19.06.19, 09:00

Nadawcy oczekują partnerskiej współpracy z KRRiT przy projekcie badania mediów

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

Przedstawiciele nadawców TV, radiowych oraz wydawców internetowych podtrzymali chęć współpracy z KRRiT nad stworzeniem wspólnego badania mediów. Oczekują jednak szerszego udziału i partnerskiej współpracy w realizacji projektu.

7 czerwca br. w siedzibie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odbyło się kolejne spotkanie poświęcone postępowi prac w projekcie badania mediów realizowanym przez zespół Telemetria Polska. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele spółek mediowych z rynków internetowego, telewizyjnego i radiowego skupieni w ramach grup Media Owners Committees, organizacji branżowych (SAR i Międzynarodowe Stowarzyszenie Reklamy IAA), Instytutu Łączności i SGH, a także firm PBS (realizującej badanie pilotażowe) i Synerise. Podczas spotkania KRRiT przedstawiła status prac w projekcie. Przedstawiciele mediów przygotowali swoje uwagi i pytania odnośnie strategii oraz założeń projektu, formy współpracy Rady z rynkiem, a także finansowania i komunikacji w projekcie.

Pierwszym dyskutowanym podczas spotkania tematem była strategia projektu. Przedstawiciele spółek mediowych uważają, że nadal jej brakuje. Zdaniem nadawców KRRiT nie zdefiniowała założeń i kryteriów oceny projektu, nie stworzyła docelowego planu i harmonogramu działań, nie określiła obszarów mediów i sposobów ich mierzenia. Nadawcy uważają, że powinno to być zrobione jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac pilotażowych i we współpracy z przedstawicielami rynku. Przedstawiciele mediów zwrócili też uwagę, że za każdym razem na spotkaniach statusowych KRRiT przedstawia mocno zmodyfikowany plan i harmonogram projektu, co wprowadza chaos w realizowane prace, a także uniemożliwia ocenę postępów.

Drugim z dyskutowanych obszarów była forma współpracy i model finansowania badania. KRRiT podkreśliła, że chce współpracować docelowo tylko z organizacją typu JIC (Joint Industry Committee). Ma ona zostać zainicjowana przez regulatora i wspierana przez przedstawicieli mediów i innych organizacji branżowych. Jej zadaniami będą nadzór nad badaniem i zapewnienie długofalowego finansowania. Zanim powstanie JIC, KRRiT zapowiedziała powołanie zespołów eksperckiego, naukowego i klienckiego, które mają współpracować z zespołem Telemetrii Polskiej.

Przedstawiciele spółek mediowych z rynków internetowego, telewizyjnego i radiowego wolą pozostać przy obecnej formie współpracy. Skupili się oni w ramach trzech grup typu MOC, które oczekują regularnych spotykań z KRRiT. „Grupy nadawców naturalnie zintegrowały się w ramach prac nad definiowaniem założeń badań mediów. Próba stworzenia na siłę JIC, a także budowy innych zespołów, jest działaniem na chwilę obecną niepotrzebnym. Nie wiadomo, kiedy powstanie JIC. Natomiast KRRiT może korzystać z wiedzy eksperckiej i pełnego zaangażowania poszczególnych grup nadawców, czego niestety nie robi. Zamiast tworzyć kolejne struktury, lepiej pozwolić przedstawicielom rynku na pełne włączenie się w prace komitetu sterującego projektem i dołączenie do grup projektowych” – podkreśla Paweł Laskowski z MOC Internet.

Trzecim dyskutowanym obszarem był budżet projektu. Przedstawiciele mediów zostali zaskoczeni brakiem szczegółowych danych finansowych dotyczących realizowanych prac. Wcześniej KRRiT komunikowało wydanie 15 mln zł w ubiegłym roku oraz plan wydania 40 mln zł w bieżącym roku. W trakcie ostatniego spotkania, KRRiT podała zupełnie inne dane – do tej pory wydano 2 mln, a planowane na ten rok jest wydanie 20 mln.

Przedstawiciele spółek mediowych i KRRiT dyskutowali również o zapewnieniu sprawnej komunikacji w projekcie. W odpowiedzi na wyrażane wcześniej oczekiwania, KRRiT zapewniła, że w ciągu około dwóch tygodni uruchomi serwis internetowy, bazę dokumentów, regularną wysyłkę newsletterów i narzędzie do pracy grupowej. „Jeśli konsultacje z rynkiem mają przebiegać sprawnie, oczekujemy także wglądu w dokumentację projektową i poszczególne etapy realizacji prac, co wielokrotnie wcześniej zgłaszaliśmy, na razie niestety bez rezultatu” – mówi Przemysław Demianowski z MOC Radio.
Przedstawiciele mediów oczekiwali też rozszerzenia zakresu konsultowanych spraw. Przykładowo, dyskusji wymagała realizacja całego badania pilotażowego: od wyboru podwykonawców i urządzeń pomiarowych, po dobór próby. Rola przedstawicieli mediów została jednak sprowadzona do samego opiniowania stworzonego przez SGH na zlecenie KRRiT kwestionariusza, przy czym status uwag i materiałów przekazanych do KRRiT pozostał nieznany. Przedstawiciele projektu Telemetria Polska korzystają z uwag nadawców w dowolny sposób, bez partnerskiej współpracy, mówi Przemysław Broniszewski z MOC TV.

Zdaniem nadawców, pomimo kilkugodzinnych rozmów nadal istnieje szereg kluczowych z perspektywy mediów elementów, które ze względu na formułę spotkania nie zostały na nim poruszone lub gruntownie przedyskutowane. Należy do nich, m.in. z góry przyjęte przez KRRiT założenie oparcia panelu na reprezentacji gospodarstw domowych, do którego przedstawiciele mediów mają szereg zastrzeżeń.

Jednocześnie nadawcy skupieni w ramach MOC TV, MOC Radio oraz MOC Internet, podtrzymują wolę dalszej współpracy z KRRiT nad projektem badania mediów. Nadal deklarują współpracę, ale jak podkreślają, oczekują od KRRiT relacji opartej na partnerskich zasadach, zapewniających realny wpływ na prace zespołu Telemetria Polska. Wiąże się to z przekazywaniem dokumentacji projektowej, a także transparentnym dostępem do kluczowych danych.

Niezależnie od prac prowadzonych przez Telemetria Polska, przedstawiciele mediów planują wypracować standard badania mediów, który po akceptacji wszystkich stron przedłożą jako wspólną rekomendację. 

Komentarze

Powiązane

06.10.24, 23:00
| radio » informacje
Na dwa głosy i Portrety w Jedynce
„Na dwa głosy” Marcina Kusego i Pawła Sztompkego oraz „Portrety” Uli Kaczyńskiej to nowe propozycje Programu 1 Polskiego Radia. Audycje będą emitowane w niedziele.
04.10.24, 06:30
| radio » informacje
Srebrne wesele na antenie Radia Nowy Świat
W piątek, 4 października br. w popołudniowej audycji „Nowy świat po południu” (16:00-19:00) w Radiu Nowy Świat zaplanowano premierę nowego cyklu o nazwie „Srebrne wesele”, czyli czego słuchaliśmy 25 lat temu.
03.10.24, 23:15
| radio » informacje
Inauguracja sezonu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na antenie Dwójki
W piątek, 4 października br., Program 2 Polskiego Radia wyjątkowe wyemituje specjalne wydanie audycji „Wybieram Dwójkę”, z okazji 10-lecia nowej siedziby NOSPR. Wieczorem słuchacze będą mogli uczestniczyć w transmisji koncertu inauguracyjnego, otwierającego nowy sezon artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
03.10.24, 12:06
| radio » informacje
Profesor Norman Davies udzielił specjalnego wywiadu Radiu Nowy Świat
27 września br. w Katowicach, podczas inauguracji roku akademickiego, profesor Norman Davies udzielił Damianowi Kwiekowi z Radia Nowy Świat wywiadu, w którym mocno podkreśla, że Polska robi zdecydowanie za mało, aby rzetelne informacje o naszym kraju były obecne w międzynarodowej świadomości. 
03.10.24, 10:40
| radio » informacje
Eska ROCK świętuje 20. urodziny
Z okazji swoich 20. urodzin Eska ROCK organizuje kolejną edycję akcji Roctober Fest. Na antenie przez cały październik wspominane będą kolejne lata z życia stacji opowiadane przez pryzmat wydarzeń w muzyce rockowej.
02.10.24, 23:30
| radio » informacje
Z klasyką przez Polskę. Koncert na antenie Dwójki
Skrzypaczka, triumfatorka XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Agata Szymczewska oraz pianista i kameralista Wojciech Szymczewski wystąpią w ramach koncertu z cyklu „Z klasyką przez Polskę”.
02.10.24, 09:58
| radio » informacje
Kanał Jerzego Stefana Stawińskiego na antenie Dwójki
W 80. rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego, Dwójka wyemituje premierę słuchowiska „Kanał” według prozy Jerzego Stefana Stawińskiego. Adaptacji opowiadania podjął się Michał Zdunik, który także skomponował do niego muzykę. Emisja słuchowiska odbędzie się 2 października br. o godz. 18.00 w audycji „Wieczór ze słuchowiskiem”.
02.10.24, 06:30
| radio » ludzie
Ernest Zozuń gospodarzem Pulsu Trójki
Od 1 października br. do grona prowadzących Programu III Polskiego Radia wraca wieloletni dziennikarz - Ernest Zozuń. Od poniedziałku do piątku dziennikarz będzie gospodarzem pasma publicystycznego „Puls Trójki” w ramach popołudniowego pasma „Zapraszamy do Trójki”.
01.10.24, 22:15
| radio » ludzie
Iga Dudziuk w zespole Meloradia. Poprowadzi w duecie z Norbertem Bieńkowskim
Iga Dudziuk dołącza do ekipy Meloradia. Od 2 października br. w duecie z Norbertem Bieńkowskim poprowadzi program „Freak Fight”.
01.10.24, 15:15
| radio » informacje
Dzień Polskiej Muzyki w eterze, telewizji, sieci i sklepach muzycznych
1 października br. obchodzony jest Dzień polskiej Muzyki To kampania społeczna, która ma promować polską muzykę i zwiększać świadomość Polaków na temat znaczenia muzyki dla rozwoju polskiej kultury i gospodarki. Akcja ma wspierać rodzimy rynek muzyczny i podkreślać rolę muzyki w życiu każdego z odbiorców.
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

dyrektor Zamojskiego Domu Kultury w Zamościu

Miasto Zamość | inne

Przejdź do oferty

Kierownik/Kierowniczka Działu Promocji

Teatr KTO | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Rzeszowskie Piwnice | inne

Przejdź do oferty
Konkursy
do 07.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 06.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 01.11.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.