14.02.19, 22:14

Historia warszawskich kin wg Jerzego S. Majewskiego

Okładka książki
Fot.: materiały prasowe

„Historia warszawskich kin” autorstwa Jerzego S. Majewskiego ukazała się na rynku 13 lutego br. Książka ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora.

Historia stołecznych kin rozpoczęła się ponad 110 lat temu, a na dobre rozkręcało po roku 1908, kiedy to pełną parą ruszyła elektrownia na Powiślu. W miarę jak energia elektryczna stawała się coraz bardziej powszechna, otwierano kolejne iluzjony, zwłaszcza wzdłuż głównych ulic. Tuż przed wybuchem II wojny światowej w mieście działało około 70 kin. Podobną ich liczbę udało się osiągnąć dopiero w latach 60. XX wieku.

Obecnie warszawskich kin jest mniej niż przed wojną, za to sal kinowych, ekranów oraz miejsc – znacznie więcej, ponieważ królują wielosalowe multipleksy. Ale współczesna Warszawa ma też minipleksy, kina studyjne, klubowe i muzealne, cieszące się uznaniem wielu widzów, o których pisze w swojej książce Jerzy S. Majewski.

„Historia warszawskich kin” to zbiór opowieści autorstwa historyka sztuki, varsavianisty, twórcy cyklu „Warszawa nieodbudowana publikowanego na łamach Gazety Wyborczej” od 1993 r., poświęconego dziejom dawnej architektury warszawskiej, losom jej mieszkańców i stylowi ich życia.

Książka Jerzego S. Majewskiego jest dowodem na to, że warszawskie kina zawsze były i nadal pozostają oknami na świat, w których tylko przez chwilę pojawiły się żelazne żaluzje. Były liczne, bywały piękne i prawie zawsze zatłoczone. Odgrywały też rolę wymarzonego peronu 9 i 3/4 dla warszawiaków, którzy – choćby na moment – pragnęli uciec ze zbyt bolesnej rzeczywistości” – pisze o książce krytyk filmowy Tomasz Raczek. 

Komentarze

Powiązane

27.02.25, 21:00
| kultura » informacje
Bukiet lisów ‒ ekskluzywna kolekcja porcelany Fabryki Porcelany AS Ćmielów
Fabryka Porcelany AS Ćmielów prezentuje nową odsłonę unikatowej edycji filiżanek na 2025 rok – zaprojektowanej w nurcie art déco przez Marisę de Lempicka. Dekoracje kolekcji „Bukiet lisów” przygotowała Pola Dwurnik. 
26.02.25, 09:09
| kultura » film
14. edycja Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski - Końce i początki
14. Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbędzie się w dniach 29-31 sierpnia 2025 r. w Sokołowsku. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi "Końce i początki".
24.02.25, 22:12
| kultura » książki
Wydawnictwo Znak i Fundacja Wisławy Szymborskiej będą dalej współpracować
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak oraz Fundacja Wisławy Szymborskiej podpisały umowę partnerstwa wydawniczego na kolejne 10 lat.
14.02.25, 15:30
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Gala Orłów wraca na antenę Telewizji Polskiej
Dwie dokumentalne koprodukcje TVP znalazły się wśród filmów nominowanych w 27. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły: „8. Dzień Chamsinu” w reż.Zviki Gregory Portnoya oraz „Wanda Rutkiewicz. Ostatnia wyprawa” w reż. Elizy Kubarskiej. Telewizja Polska po ośmiu latach wraca do roli oficjalnego nadawcy i partnera telewizyjnego Orłów. 
30.01.25, 15:45
| TV / VOD » informacje | kultura » informacje
Na rynku pojawiła się kolekcjonerska moneta The Joker
29 stycznia br. swoją premierę miała nowa moneta kolekcjonerska, która powstała dzięki współpracy Mennicy Gdańskiej z Warner Bros. Discovery Global Consumer Products.
22.01.25, 23:00
| radio / audio » informacje | kultura » informacje
Dominika Bednarczyk została laureatką Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej
Dominika Bednarczyk – jedna z najważniejszych aktorek teatralnych pokolenia – została tegoroczną laureatką Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. Nagroda przyznawana przez Radio Kraków ma popularyzować ambitne gatunki radiowej sztuki i promuje ideę radia publicznego.
21.01.25, 13:00
| reklama & PR » ludzie | kultura » informacje
Filip Pokrzywniak kierownikiem ds. marketingu i promocji Grupy Wydawnictwo Kobiece
Na początku stycznia br. do zespołu Grupy Wydawnictwo Kobiece dołączył Filip Pokrzywniak i objął stanowisko kierownika ds. marketingu i promocji.
19.01.25, 12:41
| kultura » książki
Aleksandra Fila-Jankowska. Frekwencja 350. Tom 2. Zakazana bliskość
18 stycznia br. na  rynku wydawniczym swoją premierę miał drugi tom cyklu „Frekwencja 350” ("Zakazana bliskość") autorstwa Aleksandry Fili-Jankowskiej.
14.01.25, 11:50
| prasa » informacje | kultura » książki
Czytelnicy Wyborczej wybierają Książkę 25-lecia
“Wyborcza” organizuje plebiscyt na książkę ostatniego 25-lecia. Redakcja wspólnie z kilkudziesięcioma dziennikarkami i dziennikarzami wytypowała 25 najważniejszych książek. 13 stycznia br. rozpoczęło się głosowanie czytelników.
03.01.25, 20:00
| kultura » informacje
Charytatywny audiobook Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie z udziałem gwiazd
5 grudnia 2024 r. odbyła się premiera charytatywnego audiobooka „Jaś Skorobohaty. Na ratunek tacie”, który wspiera psychologiczne wsparcie podopiecznych Fundacji Happy Kids. W tej wyjątkowej produkcji biorą udział takie gwiazdy jak Wiktor Zborowski, Magdalena Różczka, Jarosław Boberek, Anna Dereszowska, Wojciech Mann i Arkadiusz Jakubik.