02.05.20, 13:39

Premiera filmu Zrodzeni do szabli. 13. urodziny TVP Historia

Kadr z filmu "Zrodzeni do szabli"
Fot.: materiały prasowe

3 maja br., w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, TVP Historia będzie świętować swój 13. jubileusz. Z tej okazji TVP Historia przygotowała specjalną ofertę programową.

W dniu 13. Urodzin, TVP Historia wyemituje o godz. 10:45 na fabularyzowany dokument „Megality historia sprzed 5500 lat” w reż. Krzysztofa Paluszyńskiego. Film opowiada o fascynujących, monumentalnych, kamiennych grobowcach. O godz. 14:40 kanał wyemituje dokument „Niepodległość” w reż. Mirosława Borka, poświęcony drodze do odzyskania Niepodległości w 1918 r., walce o jej utrzymanie w pierwszych latach II Rzeczypospolitej oraz budowie Niepodległej Polski. O godz. 16:15 dokument „Niepospolita” w reż. Tomasza Dobrosza o wizji Polski wybitnych postaci dwudziestolecia międzywojennego: Tadeusza Dołęgi – Mostowicza, Melchiora Wańkowicza, o. Maksymiliana Kolbe, Janusza Kusocińskiego, Eugeniusza Kwiatkowskiego i Hanki Ordonówny, natomiast o godz. 16.40 TVP Historia zaprasza na film dokumentalny w reżyserii Włodzimierza Gołaszewskiego „Szabla Polska” o historii oręża począwszy od czasów Stefana Batorego po kampanię wrześniową 1939.

W dniu 13. Urodzin TVP Historii o godz. 20.00 odbędzie się premiera filmu fabularnego „Zrodzeni do szabli” w reżyserii Pawła Deląga i Janusza Sieniawskiego. To opowieść o honorze, męstwie i walce, na podstawie losów Jana Jerlicza, weterana wojny moskiewskiej, który wrócił w rodzinne strony, by za namową swojego dawnego towarzysza broni Jerzego Wronowskiego rozpocząć edukację wojskową jego syna Błażeja. W filmie przedstawiona została tajemnica rzemiosła najwyższej jakości, którego dziełem jest polska szabla, do dziś uważana za jedną z najlepszych na świecie. Antena pokaże o godz. 21.15 również film dokumentalny „Jego imię Polska – Tadeusz Kościuszko” w reż. Lucyny Smolińskiej, to opowieść o porozbiorowych początkach walki o Niepodległość Polski.

Jak podkreśla nadawca, TVP Historia powstała, by rozwijać świadomość historyczną Polaków, opowiadać o narodowej tożsamości, przybliżać wydarzenia i bohaterów narodowych. Start kanału zapowiedział pół roku wcześniej prezydent Lech Kaczyński, 11 listopada 2006 r.

TVP Historia jest obecnie największym na polskim rynku producentem filmów i reportaży o tematyce historycznej. Z inicjatywy kanału powstało ponad 200 historycznych filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży poruszających tematy począwszy od prahistorii Polski, aż po jej najnowsze dzieje, a także liczne programy publicystyczne. Antena jest od trzech lat jest gospodarzem konkursu filmów dokumentalnych i reportaży historycznych, ogłoszonego przez Zarząd TVP dla Ośrodków Terenowych Telewizji Polskiej W ramach konkursu powstają filmy, dotyczące najważniejszych polskich rocznic historycznych.
W maju 2018 r. TVP Historia rozpoczęła nadawanie na terenie Wileńszczyzny w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, docierając z unikatową ofertą programową do Polaków mieszkających na Litwie.

Komentarze

Powiązane

11.04.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
HISTORY Channel w Bułgarii rusza ze sprzedażą reklam
Od 9 kwietnia br. A+E Networks EMEA uruchomiło sprzedaż czasu reklamowego na HISTORY Channel w Bułgarii.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
09.04.24, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Kanały z portfolio A+E Network z większym zasięgiem w Polsce
W ostatnich miesiącach marki telewizyjne z portfolio A+E Networks – HISTORY Channel, HISTORY2 oraz Crime+Investigation Polsat, poszerzyły swój zasięg w Polsce o prawie 100 tys. dodatkowych gospodarstw domowych.
05.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » ludzie
Edyta Zając w Dzień Dobry TVN
Edyta Zając dołączyła do redakcji „Dzień Dobry TVN”. Prezenterka została jedną z prowadzących cykl “Show-biznes”, w którym od poniedziałku do piątku przedstawiane są najważniejsze informacje ze świata rozrywki i kultury.
04.04.24, 23:36
| telewizja / VOD » informacje
Zmarła Stanisława Ryster
Nie żyje Stanisława Ryster - prawniczka i prezenterka telewizyjna związana z Telewizją Polską. Przez ponad 30 lat była gospodynią kultowego teleturnieju „Wielka gra”.
04.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » badania rynku
Telewizja Puls liderem w Święta Wielkanocne wśród widzów NTC
W Święta Wielkanocne Telewizja Puls odnotowała rekordowe wyniki wśród widzów NTC w grupie 16-59.
04.04.24, 07:45
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Mikołaj Kunica nowym gospodarzem formatu Onet Rano
Mikołaj Kunica dołączył do grona prowadzacych program „Onet Rano”. Pierwsze wydanie prowadzone przez redaktora naczelnego Business Insider Polska zostanie wyemitowane 4 kwietnia br. od godz. 7.55 w Onecie oraz w mediach społecznościowych.
03.04.24, 20:42
| telewizja / VOD » informacje
Kabarety całą dobę w Kabaret TV. Nowa stacja TV Wirtualnej Polski
2 kwietnia br. Wirtualna Polska uruchomiła Kabaret TV, kanał telewizyjny w pełni poświęcony rozrywce.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy