09.02.20, 11:37

Jedynka odwiedzi Puck z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem

Logo wydarzenia
Fot.: materiały prasowe

Dziennikarze Programu Pierwszego Polskiego Radia odwiedzą Puck z okazji setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem – patriotycznego aktu odzyskania Pomorza dla Polski. W stulecie rocznicy tego wydarzenia Jedynka zrelacjonuje przebieg obchodów oraz przeprowadzi retransmisję muzycznego widowiska z Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. 

Choć kulminacja obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrót Pomorza w granice Polski odbędzie się w dniach 8-11 lutego, cały rok 2020 został ustanowiony przez parlament rokiem 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku.
Po stu latach od symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem, poprzez wrzucenie jednego z platynowych pierścieni przez gen. Hallera do wód Zatoki Puckiej, dziennikarze Jedynki, Agnieszka Kunikowska i Grzegorz Frątczak, przybliżą słuchaczom historię tego wydarzenia w poniedziałek 10 lutego w audycji „Cztery pory roku” (godz. 9.00-12.00). Plenerowe studio radiowej Jedynki znajdzie się przy puckim molo w porcie jachtowym. Prowadzący przywitają gen. Józefa Hallera i gości na puckim dworcu podczas inscenizacji przyjazdu historycznego pociągu z Gdańska, a słuchacze odwiedzą miejsce zaślubin i dowiedzą się, co się stało z pierścieniami z platyny przekazanymi generałowi, poznają losy Józefa Hallera i znaczenie symboliki odzyskania dostępu do morza. Dziennikarze Jedynki wezmą udział w konferencji popularnonaukowa z okazji 100. rocznicy zaślubin oraz zabiorą słuchaczy na VI zaślubinowe morsowanie i bicie rekordu Polski w największej liczbie morsów jedzących zupę rybną w wodzie.

Studio Jedynki odwiedzą: Burmistrz Pucka – Hanna Pruchniewska, dyrektor biura programu „Niepodległa” – Jan Kowalski, dyrektor Muzeum Ziemi Puckiej – Mirosław Kuklik, Jan Piotrowicz – przewodnik miejski, przedstawiciele puckiego Muzeum MDLot oraz aktorzy biorący udział w inscenizacji uroczystych obchodów upamiętniających 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem.

Ponadto w poniedziałek 10 lutego Program 1 Polskiego Radia o godz. 20.00 będzie retransmitować koncert z Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie z okazji stulecia zaślubin Polski z morzem. Utwory o tematyce morskiej zaprezentują: Stanisław Sojka, Renata Przemyk, Natalia Niemen, kwintet Wojciecha Mazolewskiego, Marek Dyjak i zespoły: Limboski, Kiev Office oraz Oczi Cziorne. Wykonawcom na scenie towarzyszyć będzie Elbląska Orkiestra Kameralna i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie. W repertuarze m.in. „10 w skali Beauforta”, „Italiam, Italiam”, „A gdzie jest siódme morze”, „Na spokojnym, ciemnym morzu”, „Wieści morza”. Kierownictwo muzyczne widowiska objął Miłosz Wośko. Scenariusz i prowadzenie: Piotr Metz.

Komentarze

Powiązane

11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
08.07.24, 12:30
| radio » informacje | internet » informacje
Maria Skłodowska-Curie bohaterką nowego serwisu specjalnego Polskiego Radia
Z okazji 90. rocznicy śmierci polskiej noblistki, Polskie Radio przygotowało serwis specjalny, który skupia się na historii polskiej uczonej. 
08.07.24, 09:06
| radio » informacje
Wielka Wyprawa Maluchów. Polskie Radio Kierowców relacjonuje charytatywny rajd
80 Fiatów pojawi się na trasie Warszawa - Monte Cassino. Wydarzenie „Wielka Wyprawa Maluchów” rozpoczęło się 5 lipca br., a uczestnikom w trasie towarzyszyć będą dziennikarze Polskiego Radia Kierowców.
08.07.24, 08:30
| radio » informacje
Fundusz Wczasów Pogodowych powraca do Radia Pogoda
Startuje wakacyjna ramówka Radia Pogoda. Tegoroczne lato stacja powitała 28 czerwca potańcówką w Krakowie, którą poprowadził poranny duet stacji - Joanna Kruk i Zygmunt Chajzer.
08.07.24, 07:30
| radio » informacje
Lato w RMF MAXX. Wakacyjny konkurs i nowe audycje
W te wakacje RMF MAXX będzie towarzyszyć słuchaczom na festiwalach muzycznych, a w ramówce znajdą się m.in. „Głosówki z wakacji” i codzienne sety DJ’skie.
08.07.24, 06:30
| radio » informacje
Lato w TOKu. Wakacyjna kampania Radia TOK FM
Radio TOK FM tradycyjnie chce towarzyszyć swoim słuchaczom w czasie wakacji. Rozgłośnia będzie przypominać o możliwość słuchania stacji zarówno na stronie internetowej jak i w aplikacjiw nowej odsłonie kampanii reklamowej „Lato w TOKu”.
05.07.24, 17:30
| radio » informacje
Ruszyła XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów Melchiory
Polskie Radio rozpoczęło przyjmowanie zgłoszeń do XIX Ogólnopolskiego Konkursu Reportażystów „Melchiory”.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. PR

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.