22.11.19, 09:00

Marta Niemira: Eksplozja popularności podcastów czeka nas w 2020 roku (część II)

Marta Niemira
Fot.: materiały prasowe

Rozmowa z Martą Niemirą, założycielką agencji SŁUCHAM, m.in. o polskim rynku podcastów i jego perspektywach.

I CZĘŚĆ WYWIADU TUTAJ>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

KW: Czy możemy nakreślić portret typowego odbiorcy polskiego podcastu?

M.N.: Odbiorca polskiego podcastu niewiele się różni od odbiorcy zagranicznego - na całym świecie podcast to medium współtowarzyszące, czyli takie, które można konsumować w trakcie wykonywania innych czynności. A kto ma na tyle mało czasu, że zależy mu, by w każdym możliwym momencie ten czas bardzo dobrze wykorzystywać? Ludzie zajęci.

Według badań, statystyczny polski słuchacz podcastów ma więcej niż 18 lat (najczęściej 24-34 lata), nieco częściej (54 proc. vs 46 proc.) jest mężczyzną. To osoba z dużego miasta (powyżej 100 tys. mieszkańców), z wykształceniem wyższym. Biorąc pod uwagę również fakt, że znaczącą platformą do słuchania podcastów w Polsce jest wciąż Apple Podcast, można przyjąć, że statystyczny słuchacz to osoba o wysokiej sile nabywczej.

Jest to również słuchacz trudny do “złapania” reklamowo w mediach. Takie osoby zwykle nie oglądają telewizji (korzystają z platform streamingowych online, w których nie ma reklam), korzystają z adblocka, są ślepi na przekazy reklamowe, na które natykają się w innych mediach. Wydawać by się mogło, że taki wykształcony i świadomy konsument podcastów nie będzie sobie życzył, by marka atakowała go w jego ostatnim bastionie wolności, więc bezpieczniej by było się nie wychylać i pozostać przy tradycyjnych, sprawdzonych mediach. Nic bardziej mylnego. Około 70 proc. osób słuchających podcasty deklaruje, że nie ma nic przeciwko reklamom w podcastach, z bardzo prostego względu - wiedzą, że twórca nie zareklamowałby swoim słuchaczom czegoś, czego sam nie lubi. Odbiorcy są świadomi tego, że dobra jakość kosztuje. Są świadomi tego, że stworzenie dobrego podcastu zajmuje odpowiednio dużo czasu, za co należy się odpowiednie wynagrodzenie. Z ciekawostek - w tym roku guru amerykańskich podcastów, Tim Ferris, który przed każdym odcinkiem emituje kilkuminutowy panel reklamowy, zaproponował słuchaczom usunięcie całego panelu reklamowego w zamian za deklarację drobnych, cyklicznych wpłat na jego konto na rzecz rozwoju podcastu w zamian za dostęp do ekskluzywnych materiałów. Co się okazało? Słuchacze nie dość, że bardzo chętnie zapisywali się do subskrypcji dodatkowych, płatnych treści, to poinformowali, że reklamy w podcaście Tima wcale im nie przeszkadzają. Co więcej, uważają je za bardzo przydatne. Testimoniale wskazywały, że często dzięki Timowi słuchacze poznawali nowe, bardzo dobre produkty, z którymi bez reklam przed podcastem Tima by się nie zetknęli.


Fot.: materiały prasowe 

Aby dopełnić obrazu słuchacza podcastu, dodam tylko, że 62 proc. osób, które odsłuchały reklamy w podcaście deklaruje chęć zakupienia produktu, o którym dowiedziały się w podcaście.

Podsumowując: jeśli marka chce się dostać do osoby unikającej zwykle reklam, z wyższą niż przeciętna siłą nabywczą, powinna rozważyć lokowanie swojej marki w podcastach. Zyska na tym każdy.

KW: Jakie są największe wyzwania przy budowaniu pierwszej tego typu agencji w Polsce? 

M.N.: Podstawowa i najważniejsza kwestia to edukacja marketerów. Rynek podcastów jest na tyle raczkujący, że mało kto wie, jaka siła sprzedażowa w podcastach drzemie - oznacza to w praktyce ogromną ilość rozmów i szkoleń. Co z jednej strony jest dla mnie świetnym treningiem, bo sama się przekonuję, z jakimi wyzwaniami marketerzy się zmagają przy takim nowym medium. Dzięki temu każda moja prezentacja jest bogatsza i lepiej odpowiada na potrzebę klienta.

Drugą kwestią jest edukacja twórców, którzy rzadko kiedy w takie współprace komercyjne wcześniej wchodzili - o ile w przypadku youtuberów i innych influencerów obeznanych w takich działaniach prace idą na ogół sprawnie, to u twórców podcastów mamy do czynienia z osobami raczej niedoświadczonymi w tego typu projektach.

Pewnym wyzwaniem jest również ofertowanie, a następnie raportowanie akcji - przez wzgląd na to, że w Polsce nie ma jednej wiodącej platformy obsługującej podcasty. Statystyki są bardzo rozproszone, wykresy nierówne, różnią się danymi i designem. W praktyce oznacza to konieczność sprawnego poruszania się między platformami i czytania różnych danych, a następnie ich analizowania i wnioskowania. Początkowo jest to problematyczne. Ale właśnie po to w tym procesie jestem ja i moja agencja - by ułatwić go i twórcom, którzy nie wiedzą, czego i gdzie szukać, i marketerom, którzy bardzo często zwyczajnie nie mają czasu na analizowanie dziesiątek różnych wykresów. 

Większych wyzwań nie widzę. Moje doświadczenie w reklamie zarówno digitalowej, jak i w mediach tradycyjnych pozwala mi proces współpracy kształtować w taki sposób, aby uniknąć problemów i sprawić żeby współpraca była dla wszystkich stron efektywna i satysfakcjonująca.

KW: Jak wyglądają pierwsze marketingowe realizacje Słucham i jakie są najbliższe plany agencji?

M.N: Co prawda jesteśmy na rynku zaledwie kilka miesięcy, ale udało się nam zgromadzić całkiem ciekawe portfolio zrealizowanych projektów. Obok podcastów dla Centrum Praw Kobiet, które miały charakter wizerunkowy realizowaliśmy kampanie czysto sprzedażowe, które osiągnęły bardzo zadowalające wyniki. Dużo satysfakcji przyniosła nam praca dla branży rozrywkowej. Mieliśmy możliwość brania udziału w projektach wspierających produkty kulturalne, książki, filmy i seriale. Podcasty są tu niezwykle wdzięcznym narzędziem, bo zarówno dla twórcy, jak i dla słuchaczy recenzje przeczytanej książki czy świetnego serialu  niezwykle działają na wyobraźnię i dają duże pole do popisu. Właśnie taką kampanię realizowaliśmy dla AXN.

Naszym największym do tej pory projektem jest produkcja brandowego podcastu “Dziewczyny z sąsiedztwa”, który realizujemy wspólnie z Joanną Okuniewską dla marki SHOWROOM. Asia w kolejnych odcinkach “Dziewczyn” będzie rozmawiała z kobietami z różnych środowisk. Przed jej mikrofonem zasiądą zwykłe dziewczyny, instagramerki, gwiazdy popkultury, redaktorki znanych gazet - wszystko po to, by udowodnić, że my kobiety, mimo dzielących nas różnic mamy ze sobą bardzo wiele wspólnego. Lokowanie marki w podcaście jest bardzo dyskretne, nazwa SHOWROOM pojawia się tylko w intro do odcinków, w opisie i na okładce, a rozmowy w żaden sposób nie kręcą się wokół mody, ubrań, trendów i innych tematów związanych z produktami SHOWROOM. To stricte wizerunkowa, długofalowa kampania, a SHOWROOM występuje w niej bardziej w roli mecenasa, niż reklamodawcy.

Nasze cele to kontynuowanie obecnej działalności przez tworzenie takich reklam, których ludzie chcą słuchać - czyli dobrze do nich dopasowanych, podanych w przystępny, nienachalny sposób.

KW: Dziękuję za rozmowę.

Marta Niemira
Założycielka SŁUCHAM, pierwszej polskiej agencji specjalizującej się w marketingu z wykorzystaniem podcastów oraz obsłudze managerskiej ich twórców. Blisko 10 lat spędziła pracując w agencjach takich jak TalentMedia, Grey Group czy Lubię to - linked by Isobar, realizując projekty z zakresu digital, social media czy współpracy z influencerami.

Komentarze

Powiązane

20.03.23, 10:42
| radio » informacje | internet » informacje
Dobra robota: zarobki. Marcin Łukasik gospodarzem specjalnego sezonu podcastu Pracuj.pl
Zespół Pracuj.pl przygotowuje specjalny sezon podcastu „Dobra robota”. Najnowsza seria związana jest z kampanią zatytułowaną „Wszystko, co chcieliście wiedzieć o zarobkach, ale baliście się zapytać”.
19.03.23, 13:00
| internet » informacje
Spółka FORIGI rozwija platformę do zarządzania treścią w internecie
FORIGI, LegalTech wyspecjalizowany w usuwaniu bezprawnych treści z Internetu, przygotowuje się do wzrostu. Spółka pozyskała kilkunastu klientów i zakończyła z sukcesem pierwszą rundę finansowania.
17.03.23, 06:30
| internet » informacje | biznes i technologie » informacje
Brand24 rozważa pozyskanie inwestora
Wrocławska spółka Brand24 chce przeanalizować możliwość pozyskania partnera, który przyspieszyłby dynamiczny rozwój firmy na rynkach zagranicznych.
15.03.23, 14:27
| internet » informacje
Ringier Axel Springer Polska łączy redakcje et Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin
Od kwietnia br. Ringier Axel Springer Polska połączy redakcje Onet Lifestyle, Onet Kultura i Ofeminin. Na czele zespołu stanie Dominika Olszyna-Kniaź, dotychczasowa redaktorka naczelna Onet Lifestyle i Onet Kultura. 
13.03.23, 16:00
| internet » informacje
Halo, tu bank. Podcast BGK w języku migowym
„Halo, tu bank” to autorski projekt Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma uczyć o zrównoważonym rozwoju i angażować społeczność do udziału w wyzwaniach w tym temacie. Jest to pierwszy podcast firmowy przetłumaczony na polski język migowy.
13.03.23, 08:30
| radio » informacje | internet » informacje
Onet nawiązuje współpracę podcastową i muzyczną z Radiem 357
W piątek 10 marca br., aplikacja Onet Audio wzbogaciła się o podcasty przygotowane przez zespół Radia 357. Do najpopularniejszych podcastów w Polsce dołączy ponad 80 odcinków podcastów Radia 357.
09.03.23, 19:00
| internet » informacje | reklama & PR » informacje
Słynne głosy w nowej kampanii platformy Audioteka
8 marca br. miała miejsce premiera nowego spotu reklamowego Audioteki. Krótki klip zabiera widza w animowaną podróż przez historie i gatunki, które można poznać dzięki produkcjom dostępnym w katalogu marki. 
09.03.23, 16:00
| internet » ludzie
Magdalena Wysocka na czele zespołu Programmatic w Grupie OLX
Grupa OLX zmianach wprowadza zmiany organizacyjne w strukturze zespołu programmatic. Do tej pory każdy z rynków europejskich OLX, m.in. Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Portugalia w obszarze programmatic obsługiwany był przez osobne, samodzielne zespoły zarządzane na szczeblach lokalnych.
09.03.23, 12:00
| internet » ludzie
Piotr Kozłowski redaktorem naczelnym serwisu Autoswiat.pl od kwietnia
Piotr Kozłowski przechodzi do redakcji Autswiat.pl i od 1 kwietnia 2023 r. obejmie funkcję redaktora naczelnego serwisu. Z kolei Robert Rybicki, dotychczasowy szef redakcji, obejmie nowe stanowisko menedżera ds. paid content i lead generation w Autoswiat.pl.
09.03.23, 10:00
| internet » ludzie
Sylwester Kubiak awansuje w Gemius w Polsce. Został Dyrektorem Sprzedaży
Na początku marca br. Sylwester Kubiak objął stanowisko Dyrektora Sprzedaży Gemius w Polsce. W nowej roli będzie odpowiadał za planowanie i wdrażanie strategii sprzedaży na rynku polskim oraz współpracę z kluczowymi klientami.
Subskrybuj RSS działu internet: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty
Konkursy
do 24.05.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 30.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 29.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.