09.02.20, 11:37

Jedynka odwiedzi Puck z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem

Logo wydarzenia
Fot.: materiały prasowe

Dziennikarze Programu Pierwszego Polskiego Radia odwiedzą Puck z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem – patriotycznego aktu odzyskania Pomorza dla Polski. W stulecie rocznicy tego wydarzenia Jedynka zrelacjonuje przebieg obchodów oraz przeprowadzi retransmisję muzycznego widowiska z Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. 

Choć kulminacja obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrót Pomorza w granice Polski odbędzie się w dniach 8-11 lutego, cały rok 2020 został ustanowiony przez parlament rokiem 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku.
Po stu latach od symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, poprzez wrzucenie jednego z platynowych pierścieni przez gen. Hallera do wód Zatoki Puckiej, dziennikarze Jedynki, Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak, przybliżą słuchaczom historię tego wydarzenia w poniedziałek 10 lutego w audycji „Cztery pory roku” (godz. 9.00-12.00). Plenerowe studio radiowej Jedynki znajdzie się przy puckim molo w porcie jachtowym. Prowadzący przywitają gen. Józefa Hallera i gości na puckim dworcu podczas inscenizacji przyjazdu historycznego pociągu z Gdańska, a słuchacze odwiedzą miejsce zaślubin i dowiedzą się, co się stało z pierścieniami z platyny przekazanymi generałowi, poznają losy Józefa Hallera i znaczenie symboliki odzyskania dostępu do morza. Dziennikarze Jedynki wezmą udział w konferencji popularnonaukowa z okazji 100. rocznicy zaślubin oraz zabiorą słuchaczy na VI zaślubinowe morsowanie i bicie rekordu Polski w największej liczbie morsów jedzących zupę rybną w wodzie.

Studio Jedynki odwiedzą: Burmistrz Pucka – Hanna Pruchniewska, dyrektor biura programu „Niepodległa” – Jan Kowalski, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej – Mirosław Kuklik, Jan Piotrowicz – przewodnik miejski, przedstawiciele puckiego Muzeum MDLot oraz aktorzy biorący udział w inscenizacji uroczystych obchodów upamiętniających 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem.

Ponadto w poniedziałek 10 lutego Program 1 Polskiego Radia o godz. 20.00 będzie retransmitować koncert z Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem. Utwory o tematyce morskiej zaprezentują: Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Natalia Niemen, kwintet Wojciecha Mazolewskiego, Marek Dyjak i zespoły: Limboski, Kiev Office oraz Oczi Cziorne. Wykonawcom na scenie towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. W repertuarze m.in. „10 w skali Beauforta”, „Italiam, Italiam”, „A gdzie jest siódme morze”, „Na spokojnym, ciemnym morzu”, „Wieści morza”. Kierownictwo muzyczne widowiska objął Miłosz Wośko. Scenariusz i prowadzenie: Piotr Metz.

Komentarze

Powiązane

06.12.23, 06:30
| radio » informacje
Mikołajki z Polskim Radiem Dzieciom
6 grudnia br. Polskie Radio Dzieciom przygotowało specjalne propozycje programowe związane Świętym Mikołajem.
05.12.23, 17:53
| radio » informacje
Rusza Radio Gwiazdka od Polskiego Radia
Polskie Radio, jak co roku, w okresie przedświątecznym uruchamia specjalny kanał muzyczny z przebojami świątecznymi. 6 grudnia br. wystartuje Polskie Radio Gwiazdka.
05.12.23, 06:30
| radio » badania rynku
Olsztyn: RMF FM liderem, Meloradio Olsztyn w górę
RMF FM umocniło swoją pozycję jako najchętniej słuchanej stacji w Olsztynie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 r. (Radom).
04.12.23, 17:00
| radio » badania rynku
Częstochowa: RMF FM liderem, duży wzrost Radia Zet
RMF FM pozostaje najchętniej słuchaną stacja w Częstochowie - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 maja 2023 r. do 30 października 2023 r. (Częstochowa).
01.12.23, 06:45
| radio » informacje
Ruszają licytacje charytatywne w Radiu 357. Tradycyjnie poprowadzi je Kuba Strzyczkowski
Rusza coroczna akcja charytatywna społeczności Radia 357. Cztery aukcje antenowe poprowadzi Kuba Strzyczkowski. W spocie antenowym promującym akcję wziął udział Wiktor Zborowski. W tym roku cała zebrana kwota zostanie przekazana Fundacji Świętego Mikołaja na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci z Polski i Ukrainy. 
30.11.23, 17:45
| radio » informacje
22. edycja Akcji Charytatywnej Choinki Jedynki 2023. Wspólne malowanie prac
3 grudnia br. o godz. 11.00 w siedzibie Polskiego Radia, w ramach Akcji „Choinki Jedynki 2023” odbędzie się wspólne malowanie prac z udziałem Przyjaciół Programu 1 Polskiego Radia. Prace zostaną przekazane na licytację na rzecz podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji „Wspólnota Nadziei”.
29.11.23, 17:18
| radio » informacje
Tradycyjnie tylko świąteczne piosenki w grudniu w RMF Classic
Już po raz 12. radio RMF Classic w grudniu modyfikuje format muzyczny i będzie grało świąteczne piosenki. Gwiazdą programu będzie Cher i jej album „Christmas”, na antenie pojawi się też specjalna piosenka Artura Andrusa oraz kolejna edycja Plebiscytu na Świąteczny Przebój Wszech Czasów.
29.11.23, 11:31
| radio » ludzie
Nie żyje Jerzy Rowiński
Zmarł Jerzy Rowiński – dziennikarz muzyczny, z branżą radiową związany od blisko 50 lat – podało Polskie Radio RDC
29.11.23, 06:30
| radio » informacje
Niedorzecznik. Nowy serial radiowy Michała Janczury w TOK FM
29 listopada br. ruszy nowy serial radiowy TOK FM zatytułowany "Niedorzecznik". Jego autorem jest Michał Janczura. Trzyodcinkowy serial opowiada o wydarzeniach z kadencji Mikołaja Pawlaka, kiedy prawa dziecka schodziły na drugi plan, a ich miejsce w działaniach odchodzącego Rzecznika Praw Dziecka zajmowały polityka i ideologia.
28.11.23, 17:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Ruszyła II edycja Forum Dziennikarskiego Nagrody Woyciechowskiego
Forum Dziennikarskie Nagrody Woyciechowskiego to projekt stworzony w 2022 r. przez Radio ZET realizowany we współpracy z Uniwersytetem SWPS. Jego uczestnikami są studenci i studentki - stażyści, którzy tworzą Forum Dziennikarskie, korzystając ze wsparcia Rady Programowej oraz opiekunów stażu.