28.09.18, 22:00

25 rok na dzikiej drodze. Rozpoczął się jubileuszowy rok Miesięcznika Dzikie Życie

Okładka magazynu
Fot.: materiały prasowe

Wakacyjny numer „Miesięcznika Dzikie Życie” rozpoczął wydawanie 25. rocznika czasopisma, które w całości poświęcone jest ochronie dzikiej przyrody. W czerwcu 2019 r. ukaże się 300. numer miesięcznika.

Kilka dni temu ukazał się wakacyjny podwójny 289-290 numer miesięcznika "Dzikie Życie", dojrzałego pisma, które mimo upływu czasu konsekwentnie odwołuje się do swoich korzeni – filozofii głębokiej ekologii czy prezentowania kampanii dla ochrony dzikiej przyrody.

Przez ponad 24 lata w miesięczniku ukazało się ponad 4200 artykułów, felietonów, wywiadów, raportów – tekstów krótszych i dłuższych. Ważnych przedruków z prasy zagranicznej, często nieosiągalnej na polskim rynku, w których publikowało prawie 600 autorów z Polski i zagranicy. Wszystkie teksty są dostępne na witrynie miesięcznika dzikiezycie.pl.

„Dzikie Życie powstało w 1994 r., w okresie szczególnym dla ochrony Puszczy Białowieskiej. Pierwszy numer praktycznie w całości był poświęcony kampanii na rzecz powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Niemal ćwierć wieku później temat znowu mocno jest obecny na naszych łamach” – mówi Grzegorz Bożek, obecny redaktor naczelny miesięcznika.

Redakcja „Dzikiego Życia” podąża za wszystkimi kluczowymi tematami i problemami w obrębie ochrony przyrody, głównie dzikiej, ale nie ucieka także od tematów z obrzeży. „Dzikie Życie to czasopismo, w którym znajdą coś dla siebie zarówno pasjonaci przyrody, osoby szukające inspiracji i życia w harmonii ze sobą i tym co nas otacza, a także ludzie związani z ruchem ekologicznym, czy też specjaliści i urzędnicy zajmujący się środowiskiem” – mówi Grzegorz Bożek. „Magazyn tworzony jest społecznie przez ludzi z pasją i wiarą, że zmiana środowiskowa jest możliwa. Do tej myśli skłania nas fakt, że wielokrotnie byliśmy na pierwszej linii kreowania zmiany – dotyczy to spraw ochrony dużych drapieżników, Puszczy Białowieskiej, Doliny Rospudy, gór czy korytarzy ekologicznych” – dodaje Bożek.

Miesięcznik jest jedynym w Polsce pismem, które opisuje problemy ochrony przyrody w kraju i zagranicą. W magazynie nie ma reklam, nie otrzymuje się też wynagrodzenia za zdjęcia czy teksty. Autonomia pisma utrzymywana jest dzięki wsparciu czytelników i darczyńców. „Nie ma w Polsce drugiego takiego tytułu. Nie mniej z niepokojem spoglądamy w naszą przyszłość. W obecnych bardzo trudnych dla przyrody czasach los periodyku jest także zagrożony. Jestem jednak przekonany że nasi czytelnicy i sympatycy nie zawiodą. Pod koniec roku planujemy także skromna kampanię której celem jest dotarcie do nowych czytelników” – dodaje Grzegorz Bożek.

Pierwszy redaktorem pisma był Janusz Korbel. Wydawcą od początku pozostaje Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Komentarze

Powiązane

28.02.24, 15:30
| prasa » informacje
Twój Styl, PANI oraz Show patronami medialnymi Festiwalu Mastercard OFF CAMERA. Recenzje filmowe na twojstyl.pl
Mastercard OFF CAMERA rozszerza współpracę z Wydawnictwem Bauer. W ramach współpracy, magazyny „Twój Styl”, „PANI” oraz dołączający od tegorocznej edycji magazyn „Show”, będą patronami medialnymi wydarzenia.
28.02.24, 10:30
| prasa » informacje
Silna jak dziewczynka. Akcja społeczna Wysokich Obcasów
Startuje akcja społeczna “Wysokich Obcasów” pod hasłem “Silna jak dziewczynka”, która ma na celu wzmocnienie wiary i pewności siebie dziewczynek zarówno w codziennym życiu, jak i w dążeniach do osiągania swoich celów i marzeń. 
28.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 lutego?
27.02.24, 16:45
| prasa » informacje
Pani domu poradnik tym razem na Wielkanoc
28 lutego br. ukaże się „Pani domu poradnik” - „Wielkanoc” (Wydawnictwo Bauer).
27.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 lutego?
26.02.24, 14:35
| prasa » informacje
Spotkania z Zabytkami w odświeżonej formie sprzedaży notuje wzrost sprzedaży
Po przejęciu wydawania magazynu „Spotkania z Zabytkami” przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, pismo notuje zwiększoną sprzedaż oraz większe zainteresowanie prenumeratą.
26.02.24, 09:51
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 lutego?
25.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 lutego?
24.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 lutego?
23.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 lutego?