28.05.19, 13:00
30-lecie pokojowej transformacji w Polsce. Specjalne programy i wyjątkowe wydanie Faktów
30 lat temu Polska stała się pierwszym krajem w bloku wschodnim, który wszedł na drogę demokratyzacji. Wybory czerwcowe z 1989 r. zapoczątkowały nie tylko przemiany w kraju nad Wisłą, ale rozpoczęły reakcję łańcuchową w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Chcąc uczcić 30 lat historii wolnej Polski oraz przypomnieć znaczenie tamtych wydarzeń, Grupa TVN Discovery Polska przygotowała specjalne propozycje programowe i akcje specjalne, które znajda się w TVN24 i TVN24 BiS oraz na portalu tvn24.pl.
Od wtorku, 28 maja br. w TVN24 i TVN24 BiS pojawi się specjalny program codzienny „Studio 4. czerwca” w którym znajda się relacje i wspomnienia wyjątkowych gości – świadków przełomowych wydarzeń. We współpracy z Ośrodkiem Historycznym „Karta” stacje pokażą archiwalne materiały wideo i zdjęcia z tamtych lat.
W niedzielę, 2 czerwca o godz. 19:20 na antenie TVN24 i TVN24 BiS zostanie wyemitowana na żywo „Debata o wolności”, którą w Europejskim Centrum Solidarności (ECS) w Gdańsku poprowadzą Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jacek Stawiski. W rozmowie wezmą udział: prof. Timothy Garton Ash – światowej sławy brytyjski historyk, prof. Ewa Łętowska – polska prawniczka, która jako pierwsza sprawowała urząd Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce, Stefan Chwin – polski pisarz, eseista i krytyk literacki, oraz Michał Rusinek – literaturoznawca i były sekretarz Wisławy Szymborskiej.
Po debacie, o godz. 21:00 stacje TVN24 i TVN24 BiS wyemitują premierę filmu dokumentalnego „My, Naród”. To produkcja o tym, jak wydarzenia z 1989 roku zmieniły bieg historii, zrealizowana przez Ewę Ewart (reżyseria) oraz Jacka Stawiski (scenariusz). Osią narracji jest znane przemówienie Lecha Wałęsy przed Kongresem USA. Dokument ukazuje ostatnie 30 lat z perspektywy międzynarodowej, ze szczególnym naciskiem na rolę, jaką odegrały Stany Zjednoczone w pokojowej transformacji w Polsce. Jego elementem są wspomnienia świadków oraz uczestników tych przełomowych wydarzeń, m.in. lidera NSZZ „Solidarność” i pierwszego prezydenta wolnej Polski Lecha Wałęsy, byłej sekretarz stanu USA, Madeleine Albright oraz byłego prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Również od 2 czerwca na portalu tvn24.pl pojawi się specjalna zakładka dedykowana wyborom czerwcowym. Znajdą się w niej, m.in. biogramy posłów i senatorów wraz z oryginalnymi zdjęciami, mapa ukazująca, jak rozkładały się głosy wyborców w 1989 roku oraz wizualizacja przedstawiająca skład Sejmu, Senatu i frekwencję wyborczą. Dodatkowo znajdą się w niej fotogalerie tematyczne oddające ducha tamtych dni, a w rocznicowym „Magazynie TVN24” pojawią się analizy i materiały redakcyjne poświęcone transformacji.
We wtorek, 4 czerwca, w dzień 30. rocznicy wyborów czerwcowych, Grupa TVN Discovery Polska wyemituje specjalne wydanie „Faktów” (godz. 19:00), w całości poświęcone tematyce transformacji ustrojowej w Polsce, które prosto ze studia w Gdańsku poprowadzi Justyna Pochankę. Tego samego dnia TVN24 pokaże rocznicowe wydania „Faktów po Faktach” oraz „Kropki nad i”. Przez cały dzień Piotr Jacoń, wraz z gośćmi, będzie relacjonował wydarzenia w Gdańsku.
TVN24 uruchamia również akcję internetową #30latzmian. Jej celem jest pokazanie jaką ewolucję przeszła Polska przez ostatnie trzy dekady. Razem z internautami stacja zbiera zdjęcia zrobione u schyłku PRL oraz te wykonane współcześnie, pokazując jakie zmieniły się różne miejsca w kraju na przestrzeni lat.
Kierownik Działu Komunikacja Społeczna i Promocja
Regionalny Instytut Kultury im. Wojciecha Korfantego | Katowice
Przejdź do ofertyStanowisko ds. promocji i komunikacji
Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942-1945) (w organizacji) | Kraków
Przejdź do ofertySpecjalistka/Specjalista ds. promocji i obsługi widowni
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera | Warszawa
Przejdź do ofertyOd wirtualnej rozrywki i (nie)etycznych zagrywek w marketingu po historie opowiedziane za pomocą liczb. Ruszyły zapisy na pierwszy tej jesieni webinar w ramach cyklu DIMAQ Voice.
Komentarze