24.03.20, 15:00
#zostańwdomu i oglądaj VOD odc. 2. Filmy dokumentalne
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz WHO powinniśmy pozostać w domach, co na dłuższą metę może być nużące. Jak urozmaicić sobie czas? Oglądając VOD, skoro nie możemy pójść do kina. Codziennie będę polecać kilka tytułów z trzech głównych platform VOD w Polsce – Netfliksa, HBO GO oraz Prime Video. Każdy dzień będzie tematyczny. Dzisiaj polecam filmy dokumentalne, które otwierają oczy na świat.
„Szkoła jazdy dla Saudyjek” (reż. Erica Gornall, USA 2019), platforma: HBO GO
Pierwsza propozycja pokazuje zmiany w Arabii Saudyjskiej, które nastąpiły w chwili umożliwienia Saudyjkom zrobienia prawa jazda. Walczyły o to od lat, były więzione za agitację na rzecz tego prawa, ale w końcu następca tronu pozwolił im na ten aspekt niezależności. Reżyserka pokazuje reakcje samych kobiet, ale też mężczyzn w tym społeczeństwie na tę zmianę. Nagle kobiety zostały, np. kierowcami Ubera, co wiąże się z mieszanymi odczuciami u mężczyzn. Ten dokument otwiera oczy na sytuację kobiet w Arabii Saudyjskiej.
„Przy Planty 7/9” (reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger, Polska/USA 2016), platforma: Prime Video
Druga propozycja dotyka problemu pogromie kieleckiego z 1946 roku. Działacz społeczny Bogdan Białek nie pozwala na zapomnienie tej historii i przypomina ją współczesnym kielczanom, którzy często nie mogą się pogodzić z przeszłością swojego miasta. Widzimy także ocalałych z pogromu i ich reakcję na przyjazd do Polski po wielu latach. Pomimo trudnej historii zakończenie okazuje się krzepiące, a Planty 7/9 nadal żyją. Jest to dokument otwierający oczy na radzenie sobie z trudną przeszłością własnego narodu.
„Ikar” (reż. Bryan Fogel, USA 2017), platforma: Netlfix
Jeden z najgłośniejszych dokumentów ostatnich lat, nagrodzony Oscarem dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego w 2018 roku. Głośna historia afery dopingowej w Rosji, która zakończyła się wykluczeniem całej reprezentacji z kilku kolejnych międzynarodowych imprez sportowych. Tutaj kolarz Bryan Fogel poznaje Grigorija Rodczenkowa, jednego z pracowników rosyjskiego oddziału WADA, czyli organizacji badającej doping w sporcie. Film ogląda się jak fabularny thriller, jest pełen zwrotów akcji. Ostatnia propozycja otwiera oczy na systemowe ukrywanie problemów w Rosji.
Jutro przeczytacie o poleceniach z szeroko pojętej klasyki kina, którą warto sobie odświeżyć.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze