Rusza Scena Monodramu TVP Kultura. Wystąpią m.in. Ewa Błaszczyk i Andrzej Seweryn

Ewa Błaszczyk
Fot.: Jan Bogacz/TVP

5 marca br. w TVP Kultura ruszy premierowy cykl monodramów w wykonaniu polskich aktorów. W pierwszym odcinku widzowie będą mogli zobaczyć oparty na tekstach włoskiej dziennikarki monodram Ewy Błaszczyk „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”.

Na wiosnę 2019 r. antena przygotowała cykl Scena monodramu TVP Kultura, w ramach którego raz w miesiącu przedstawione zostaną premierowe spektakle „teatru jednego aktora” w wykonaniu zarówno wybitnych, doświadczonych artystów, jak i talentów młodszego pokolenia. Każdy spektakl poprzedzony będzie rozmową z twórcami. Premiery monodramów zaplanowane są na każdy pierwszy wtorek miesiąca.

Pierwszym tutułem, który zagości w cyklu będzie „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam”. Monodram Ewy Błaszczyk oparty jest na tekstach Oriany Fallaci, włoskiej dziennikarki, której 90. rocznica urodzin przypada w 2019 r. Autor scenariusza Remigiusz Grzela ukazuje Fallaci jako kobietę zawodowo niezależną i niepokorną, ale też niezwykle wrażliwą. Monodram jest także portretem osobistym Fallaci – kobiety, która przeżyła burzliwy związek z greckim działaczem Aleksandrosem Panagulisem. W monodramie wspominane są także rozmowy, które Fallaci przeprowadzała m.in. z premier Izraela Goldą Meir. Premiera spektaklu odbyła się w Teatrze Studio w Warszawie. Emisja w TVP Kultura 5 marca o godz. 20.30.

Monodram „Jednocześnie” w wykonaniu Przemysława Stippy, aktora Teatru Narodowego, oparty jest na tekście rosyjskiego pisarza i aktora Jewgienija Griszkowca. Bohater przedstawienia dowodzi, że w tym samym czasie myślimy o wielu sprawach, wykonujemy rozmaite czynności, tworzymy wiele różnych grup – innymi słowy to, co w nas i to, co obok nas, dzieje się jednocześnie. Na oczach widzów rozkłada swoje życie na czynniki pierwsze i próbuje odpowiedzieć na ważne pytania. Premiera spektaklu miała miejsce w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Emisja 2 kwietnia o godz. 20.20.

Specjalna, telewizyjna wersja monodramu w wykonaniu Redbada Klynstry-Komarnickiego. Aktor odwołuje się do osobistych doświadczeń i rozlicza się z toksycznych relacji z rodzicami. „Ziemia uderzyła o piłkę” to opowieść o wewnętrznej podróży, którą warto odbyć, by uwolnić się od przeszłości i stać się lepszym, szczęśliwszym człowiekiem. Emisja 7 maja o godz. 20.20.

W kolejnych miesiącach zostanie wyemitowany „Szekspir Forever!” - popis aktorskiego i reżyserskiego warsztatu w wykonaniu Andrzeja Seweryna, który przygotował ten spektakl z okazji jubileuszu 50-lecia swojej pracy artystycznej. Wcielając się w Hamleta, Henryka V, Falstaffa, Ryszarda III, a także w Ariela, Lady Makbet i Julię aktor wydobywa piękno i mądrość poezji Szekspira. Ukazuje też najważniejsze tematy twórczości angielskiego pisarza: zazdrość i zdradę, pragnienie władzy, miłość, samotność i szaleństwo zmysłów.

Na antenie TVP Kultura pojawi się także monodram „Clarissima” oparty na tekście Justyny Bargielskiej o żonie niemieckiego kompozytora Roberta Schumanna – jednego z najbardziej wpływowych twórców epoki romantyzmu. Reżyser Tomasz Cyz powierzył rolę Aleksandrze Juście, której na scenie towarzyszy pianista Marek Bracha. Premiera spektaklu odbyła się w 2014 r. w Teatrze Witkacego w Zakopanem w ramach Festiwalu Muzyka na Szczytach. 

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Specjalista/ka ds. promocji w Dziale Promocji i Komunikacji

Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 13.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.