06.03.20, 20:58

Jak promować własną działalność w Internecie?

Fot.: materiały prasowe

Współcześnie ponad połowa firm prowadzi aktywną sprzedaż swoich produktów czy usług w sieci. Rozpoczynając nową działalność, nie będzie łatwo konkurować z uznanymi markami na rynku. Jak dobrze promować swoją firmę w Internecie?

Prace nad promocją marki, produktów czy usług w obszarze Internetu należy rozpocząć od zbudowania odpowiedniej strategii działania. Dzięki takim uznanym agencjom jak On Board Think Kong można stworzyć plan działania na lata, a następnie krok po kroku go realizować. Poza stworzeniem unikatowej strategii agencja pomoże wykreować odpowiedni kontakt z klientem, stworzyć grupę docelową klientów oraz utrzymać pozytywne relacje z nimi. Nie jest to proste, ponieważ wymaga specjalistycznej wiedzy z dziedzin typu public relations, marketing czy komunikacja społeczna. Tylko specjaliści z odpowiednim doświadczeniem branżowym mogą opanować tak szerokie działania w różnych dyscyplinach. Dlaczego?

Zbudowanie strategii i komunikacji

Przede wszystkim działalność internetowa wymaga strategii PR (public relations) na okres minimum 3 i maksimum 5 lat. Istnieją strategie zakładające nawet 7 lat działalności, ale dotyczą one raczej kontynuacji działania firmy w sieci, gdy ta ma mocną i rozbudowaną markę np.: stacjonarnie. Strategia działania uwzględnia stworzenie strony internetowej, pozycjonowanie jej przez SEO (search engine optimization). Należy do tego dołączyć content marketing, czyli dodawanie unikatowych, wartościowych przekazów. Zaliczamy do nich media społecznościowe typy Facebook czy YouTube. Nie można zapomnieć o artykułach prasowych – specjalistycznych czy blogach branżowych. Takie działanie pozwoli poinformować opinię publiczną, a w tym docelowych klientów, że konkretna marka X, sprzedaje konkretne produkty Y lub usługi Z. Jednak komunikacja jednostronna nie wystarczy.

Komunikacja to dialog, a nie monolog

W strategii działania nie można opierać się wyłącznie na reklamie, promocji usług czy produktów na zasadzie suchej informacji. Dzięki kanałom dystrybucji informacji można nawiązać dialog z klientami. Udostępnienie komentowania postów w mediach społecznościowych, na stronie internetowej, formularzy kontaktowych, a nawet kontaktu z biurem obsługi klienta pozwoli na zachowanie prawidłowej komunikacji i nawiązania ścisłych relacji. Mowa jest o sprzężeniu zwrotnym. Nadawca, czyli firma wysyła komunikat np.: reklama, spot, nowy produkt, a klient przez feedback, czyli reakcje odpowiada na komunikat. Mowa jest właśnie o komentowaniu, zakupach, odwiedzinach strony internetowej. Dzięki takiej interakcji nabywamy stałych klientów, którzy zadbają o odpowiednie obroty w firmie na lata.

Rozwijanie działalności w Internecie zawsze rozpoczynamy od stworzenia strategii i dobraniu odpowiednich narzędzi marketingowych do jej realizacji. Nie wolno zapominać, że każde działanie marketingowe skierowane jest do ludzi. Należy je ukierunkować na dialog bezpośredni lub pośredni, czyli reakcję zakupową. Jeśli nie wiemy jak zbudować tak obszerną strategię i ją zrealizować, to warto powierzyć takie zadania agencji marketingowej.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy