludzkiej psychiki i przedstawienie problemu w dojrzałej dramaturgicznie formie nagrodę wręczył prezes Zarządu Polskiego Radia SA – Krzysztof Czabański.Jury przyznało także wyróżnienie Katarzynie Błaszczyk ze Studia Reportażu i Dokumentu PR SA, autorce reportażu Książę z Ciechocinka – za wrażliwość, kulturę i artystyczne poszukiwania w opowieści o nietypowym związku dwojga ludzi.

Podczas Seminarium uczestnicy drogą głosowania przyznali także Nagrodę Publiczności. W Konkursie o Nagrodę Publiczności udział wzięło 14 audycji prezentowanych w czasie Seminarium Reportażu: Książę z Ciechocinka Katarzyny Błaszczyk, Po tamtej stronie Cezarego Galka, Zamknięty czas Alicji Grembowicz, Awantura o Asię Patrycji Gruszyńskiej Ruman, Sen o miłości Andrzeja Guzowskiego, Bajka Angeliki Kuźniak i Magdy Skawińskiej, Łapówkarz Moniki Malec, Tajemnica czaszki z Katynia Anny Sekudewicz, Po lekcjach Moniki Wiktorii Siwak, Dziura w XXI wieku Sławy Skibińskiej-Dmitruk, Życie po pogrzebie Michała Słobodziana, Nigdy się nie poddawaj Hanny Wilczyńskiej-Toczko, Misja dla młodych żołnierzy Konrada Wojtyły oraz Kamień Beaty Zamlewskiej-Pałygi. Najwięcej głosów oddano na reportaż pt. Nigdy się nie poddawaj Hanny Wilczyńskiej-Toczko z Rozgłośni Regionalnej Radio Gdańsk. Nagroda Publiczności, w wysokości 1500 zł, ufundowana została przez Mariusza Deckerta - Prezesa Zarządu Rozgłośni Regionalnej Radio Lublin SA. W jego imieniu wręczył ją członek zarządu Radia Lublin – redaktor naczelny Ryszard Montusiewicz.

We wtorek, 23 października br., nastąpiło także uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu o Grand Prix Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Do konkursu zgłoszono 18 reportaży i dokumentów radiowych. Ich autorzy reprezentowali 12 rozgłośni radia publicznego z całego kraju, Studio Reportażu i Dokumentu, Program 1, 2 i 3 oraz dwóch producentów niezależnych. Spośród 11 audycji wyłonionych w I etapie, jury zakwalifikowało 7 reportaży: Z miłości Hanny Bogoryja Zakrzewskiej (Studio Reportażu
i Dokumentu PR), Po tamtej stronie Cezarego Galka (Radio Zachód – RR Zielona Góra), Zamknięty czas Alicji Grembowicz (Studio Reportażu i Dokumentu PR), Bajka Angeliki Kuźniak i Magdy Skawińskiej (Studio Reportażu i Dokumentu PR), Tajemnica czaszki z Katynia Anny Sekudewicz (Radio Katowice), Skończyliśmy z panem czyli rolnik w „państwie prawa” Ewy Szkurłat Adamskiej, Barbary Brzeskiej (Radio Kraków) oraz Nigdy się nie poddawaj Hanny Wilczyńskiej-Toczko (Radio Gdańsk – RR).

Ostatecznie decyzją jury tegoroczną nagrodę Grand Prix KRRiT – Kazimierz 2007 otrzymała Anna Sekudewicz z Radia Katowice za reportaż pt. Tajemnica czaszki z Katynia – za mistrzostwo warsztatowe i perfekcyjne udokumentowanie tematu. Laureatce nagrodę wręczył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski. Przyznano także Nagrodę Specjalną dla Alicji Grembowicz ze Studia Reportażu i Dokumentu PR za reportaż Zamknięty czas – za głęboki psychologiczny portret człowieka żyjącego z piętnem wojny. Dodatkowo jury przyznało trzy wyróżnienia: dla Hanny Wilczyńskiej-Toczko (Radio Gdańsk) za przedstawienie dramatu Tybetu i bogactwo użytych środków radiowych (reportaż Nigdy się nie poddawaj); dla Cezarego Galka (Radio Zachód) za portret dzieci uratowanych przez Irenę Sendlerową poszukujących własnej tożsamości (reportaż Po tamtej stronie) oraz dla Angeliki Kuźniak i Magdy Skawińskiej (Studio Reportażu i Dokumentu PR SA) za pięknie opowiedzianą historię miłości Polaka i Niemki w czasach nienawiści (reportaż Bajka).

Organizatorami Ogólnopolskiego Seminarium Reportażystów są: Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia SA, Dział Polityki Personalnej i Szkoleń PR SA oraz Polskie Radio Lublin.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.