20.04.20, 13:10

Grupa Kino Polska TV w 2019 r.: większe dochody o 35 proc.

Logo Kino Polska
Fot.: materiały prasowe

Grupa Kino Polska, nadawca m.in. kanałów Stopklatka, Zoom TV i Kino Polska, poprawiła wszystkie podstawowe wskaźniki finansowe w 2019 r. w porównaniu z 2018 r.

2019 rok był dla nas udany pod wieloma względami. Z jednej strony poprawiliśmy wszystkie najważniejsze wskaźniki finansowe, z drugiej - odnotowaliśmy rekordową oglądalność jako Grupa” – mówi Bogusław Kisielewski, Prezes Kino Polska TV SA. „Jesteśmy szczególnie zadowoleni z wyników kanału naziemnego Zoom TV, który zwiększył swój udział w oglądalności widowni komercyjnej o prawie 33 proc. w porównaniu z 2018 rokiem (SHR proc., All 16-49). Swoją pozycję wśród kanałów naziemnych poprawiła również Stopklatka. Udział tego kanału w oglądalności widowni naziemnej telewizji cyfrowej wyniósł 1,88 proc. (SHR proc., All DTT 16-49). Ponadto umocniliśmy pozycję Grupy na rynkach międzynarodowych” – dodaje Kisielewski.

Przychody Grupy Kino Polska TV pochodzą głównie ze sprzedaży czasu reklamowego i opłat z emisji kanałów na platformach cyfrowych i w sieciach operatorów kablowych. W 2019 r. przychody z emisji stanowiły 50 proc. łącznych przychodów Grupy i wyniosły 102,6 mln zł (+13,4 proc. r/r). Przychody z reklam stanowiły 34 proc. łącznych przychodów Grupy i wyniosły 69,0 mln zł (+ 46,2 proc. r/r). W poszczególnych segmentach działalności znaczące wzrosty przychodów wypracował kanał Stopklatka (30,0 mln zł z reklam, +9,3 r/r) oraz segment kanałów filmowych marki FilmBox i kanałów tematycznych (łącznie 95,3 mln z emisji i reklam, +18 proc. r/r).

Wzrosły również przychody segmentu sprzedaży praw licencyjnych (26,5 mln zł, +483 proc. r/r). Jak tłumaczy nadawca, to efekt wzmożonej działalności sprzedażowej na rynku polskim oraz umowy zawartej przez Filmbox International Ltd. z SPI International BV (główny udziałowiec Kino Polska TV SA) dotyczącej obsługi zakupu treści dla nowych kanałów Grupy SPI w Holandii.

Zysk netto Grupy (po eliminacji wyceny udziału w Stopklatka SA) wzrósł o 2 proc. r/r, do 18,6 mln zł. Wynik EBITDA Grupy w 2019 r. wzrósł o 25 proc. i wyniósł 77,5 mln zł (wobec 61,8 mln zł rok wcześniej). Na koniec minionego roku Grupa zmniejszyła również swój dług netto o 11 proc. r/r, do 54,5 mln zł.

Pod względem oglądalności 2019 r. był rekordowy dla całej Grupy Kino Polska TV. W minionych dwunastu miesiącach Grupa osiągnęła 1,97 proc. udziału w oglądalności widowni komercyjnej, co oznacza wzrost o 5,9 proc. w porównaniu z 2018 r. (dane: NAM). Największy, niemal 33 proc. wzrost względem 2018 r., zanotował kanał Zoom TV, który osiągnął udział w rynku na poziomie 0,53 proc. (SHR proc., All 16-49).

Tworząc plany na nadchodzące miesiące nie możemy zapominać o światowej pandemii koronawirusa, z którą mierzy się obecnie zarówno polska, jak i globalna gospodarka. Ta sytuacja z pewnością będzie miała wpływ również na rynek mediowy. Dziś jednak trudno nam precyzyjnie określić, w jakim stopniu pandemia koronawirusa wpłynie na funkcjonowanie naszej Grupy” – mówi Bogusław Kisielewski.

Komentarze

Powiązane

15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
15.04.24, 05:00
| telewizja / VOD » informacje
Atak na Izrael: TVP INFO i Polsat News nie zdały egzaminu. TVN24 i TV Republika z najdłuższym programem na żywo
Polskie kanały informacyjne szeroko informowały o wystrzeleniu przez irańską armię w kierunku Izraela drony i pociski. Jednak nie wszystkie zdecydowały się nadawać „na żywo” program nocą.
12.04.24, 13:00
| telewizja / VOD » seriale | kultura » film
Warner Bros Discovery oraz Mennica Gdańska wprowadzają na rynek kolekcjonerskie monety „Rick and Morty”
9 kwietnia br. swoją premierę miała moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros Discovery Global Consumer Products. W ramach umowy licencyjnej, Mennica Gdańska wprowadza na rynek numizmat z bohaterami animowanego serialu komediowego “Rick i Morty”.
12.04.24, 10:00
| telewizja / VOD » seriale
Minuta ciszy 2. Ruszyły zdjęcia do kontynuacji serialu CANAL+
Rozpoczęły się zdjęcia do dalszej historii Mietka Zasady, emerytowanego listonosza, który zakłada dom pogrzebowy. Za reżyserię ponownie odpowiada Jacek Lusiński, który wraz z Szymonem Augustyniakiem jest również autorem scenariusza.
12.04.24, 07:40
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Kino Polska w 2023 r.: zysk netto powyżej 50 mln zł
Na koniec 2023 r. Grupa Kino Polska odnotowała przychody na poziomie 294,2 mln zł (+3,3 proc. r/r), głównie za sprawą wzrostu przychodów z nadawania kanałów płatnych i sprzedaży praw licencyjnych. Zysk netto Grupy wyniósł 51,9 mln zł (+8,8 proc. r/r).
11.04.24, 16:15
| telewizja / VOD » seriale
Królowie. Ruszą zdjęcia do nowego serialu historycznego TVP
Rozpoczęły się zdjęcia do serialu historycznego TVP „Królowie”. Tytułowe role grają: Michał Kaszyński (Kazimierz Jagiellończyk) i Krzysztof Świłpa (Władysław Warneńczyk). Produkcja opowiada o synach Jagiełły, ostatnich władcach średniowiecznej Polski.
11.04.24, 08:30
| telewizja / VOD » informacje
HISTORY Channel w Bułgarii rusza ze sprzedażą reklam
Od 9 kwietnia br. A+E Networks EMEA uruchomiło sprzedaż czasu reklamowego na HISTORY Channel w Bułgarii.
10.04.24, 13:50
| telewizja / VOD » informacje | kultura » muzyka
Bo źródło wciąż bije… Koncert poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w TVP1
W środę, 10 kwietnia br. o godz. 21:10 w TVP1 zostanie wyemitowany koncert „Bo źródło wciąż bije…” poświęcony pamięci Jacka Kaczmarskiego w 20. rocznicę jego śmierci. W repertuarze znajdą się słynne utwory artysty w interpretacji, m.in.: Jacka Wójcickiego, Katarzyny Dąbrowskiej, Janusza Radka, Krzysztofa Iwaneczki czy Krzysztofa Szczepaniaka. Koncert zrealizowano w industrialnych wnętrzach Stoczni Gdańskiej.
09.04.24, 14:45
| telewizja / VOD » informacje
MWE Networks: TVC Super i Szlagier TV już działają
Grupa MWE Networks uruchomiła dwa nowe kanały - TVC Super i Szlagier TV. Stacje będą szeroko dystrybuowane.
09.04.24, 12:39
| telewizja / VOD » informacje
Telewizja Polska już formalnie postawiona w stan likwidacji. Jest wpis do KRS
Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego Daniela Gorgosza jako likwidatora. Do KRS zostało wpisane postawienie Telewizji Polskiej w stan likwidacji.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden zestaw. Wariant kolorystyczny może różnić się od tego na zdjęciu w informacji w zależności od stanu magazynu.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy