29.01.20, 11:31

Ania Rusowicz zaśpiewa w Trójce piosenki z płyty Przebudzenie

Okładka płyty
Fot.: materiały prasowe

W październiku 2019 r. ukazała się najnowsza, czwarta studyjna płyta Ani Rusowicz „Przebudzenie”, na której soul, funk i glam rock spotykają się z hippisowskim graniem, a mądre i zaangażowane teksty zmuszają do refleksji. Koncertowa premiera tego materiału odbędzie się w niedzielę 2 lutego br. w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Transmisja wydarzenia na antenie Trójki od godz. 19.05.

Potrzebowałam czasu, żeby ta płyta powstała. Musiałam się przebudzić. Wprawdzie w tym czasie wydałam kilka okazjonalnych albumów (m.in. „Retronarodzenie” i projektu niXes), więc nie próżnowałam. Żeby napisać „Przebudzenie” musiałam jednak odbyć podróż na drugi koniec świata – zarówno mentalnie, jak i fizycznie” – mówi Ania Rusowicz, która przed wejściem do studia odbyła swoją podróż marzeń do Nowego Orleanu. „Nie zawiodło mnie to miasto – było jak z marzeń. Pod wpływem silnych doświadczeń i podróży zawsze tworzyłam piosenki. I tym razem było podobnie. Ja swoje utwory piszę obrazami i doświadczeniami. To, co tam spotkałam spowodowało, że znów przypomniało mi się, po co śpiewam" – dodaje Rusowicz, od dwóch lat szczęśliwa mama, która z Hubertem Gasiulem – perkusistą i współkompozytorem większości swoich utworów tworzy parę zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym.

Nad jej nowym, autorskim materiałem (wyprodukowała go sama, a muzykę nagrała z zespołem na tzw. setkę i przy użyciu taśmy) unoszą się duchy Jamesa Browna czy Otisa Redinga. Jednak prócz funka i nowoorleańskiego jazzu mamy tu również dynamiczne granie w klimacie retro-soulu i transowe „odloty” w stylu grup Cream, Yes czy Jethro Tull.

Nieprzypadkowy jest zarówno sam tytuł krążka, jak i jego warstwa tekstowa. „Tematem przewodnim tej płyty są problemy globalne, które dotykają nas wszystkich. Moimi nowymi piosenkami nawołuję, żeby wreszcie ocknąć się i przestać idealizować współczesny świat. Idealne życie bywa jedynie na Facebooku i Instagramie. W rzeczywistym życiu problemy są jak najbardziej realne. Za parę lat może nam zabraknąć czystej wody, a ocieplenie klimatu, którego skutki doświadczamy w Polsce na własnej skórze, będzie niosło za sobą poważne konsekwencje. Dobrze nam znany smog zatruwa powietrze każdej zimy. Wszechobecny plastik oraz genetycznie modyfikowana żywność mają olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. Twierdzimy, że kochamy naszą planetę i życie, chcemy dobrej przyszłości dla naszych dzieci, tymczasem sami nie wiemy, czy nasza starość nie będzie przypominała historii jak z filmu „Mad Max”? I właśnie o tym jest tytułowa piosenka z płyty. Jak długo jeszcze będziemy zaprzeczać? Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie nie chcą słyszeć o trudnych rzeczach, że ktoś od nich wymaga i oczekuje. Chcą żyć w bańce iluzji. Ktoś jednak musi o tym mówić. Przede wszystkim artyści, bo przecież nie politycy” – podkreśla Ania Rusowicz.

Pracując nad nowym albumem Ania skorzystała również z tekstów innych, wokalistek – Paulina Przybysz napisała tekst „Voodoo”, a autorką słów do utworu „Baba” jest Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic.

Początek koncertu Ani Rusowicz i transmisji na antenie Trójki w niedzielę 2 lutego od godz. 19.05.

Komentarze

Powiązane

23.07.24, 16:15
| radio » ludzie
Zmarła Teodozja Kłodnicka
Nie żyje Teodozja Kłodnicka, związana przez 40 lat z Radiem Katowice.
23.07.24, 15:00
| radio » informacje
Lenny Kravitz bohaterem Nocy Pokoncertowej w Radiu Łódź
We wtorek, 23 lipca br. w Atlas Arenie w Łodzi wystąpi amerykański piosenkarz Lenny Kravitz. Radio Łódź po koncercie wyemituje specjalną audycję.
22.07.24, 14:55
| radio » ludzie
Magdalena Karczewska-Ścibińska nie żyje. Ostatnie pożegnanie w Chojnicach
18 lipca br., zmarła dziennikarka, Magdalena Karczewska-Ścibińska, przez wiele lat związana z Programem Trzecim Polskiego Radia.
22.07.24, 13:58
| radio » ludzie
Małgorzata Kościelniak przechodzi z Meloradia do Złotych Przebojów
Do zespołu Radia Złote Przeboje dołączy Małgorzata Kościelniak, która do tej pory była związana z Meloradiem.
22.07.24, 09:13
| radio » informacje
Katarzyna Kwiatkowska głosem Polskiego Radia RDC
22 lipca br. pojawiła się nowa oprawa ramówki Polskiego Radia RDC w której pojawił się głos Katarzyny Kwiatkowskiej.
18.07.24, 22:34
| radio » informacje
Polskie Radio Kierowców na żywo z Master Truck Show 2024
Polskie Radio Kierowców od 19 do 21 lipca br. będzie emitować program ze studia plenerowego z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Po raz 20. odbywać się tam będzie impreza skierowana do kierowców i miłośników ciężarówek - Master Truck Show 2024. Polskie Radio Kierowców jest patronem medialnym wydarzenia.
18.07.24, 14:00
| radio » informacje
XXV Festiwal Bachowski Świdnica na antenie Dwójki
18 lipca br. rozpoczyna się XXV Festiwal Bachowski Świdnica. Program 2 Polskiego Radia, który jest patronem imprezy, przeprowadzi transmisje koncertów.
17.07.24, 13:40
| radio » informacje
Pierwsza Noc Promsów w Dwójce. Transmisje aż do połowy września
Program 2 Polskiego Radia zaplanował na piątek, 19 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Dwójka przez całe lato będzie transmitować najciekawsze koncerty z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
15.07.24, 06:30
| radio » informacje
Sprawozdanie finansowe Radia Nowy Świat za 2023: rosną koszty wynagrodzeń i energii
12 czerwca br. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Radia Nowy Świat, którego głównym tematem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu za rok 2023 oraz udzielenia członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2023 r.
12.07.24, 10:30
| radio » informacje
Koncert Agi Zaryan w ramach cyklu Jazz.PL w Dwójce
12 lipca br. w ramach cyklu „Jazz.PL” na antenie Dwójki będzie transmitowany koncert Agi Zaryan. Transmisja została zaplanowana od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie internetowej stacji i kanale YouTube Dwójki.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.