14.06.19, 08:00
Janusz Stroka: Nie zamierzamy przenosić sprzedaży do kanału on-line, choć prowadzimy testy związane z nowymi technologiami
Rozmowa z Januszem Stroką, Prezesem Netto Polska, m.in. o wprowadzeniu nowego logo, wyzwaniach dla placówek handlowych w cyfrowych czasach i przekonywaniu najmłodszych klientów w epoce social media.
Kuba Wajdzik: Marka Netto wprowadziła nowe logo. Skąd pomysł na zastąpienie dotychczasowego, rozpoznawalnego logotypu?
Janusz Stroka: Wprowadzenie nowego logo jest związane z rozpoczęciem kolejnej ery w rozwoju sklepów Netto. Odświeżona identyfikacja wizualna podkreśla wprowadzenie konceptu 3.0, jednym z jego filarów jest właśnie zdecydowany kierunek zmian. Uproszczone i ujednolicone logo wpisuje się także w skandynawski klimat nowego wystroju naszych sklepów oraz oddaje ducha przemian, które realizujemy w zgodzie z nowymi założeniami. Niezmiennym elementem naszego logo pozostał terier szkocki Scottie, który nadal pilnuje niskich cen w sklepach Netto i nawiązuje do formatu dyskontowego, w którym pozostajemy.
Logo Netto, fot.: materiały prasowe
KW: Marka Netto wprowadza koncept 3.0, który narodził się w Danii. Proszę w kilku słowach przybliżyć nam, co zakłada ta strategia?
JS: Dzięki konceptowi 3.0 chcemy pokazać klientom, że zakupy w dyskoncie mogą być wygodne i przyjemne, ale nadal tanie. Koncept 3.0 opiera się na czterech filarach, są to: skandynawskie wartości i skandynawski styl, stawianie na korzyść, rozumianą jako dążenie do utrzymania niskiej ceny i dbałości o najwyższą jakość, śmiałość w działaniach i komunikacji, zdecydowany kierunek, w którym podążamy, a także prostota – łatwa i czytelna nawigacja w sklepie, proste rozwiązania w zarządzaniu sklepem i obsłudze klienta. Nowe założenia znajdują swoje odzwierciedlenie w nowym wyglądzie sklepów, stawiamy na większą przestrzeń i szersze alejki. Klienci robiący zakupy w sklepach Netto w koncepcie 3.0 zachęcani są do zdrowych wyborów podczas zakupów - wita ich pięknie wyeksponowana strefa ze świeżymi warzywami oraz owocami. W sklepach instalujemy piece do wypieku pieczywa, jest rozszerzona strefa TO GO jako odpowiedź na potrzeby młodych klientów. Koncept Netto 3.0 to także oferta produktów bezglutenowych, bezcukrowych, bez laktozy oraz z kategorii BIO. Odświeżone przestrzenie nawiązują do minimalistycznego skandynawskiego designu, ekologii, naturalnych materiałów, z jakich wykonane są elementy wnętrza. Nowe Netto to przestronne i nowoczesne miejsce, które gwarantuje naszym klientom pozytywne doświadczenia zakupowe.
KW: Na rynku handlowym istnieje duża konkurencja, zwłaszcza ze strony największych marek. Co jest zatem znakiem rozpoznawczym sieci Netto na tle innych sieci handlowych?
JS: Netto na tle pozostałych sieci handlowych wyróżnia się szczególną dbałością o potrzeby konsumentów oraz skandynawską prostotą, której wyrazem jest wprowadzenie nowego konceptu 3.0. Sklepy Netto to miejsce, w którym zakupy są przyjemne, a klient, jego komfort i zadowolenie jest zawsze na pierwszym miejscu. Obecnie rynek sklepów spożywczych na poziomie oferty produktowej jest bardzo zbliżony, dlatego staramy się pozytywnie zaskakiwać naszych klientów zróżnicowanymi ofertami tygodniowymi, a także unikalnymi programami lojalnościowymi, w których mogą zdobyć wysokiej jakości sprzęt od renomowanych marek (Rosenthal) w niskiej cenie. We wszystkich swoich działaniach – od oferty produktowej, po wygląd sklepów i poziom obsługi klienta - stawiamy na najwyższą jakość i tworzenie przyjaznego miejsca codziennych zakupów.
KW: Zmienia się klient odwiedzający sieci handlowe – jest coraz bardziej wymagający. Jak przekonać w epoce social mediów najmłodszych klientów do siebie?
JS: Klienci są coraz bardziej wymagający, ponieważ mają niemal nieograniczony dostęp do informacji – mogą łatwo porównywać oferty i ceny oraz szukać okazji, które ich zadowolą. Dlatego tak ważne jest bycie tam, gdzie są nasi klienci – zarówno ci młodsi, jak i starsi. Z tego względu od lat prowadzimy aktywną komunikację w social mediach, prowadzimy konta na Facebooku oraz Instagramie. Jednak, oprócz komunikatów produktowych czy promocyjnych, dzielimy się także z naszymi klientami poradami dot. zrównoważonego stylu życia, odpowiedzialności, ekologii czy zdrowia. Mogą u nas znaleźć nie tylko pełne inspiracji przepisy, ale podpowiedzi, jak nie marnować żywności czy w jaki sposób uczyć swoje dzieci i rodziny zdrowych nawyków żywieniowych. W tym roku poszliśmy o krok dalej i wprowadziliśmy na rynku w Polsce aplikację mobilną „Nie marnujemy żywności”, która pozwala klientom na poszukiwanie produktów z krótką datą przydatności do spożycia. Dzięki temu aktywnie mogą uczestniczyć w działaniach na rzecz ruchu „zero waste”, robiąc codzienne zakupy. Nie możemy także pominąć oferty produktowej, która musi nadążać za potrzebami młodych konsumentów – szukają oferty, która wspiera ich styl życia, stąd chcą w jednym miejscu zaleźć wiele produktów. Dotyczy to zarówno oferty produktów na Półce Zdrowia, gdzie znajdują się artykuły ekologiczne, wege, bez glutenu, ale także produktów w duchu „on the go”, czy produktów z kategorii żywności funkcjonalnej.
KW: Promocje, eventy czy kampanie reklamowe to dzisiaj już za mało. Jak zatem obecnie prowadzić działania marketingowe, by wyróżniać się na tle konkurencji?
JS: Liczy się przede wszystkim autentyczność oraz działania pozwalające na zaangażowanie konsumenta – obecnie nie jest on już biernym odbiorcą komunikatu, ale aktywną stroną dialogu. Sklepy spożywcze muszą to uwzględnić w swoich działaniach i być gotowe na rozmowę, która coraz częściej przenosi się do social mediów. Ważne jest także, aby działania, oprócz komunikacji, miały swoją kontynuację w realnym życiu, ponieważ tam konsumenci stykają się z marką i jej wartościami na innym poziomie. W Netto, np. silnie wspieramy lokalne społeczności oraz angażujemy się w pomoc uzdolnionym dzieciom i młodzieży, którzy chcą rozwijać się sportowo. Od kilku lat, razem z olimpijką Moniką Pyrek, realizujemy fundusz stypendialny „Skok w marzenia”, a w tym roku zostaliśmy oficjalnym partnerem regionalnym klubu piłkarskiego Borussia Dortmund. W ramach współpracy wspieramy budowę pierwszej szkółki piłkarskiej klubu w Polsce, której inicjatorem jest Łukasz Piszczek – piłkarz grający na co dzień w Borussi, a pochodzący z Goczałkowic-Zdroju.
KW: Jakie nowe wyzwania w świecie cyfrowym stoją przed sieciami handlowymi? Czy myślicie o rozszerzeniu działalności o sprzedaż online? Konkurencja na ten obszar powoli już wchodzi…
JS: Od wielu lat bacznie obserwujemy ten trend, dostrzegamy też działania naszej konkurencji. Jednak w chwili obecnej nie zamierzamy przenosić sprzedaży do kanału on-line, choć prowadzimy testy związane z nowymi technologiami - nasi koledzy w Danii dopracowują zastosowanie takich rozwiązań jak scan&go czy click&collect. Od postępu technologicznego także i w handlu nie ma odwrotu. Na polskim rynku w tym roku koncentrujemy się jednak na planach rozwoju zarówno Netto jako sieci handlowej, jak i samego konceptu 3.0, który bardzo pozytywnie wpływa na komfort zakupów i poziom zadowolenia naszych klientów. Do końca roku chcemy mieć ok. 100 sklepów, w których będą wprowadzone rozwiązania 3.0 – przy czym w ok. 30-40 placówkach będzie to pełen koncept 3.0, a w pozostałych look&feel, możliwy do implementacji po przeprowadzeniu remodellingu.
KW: Sieć działa nie tylko na polskim rynku. Jakie są różnice z marketingowego punktu widzenia odróżniające nasz polski rynek od duńskiego czy niemieckiego?
JS: Polacy oraz Duńczycy poszukują produktów najwyższej jakości i w atrakcyjnych cenach. To też podstawowa zasada, która jest fundamentalna dla nas, jako sieci handlowej.
Duńczycy, podobnie jak i Polacy, coraz większą wagę przywiązują do zdrowego odżywiania. Ten trend jest w Danii z pewnością silniejszy niż u nas, jednak w Polsce w ostatnim czasie następuje również jego dynamiczny rozwój. Duńczycy przywiązują wiele wagi do społecznej odpowiedzialności biznesu, której oczekuje się nie tylko od firm, ale także od siebie nawzajem. Dbanie o dobrostan zwierząt, środowisko, walka z marnotrawstwem żywności, kształtowanie przyjaznych relacji międzyludzkich w miejscu pracy i w miejscach publicznych, poprawa jakości życia, której przecież służą takie miejsca jak placówki handlowe, wsparcie lokalnych inicjatyw sportowych czy kulturalnych, to są dla nas nieocenione wzorce, które my, jako firma z duńskim rodowodem, mamy w swoim krwiobiegu.
KW: Jakie wyzwania marketingowe stoją przed branżą handlową w najbliższym czasie?
JS: Mówiąc o wyzwaniach, warto mieć świadomość, iż dotyczą one przede wszystkim znalezienia nowego, świeżego języka, którym możemy rozmawiać z naszymi klientami. Branża handlowa musi zmierzyć się z faktem, iż Polacy uwielbiają promocje, ale jednocześnie szukają produktów wyższej jakości w jak najbardziej korzystnej cenie. Jest to podejście, które można zaobserwować także w innych branżach. Jednak cena i oferta nie wystarczą, aby przyciągnąć klienta i zatrzymać go na dłużej, dlatego bieżące działania warto rozszerzyć o elementy pełne doświadczeń i będące nośnikiem emocji. Obecnie sklepy spożywcze nie są już tylko miejscem, gdzie robi się zakupy, ponieważ oferują klientom szereg innych możliwości usługowych i tym samym kreują szeroki wachlarz możliwych doświadczeń. Dlatego też, obserwując rynek i klientów, w Netto tak silnie inwestujemy w nowy koncept 3.0, który wnosi zupełnie nową jakość do segmentu sklepów spożywczych.
KW: Dziękuję za rozmowę.
Janusz Stroka
Posiada wieloletnie doświadczenie w handlu detalicznym, które zdobywał zarówno w Polsce, jak i na rynkach zagranicznych. Wcześniej Stroka pełnił funkcję dyrektora pionu nowych formatów w Grupie REWE. Ma także doświadczenie i wiedzę, zdobyte podczas dwóch dekad pracy na wiodących stanowiskach w sprzedaży detalicznej w kilku krajach, m.in. w Polsce, Rosji i na Ukrainie.
Animator Kultury w obszarze czytelnictwa
Biblioteka publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st.Warszawy | Warszawa
Przejdź do ofertyZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
21-22.09. 2023 r., Rzeszów.
Komentarze