19.06.19, 09:00

Nadawcy oczekują partnerskiej współpracy z KRRiT przy projekcie badania mediów

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Przedstawiciele nadawców TV, radiowych oraz wydawców internetowych podtrzymali chęć współpracy z KRRiT nad stworzeniem wspólnego badania mediów. Oczekują jednak szerszego udziału i partnerskiej współpracy w realizacji projektu.

7 czerwca br. w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się kolejne spotkanie poświęcone postępowi prac w projekcie badania mediów realizowanym przez zespół Telemetria Polska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółek mediowych z rynków internetowego, telewizyjnego i radiowego skupieni w ramach grup Media Owners Committees, organizacji branżowych (SAR i Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA), Instytutu Łączności i SGH, a także firm PBS (realizującej badanie pilotażowe) i Synerise. Podczas spotkania KRRiT przedstawiła status prac w projekcie. Przedstawiciele mediów przygotowali swoje uwagi i pytania odnośnie strategii oraz założeń projektu, formy współpracy Rady z rynkiem, a także finansowania i komunikacji w projekcie.

Pierwszym dyskutowanym podczas spotkania tematem była strategia projektu. Przedstawiciele spółek mediowych uważają, że nadal jej brakuje. Zdaniem nadawców KRRiT nie zdefiniowała założeń i kryteriów oceny projektu, nie stworzyła docelowego planu i harmonogramu działań, nie określiła obszarów mediów i sposobów ich mierzenia. Nadawcy uważają, że powinno to być zrobione jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac pilotażowych i we współpracy z przedstawicielami rynku. Przedstawiciele mediów zwrócili też uwagę, że za każdym razem na spotkaniach statusowych KRRiT przedstawia mocno zmodyfikowany plan i harmonogram projektu, co wprowadza chaos w realizowane prace, a także uniemożliwia ocenę postępów.

Drugim z dyskutowanych obszarów była forma współpracy i model finansowania badania. KRRiT podkreśliła, że chce współpracować docelowo tylko z organizacją typu JIC (Joint Industry Committee). Ma ona zostać zainicjowana przez regulatora i wspierana przez przedstawicieli mediów i innych organizacji branżowych. Jej zadaniami będą nadzór nad badaniem i zapewnienie długofalowego finansowania. Zanim powstanie JIC, KRRiT zapowiedziała powołanie zespołów eksperckiego, naukowego i klienckiego, które mają współpracować z zespołem Telemetrii Polskiej.

Przedstawiciele spółek mediowych z rynków internetowego, telewizyjnego i radiowego wolą pozostać przy obecnej formie współpracy. Skupili się oni w ramach trzech grup typu MOC, które oczekują regularnych spotykań z KRRiT. „Grupy nadawców naturalnie zintegrowały się w ramach prac nad definiowaniem założeń badań mediów. Próba stworzenia na siłę JIC, a także budowy innych zespołów, jest działaniem na chwilę obecną niepotrzebnym. Nie wiadomo, kiedy powstanie JIC. Natomiast KRRiT może korzystać z wiedzy eksperckiej i pełnego zaangażowania poszczególnych grup nadawców, czego niestety nie robi. Zamiast tworzyć kolejne struktury, lepiej pozwolić przedstawicielom rynku na pełne włączenie się w prace komitetu sterującego projektem i dołączenie do grup projektowych” – podkreśla Paweł Laskowski z MOC Internet.

Trzecim dyskutowanym obszarem był budżet projektu. Przedstawiciele mediów zostali zaskoczeni brakiem szczegółowych danych finansowych dotyczących realizowanych prac. Wcześniej KRRiT komunikowało wydanie 15 mln zł w ubiegłym roku oraz plan wydania 40 mln zł w bieżącym roku. W trakcie ostatniego spotkania, KRRiT podała zupełnie inne dane – do tej pory wydano 2 mln, a planowane na ten rok jest wydanie 20 mln.

Przedstawiciele spółek mediowych i KRRiT dyskutowali również o zapewnieniu sprawnej komunikacji w projekcie. W odpowiedzi na wyrażane wcześniej oczekiwania, KRRiT zapewniła, że w ciągu około dwóch tygodni uruchomi serwis internetowy, bazę dokumentów, regularną wysyłkę newsletterów i narzędzie do pracy grupowej. „Jeśli konsultacje z rynkiem mają przebiegać sprawnie, oczekujemy także wglądu w dokumentację projektową i poszczególne etapy realizacji prac, co wielokrotnie wcześniej zgłaszaliśmy, na razie niestety bez rezultatu” – mówi Przemysław Demianowski z MOC Radio.
Przedstawiciele mediów oczekiwali też rozszerzenia zakresu konsultowanych spraw. Przykładowo, dyskusji wymagała realizacja całego badania pilotażowego: od wyboru podwykonawców i urządzeń pomiarowych, po dobór próby. Rola przedstawicieli mediów została jednak sprowadzona do samego opiniowania stworzonego przez SGH na zlecenie KRRiT kwestionariusza, przy czym status uwag i materiałów przekazanych do KRRiT pozostał nieznany. Przedstawiciele projektu Telemetria Polska korzystają z uwag nadawców w dowolny sposób, bez partnerskiej współpracy, mówi Przemysław Broniszewski z MOC TV.

Zdaniem nadawców, pomimo kilkugodzinnych rozmów nadal istnieje szereg kluczowych z perspektywy mediów elementów, które ze względu na formułę spotkania nie zostały na nim poruszone lub gruntownie przedyskutowane. Należy do nich, m.in. z góry przyjęte przez KRRiT założenie oparcia panelu na reprezentacji gospodarstw domowych, do którego przedstawiciele mediów mają szereg zastrzeżeń.

Jednocześnie nadawcy skupieni w ramach MOC TV, MOC Radio oraz MOC Internet, podtrzymują wolę dalszej współpracy z KRRiT nad projektem badania mediów. Nadal deklarują współpracę, ale jak podkreślają, oczekują od KRRiT relacji opartej na partnerskich zasadach, zapewniających realny wpływ na prace zespołu Telemetria Polska. Wiąże się to z przekazywaniem dokumentacji projektowej, a także transparentnym dostępem do kluczowych danych.

Niezależnie od prac prowadzonych przez Telemetria Polska, przedstawiciele mediów planują wypracować standard badania mediów, który po akceptacji wszystkich stron przedłożą jako wspólną rekomendację. 

Komentarze

Powiązane

25.09.23, 09:00
| radio » ludzie
Piotr Sworakowski przechodzi z Meloradia do Radia Pogoda
Piotr Sworakowski dołączył do zespołu Radia Pogoda. Poprowadzi codzienne pasmo od 10.00 do 15.00.
23.09.23, 15:25
| radio » informacje
Cugowski Akustycznie. Koncert Piotra Cugowskiego w Trójce
W niedzielę, 24 września br. o godz. 20.05 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej odbędzie się koncert Piotra Cugowskiego, który zagra m.in. przedpremierowe utwory. Transmisja koncertu została zaplanowana na antenie Programu 3 Polskiego Radia.
22.09.23, 07:30
| radio » informacje
Jazz dla ciebie. Cykl koncertów wraca na antenę RDC
W poniedziałek, 25 września br., po godz. 19:00 w Studiu Radia dla Ciebie odbędzie się koncert pt. "Cały świat". Zaśpiewa Iza Połońska, a towarzyszył jej będzie pianista Marcel Baliński. Będzie to pierwszy koncert z powracającego cyklu „Jazz dla Ciebie”.
19.09.23, 13:01
| radio » badania rynku
Radio Eska najchętniej słuchaną siecią radiową. Spadek RMF MAXX
Najpopularniejszą siecią radiowa pozostaje Radio Eska - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. (sieci radiowe).
19.09.23, 10:48
| radio » informacje
Dzień po wyborach. Nowy podcast TOK FM i Polityki Insight
Radio TOK FM i Polityka Insight uruchomiły wspólnie nowy podcast polityczny "Dzień po wyborach" . Maciej Głogowski wraz z ekspertami rozmawia o możliwych scenariuszach powyborczych.
18.09.23, 14:43
| radio » informacje | internet » informacje
Onet uruchomił Radio Onet na wybory
Ruszyło Radio Onet z codzienną ramówką przygotowaną specjalnie z okazji nadchodzących wyborów parlamentarnych. Portal przygotował również serwis wyborczy, a także codzienny newsletter wyborczy.
18.09.23, 11:01
| radio » informacje
Urodzinowa trasa Radia ZET. Stacja spełni wybrane życzenia słuchaczy
Radio ZET rusza w swoją urodzinową trasę po Polsce. 28 września br. stacja skończy 33 lata.
17.09.23, 13:00
| radio » informacje
48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni na antenach Jedynki i Trójki
W dniach 18 – 23 września br. odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Jedynka i Trójka zaplanowały rozmowy, audycje plenerowe i relacje dziennikarskie z wydarzenia.
17.09.23, 09:00
| radio » informacje
Skarb. Pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357
Radio 357 rusza z emisją pierwszego słuchowiska kryminalnego „Skarb”, którego scenariusz oparty jest na prawdziwych wydarzeniach. Produkcja powstała wspólnie z Krajm Story.
15.09.23, 11:45
| radio » informacje
Muzyczne wybory. Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje
Słuchacze Radia Złote Przeboje będą mogli wziąć udział w muzycznych wyborach z udziałem artystów. Zwieńczeniem akcji "Gwiazdy rządzą w Radiu Złote Przeboje" będzie "Wielki muzyczny wieczór wyborczy".
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Kierownik Działu Komunikacji

Muzeum Sztuki w Łodzi | Łódź

Przejdź do oferty

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 26.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.