05.09.19, 08:00
Start TVP Wilno 17 września
4 września br., podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, odbyła się konferencja prasowa Telewizji Polskiej, dotycząca inauguracji TVP Wilno. Członek Zarządu TVP, Marzena Paczuska poinformowała, że nowy kanał wystartuje 17 września br.
TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie, w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. To propozycja dla mieszkających tam Polaków, a także dla wszystkich mieszkańców tego regionu, którzy interesują się polską kulturą, historią i aktualnymi wydarzeniami. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego. Prace nad przygotowaniem nowego programu trwały kilka miesięcy.
W ramówce TVP Wilno, w popołudniowym paśmie, widzowie będą mogli oglądać emitowany pięć dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) program „Info Wilno”. W zrealizowanej w nowoczesnym, wirtualnym studiu produkcji, przez młody zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie, znajdą się najważniejsze informacje z Polski i Litwy oraz bliskie i ważne dla grupy docelowej wiadomości lokalne. Dziennikarze zajmą się także sprawami kultury i historii Polski oraz tematami ważnymi dla wspierania integracji Polaków na Litwie.
„W TVP Wilno widzowie zobaczą znakomite polskie seriale, reportaże i filmy dokumentalne. Nie zabraknie również programów rozrywkowych. Będziemy zachęcać widzów do oglądania od poniedziałku do piątku programu informacyjnego „Info Wilno”, w którym pokażemy najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące m. in. Polaków mieszkających na Litwie. Program przygotowywać będą polscy dziennikarze mieszkający w tym kraju. Chcemy, żeby TVP Wilno wzmocniło poczucie tożsamości Polaków mieszkających na Litwie. Naszym celem jest również rozwijanie przyjacielskich relacji polsko–litewskich. Będzie to antena, która łączy” – podkreśla Marzena Paczuska ,Członek Zarządu TVP.
W pierwszym okresie emisji program TVP Wilno będzie składał się z ramówki TVP Polonia oraz z emitowanego w czasie najwyższej oglądalności od godziny 17.30 do 20.00 czasu polskiego (18:30 – 21:00 czasu litewskiego) specjalnie przygotowanego bloku programów dla mieszkańców Litwy. Widzowie będą mogli zobaczyć polskie produkcje, w tym m.in.: „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” i „Ojciec Mateusz”. W soboty będą emitowane seriale o tematyce historycznej, m.in.: „Nad Niemnem” i „Ogniem i mieczem”. W dni powszednie w ramówce znajdą się cykle programów i reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”, a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania, bądź pochodzenia jest Litwa. Zaprezentowany również zostanie cykl filmów dokumentalnych „Wybitni Polacy”. W pierwszych tygodniach emisji widzowie TVP Wilno będą mogli zobaczyć film o królowej polskiego sportu Irenie Szewińskiej, a także o laureatach literackiej Nagrody Nobla: Czesławie Miłoszu i Wisławie Szymborskiej. Wśród pozostałych propozycji programowych znajdą się: cotygodniowy program informacyjno – publicystyczny „Wilnoteka”, cykl historyczny „Notacje”, w którym przedstawiani będą wybitni Polacy na Wileńszczyźnie, a także programy dla dzieci: „Mój zwierzyniec”, „Nela, mała reporterka” i program do nauki języka polskiego „Baw się słowami”. Polacy na Wileńszczyźnie będą mogli zobaczyć także programy rozrywkowe wyprodukowane w ostatnim czasie przez TVP: „Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki” oraz najnowsze odcinki „Szansy na sukces”.
W ramach przygotowań do wdrożenia TVP Wilno Telewizja Polska przeprowadziła na Litwie szkolenia dla pracowników i współpracowników nowego programu, wybrała zespół dziennikarzy, techników i osób zarządzających, a także zakupiła nowy sprzęt telewizyjny. Główne pomieszczenia redakcyjne i techniczne redakcji będą znajdowały się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie.
Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz – wieloletnia korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji koordynował będzie Mirosłav Ciunovic – Z-ca Dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.
Stanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertyKierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyOd wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.
Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze