22.01.20, 08:00

Co czeka branżę PR? Prognoza Iwony Kubicz na 2020 rok

Iwona Kubicz
Fot.: materiały prasowe

Początek roku to okres podsumowań, planów i wizji na nadchodzący czas. Iwona Kubicz, Prezes Procontent Communication prognozuje co czeka branżę PR w 2020 roku.

1. Digitalizacja

Nieustannie pojawiają się nowe platformy i technologie, zatem nie ma wątpliwości, że to digital będzie napędzał branżę PR w 2020 roku. Przede wszystkim pojawi się więcej interaktywnych treści, czyli ankiety, quizy, AR czy VR, również na takich platformach jak LinkedIn. Dużą nowością powinny być między innymi nowe funkcje na tej platformie testowane obecnie w Stanach Zjednoczonych takie jak chociażby wydarzenia. Pozwoli to na szybki rozwój tej platformy, przejęcie kolejnych użytkowników z Facebooka i utrzymanie zaangażowania użytkowników.

W 2020 roku firmy zaczną także częściej wykorzystywać chatboty do budowania głębszych relacji ze swoimi klientami, co pozwoli na lepsze poznanie ich potrzeb i zainteresowań oraz wpłynie na efektywność pracy. Coraz częściej o tym jakie działania będziemy podejmować w komunikacji z użytkownikami decydować będzie sztuczna inteligencja. Szczególnie w branży medycznej i finansowej widać duże zainteresowanie analizami Big Data oraz algorytmami, które w oparciu o AI personalizują komunikację z klientem.

W przypadku medycyny wkraczamy w erę prawdziwej rewolucji, gdzie algorytmy przewidują prawdopodobieństwo zachorowania na daną chorobę. Oznacza to, że wkrótce przekaz profilaktyczny będzie mógł być kierowany wyłącznie do pacjenta, który będzie świadomy wysokiego prawdopodobieństwa zachorowania oraz będzie mógł być szybciej diagnozowany w przypadku chorób rzadkich ponieważ jego przypadek z populacji wyszuka uczący się algorytm.

Wzrośnie również rola social mediów. Marki przestaną kierować się liczbą followersów, lecz skupią na realnym zaangażowaniu. Zaczną nawiązywać współpracę zamiast z makroinfluencerami – z mikro, czyli użytkownikami posiadającymi znacznie mniejsze grono odbiorców, ale bardziej zaangażowanych. Zinstytucjonalizuje się również współpraca pomiędzy blogerami i vlogerami, a tradycyjnymi kanałami mediów elektronicznych, które będą się wymieniały świadczeniami we wzajemnym budowaniu zasięgów i oglądalności.

Budowanie zasięgu tradycyjnych mediów elektronicznych w sieci Internet będzie wiązało się z coraz większym zacieraniem się granicy pomiędzy telewizją, radiem i prasą. Dziennikarze radiowi coraz częściej poprowadzą relacje live w sieci z wykorzystaniem obrazu wideo, dziennikarze mediów prasowych coraz częściej wrzucą również relacje wideo do mediów społecznościowych. Oznacza to pewną unifikację zawodu dziennikarza i coraz większą wszechstronność przedstawicieli tego zawodu. Dla piarowców oznacza to również konieczność dostarczania w pełni multimedialnej treści pod wszelkie platformy social mediowe.

2. CSR, czyli społeczna odpowiedzialność biznesu

Coraz więcej agencji PR wprowadza do swojej oferty usługi z zakresu zaangażowania społecznego. Zauważono, bowiem, że stosowanie zasad CSR w codziennej praktyce oraz gotowość do udziału w rozwiązywaniu problemów ważnych społecznie przekłada się na pozytywny wpływ na wizerunek firmy oraz jej produktów. Takie działanie zwiększa lojalność konsumentów, pracowników i partnerów biznesowych oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia kryzysów. Można spodziewać się, że większość odbiorców będzie kibicować markom, które podzielają ich wartości.

Ma to szczególne znaczenie w nowoczesnym budowaniu marki pracodawcy oraz komunikacji wewnętrznej. Coraz częściej ponad działania ad hoc i jednorazowe akcje: zdrowotne, dietetyczne czy sportowe, firmy decydują się na długofalową strategię, które ma wspierać jej wartości i rozwijać kulturę wewnętrzną. Programy te również coraz częściej w większym zakresie wykorzystują zarówno cyfryzację, jak i najnowsze zdobycze nauk społecznych takich jak: psychologia i socjologia.

Wraz z powszechną automatyzacją procesów i poszczególnych zawodów rolą piarowców coraz częściej będzie komunikacja zmiany wewnątrz organizacji oraz oswojenie klientów i pracowników firmy z nowinkami technologicznymi. Taki kierunek komunikacji jest już bardzo istotny w Unii Europejskiej, gdzie walczy się z kolejnym wykluczeniem cyfrowym tym razem związanym ze zbyt szybką rewolucją cyfrową w stosunku do możliwości zdobywania przez pracowników nowych cyfrowych kompetencji.

3. Wzrost znaczenia danych

Technologia cyfrowa stała się integralną częścią codziennego życia, co wpłynęło na powstanie nowej, istotnej umiejętności dla każdego piarowca: interpretacji danych. W 2020 roku dane będą odgrywać niebagatelną rolę. Będą konieczne m.in. do ukierunkowania działań PR, pomiaru ich wpływu czy dostosowania reklam do potrzeb i zainteresowań konsumentów. PR stanie się jeszcze bardziej mierzalny ze względu na upowszechnianie się narzędzi do mierzenia realnego wpływu komunikacji. Spowoduje to doprecyzowanie komunikacji między marką a jej odbiorcami.

PR jest branżą dynamiczną, w której nieustannie pojawiają się nowe trendy i rozwiązania technologiczne. Warto wykonać krok na przód by być przygotowanym i sprostać aktualnym oczekiwaniom klientów. Technologia i nowe media to jednak tylko cześć sukcesu. Coraz bardziej widać, że liczy się również znajomość praw rządzących komunikacją i poszukiwaniem informacji przez konsumentów. Paradoksalnie obecnie na rynku PR najlepiej radzą sobie nie tylko podmioty, które wiedzą, jak korzystać z technologii cyfrowych, ale przede wszystkim te, które wiedzą jak budować mądre i długofalowe strategie komunikacji” – podsumowuje Iwona Kubicz, Prezes Procontent Communication.

Komentarze

Powiązane

27.09.23, 17:00
| reklama & PR » informacje
Kampania profrekwencyjna To Twój Wybór - głos kobiet ma znaczenie
Do udziału w nadchodzących wyborach ma przekonać kobiety kampania profrekwencyjna „To Twój Wybór”, zainicjowana przez Fundację Batorego i Inicjatywę Głos Kobiet, grupę organizacji społecznych, działających na rzecz ochrony i promocji praw kobiet.
27.09.23, 13:00
| reklama & PR » informacje
Polsat partnerem II Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki
Polsat Sport i Grupa Polsat Plus to główni partnerzy medialni drugiej edycji Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, który odbędzie się w Zakopanem w dniach 26 – 28 września br. Moderatorami kilku paneli dyskusyjnych będą dziennikarze i komentatorzy Polsatu Sport.
27.09.23, 11:00
| reklama & PR » ludzie
Lidia Święcka awansuje w Social Lama
Na początku września br., Lidia Święcka awansowała w agencji Social Lama na stanowisko Social Media Specialist.
26.09.23, 19:00
| reklama & PR » informacje
Kaufland podpowiada jak nie marnować żywności w najnowszej akcji
Kraje członkowskie Unii Europejskiej marnują średnio 153 mln ton żywności rocznie. Zjawisko jest powszechne również w Polsce. Aby skutecznie ograniczać jego skalę, konieczne są konsekwentne działania edukacyjne. Sieć Kaufland prezentuje niezmienne zaangażowanie w tym obszarze, realizując kolejną odsłonę kampanii pod hasłem „Marnowanie? Nie mam w planie!”.
26.09.23, 17:00
| reklama & PR » informacje
Bilety na mecze UEFA do wygrania w kampanii Pyszne.pl „Zamów. Graj. Wygrywaj”
Rusza kampania Pyszne.pl – oficjalnego partnera UEFA. W ramach akcji organizatorzy przygotowali konkursy z niemal 50 tysiącami nagród dla uczestników. Kampania Zamów. Graj. Wygrywaj potrwa do 26 października br. 
26.09.23, 15:00
| reklama & PR » informacje
Chapter1 przygotowuje nowy layout opakowań marki Altax
Poznańska agencja strategiczno-kreatywna Chapter1 pracuje nad nowym layoutem opakowań produktów marki Altax, z portfolio firmy SHERWIN-WILLIAMS Poland. Działania te są częścią całościowego procesu redesignu opakowań tej marki, której grupą docelową są majsterkowicze, głównie mężczyźni w wieku 30-50 lat.
26.09.23, 13:00
| reklama & PR » informacje
mBank. Technologia do usług. Marka wprowadza nowe pozycjonowanie marki
Ruszyła kampania wizerunkowa mBanku pod hasłem „mBank. Technologia do usług”, w której bank wprowadza nowe pozycjonowanie marki. Marka w spotach podkreśla, że w dobie wyścigu technologicznego swoje produkty i usługi tworzy tak, by były intuicyjne i proste w obsłudze.
26.09.23, 11:00
| reklama & PR » informacje
Nikon sponsorem Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury” 2023
Firma Nikon objęła rolę sponsora strategicznego festiwalu, konkursów Związku Polskich Fotografów Przyrody „Fotograf Roku 2023” oraz Otwartego Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Przyrodniczej „Dzikie, piękne, polskie”, do którego zgłoszenia przyjmowane są do 30 września br. 
26.09.23, 09:00
| reklama & PR » informacje
Łowcy.B w kampanii wizerunkowej Focus Park z Rybnika
Centrum Handlowe Focus Park w Rybniku rozpoczęło kampanię, której głównymi bohaterami są członkowie kabaretu Łowcy.B. Po raz pierwszy, grupa podjęła długofalową współpracę wizerunkową z centrum handlowym. 
26.09.23, 07:00
| reklama & PR » informacje
Grupa RMF podwyższa ceny reklam na listopad i grudzień
Grupa RMF ogłosiła nowe cenniki reklam, kótre będą obowiązywały od 6 listopada do 31 grudnia 2023 r. Średnie podwyżki we wszystkich stacjach i pakietach wyniosą ok. 4,9 proc.
Subskrybuj RSS działu reklama & PR: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty
Konkursy
do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.