21.05.19, 08:59
Wystawa obrazów inspiracją do inwestowania w sztukę
Często wystawy obrazów są pierwszym miejscem, w którym obcujemy ze sztuką, nie mając jeszcze zamiaru jej kupowania. Inwestowanie w dzieła malarskie, choć coraz popularniejsze, nie jest jednak tak oczywiste. Wystawy obrazów uwrażliwiają nas na piękno i estetykę, które mogą w efekcie znaleźć swój wyraz w zakupie, a ten stać się inwestycją na lata.
Wystawy obrazów przyciągają!
Wystawy odpowiednio nagłośnione i wypromowane przyciągają rzesze odwiedzających. Są wśród nich zarówno znawcy sztuki, jaki i zupełni laicy. Powodzenie wystawy znacząco wpływa na spopularyzowanie nazwiska twórcy, a co za tym idzie podniesienie wartości jego prac.
Obowiązkiem opiekuna artystycznego jest staranie o zwiększenie wartości dorobku artystycznego malarza – to interes zarówno samego twórcy, jak i galerii, która zajmuje się wystawianiem jego prac. Wystawa jest jednym z najoczywistszych czynników, potrafiących z czasem wywindować cenę dzieła. Wystawy nadają również kierunek rozwoju artystycznego, zarówno jeśli chodzi o samego autora dzieła i jego twórczą ścieżkę, jak również ogólnie panujące tendencje rynkowe.
Wystawy zgodne z tendencją czy tendencja kształtowana przez wystawy?
Bardzo istotnym elementem nadającym bieg sztuce jest opinia. Mowa tu o opinii krytyków oraz znawców artystycznych, która wpływa na rozwój tendencji rynkowych i kształtuje je. Jak zatem ma się do tego przekonanie, że znajomość tendencji rynkowych pozwala efektywnie inwestować w sztukę? Znajomość trendów oraz tego, co dzieje się na rynku malarskim ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o inwestycje długofalowe. Chcąc czerpać zysk ze sztuki, należy inwestować świadomie i strategicznie, starać się przewidywać, niekiedy ryzykować, inwestując w prace twórcy w początkowym okresie malarstwa.
Prawdą jest jednak również, że dobrze zorganizowana i nagłośniona wystawa obrazów jest w stanie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, z dnia na dzień zdecydować o wartości prac artysty. Z kolei też nie każdy malarz pretenduje do zaszczytnej roli autora na ogólnopolskich czy międzynarodowych wystawach sztuki. Zatem jedno i drugie będzie miało tu istotne znaczenie: opinia w dużej mierze zdecyduje o popularności wystawy, ale też, by być wystawianym, należy wpisywać się z twórczością w tendencje rynkowe i posiadać to „coś”, co zasługuje na uwagę galerii czy mecenasa sztuki.
Zakupy podyktowane wystawą
Ponieważ coraz więcej inwestujemy w dzieła sztuki, wystawa wydaje się być najodpowiedniejszym sposobem otwarcia twórczości artysty „na salony”. Wystawy uczą wrażliwości, podejścia estetycznego, ale także inspirują. Przyglądając się obrazom w ramach rozwoju kulturalnego czy też rozrywki wskazujemy: to nam się podoba, a to mniej. W ten sposób kształtujemy swoje gusta i jesteśmy w stanie świadomie wybierać sztukę, które będzie odpowiadać nam – przyszłym właścicielom dzieł.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze