29.08.07, 21:34

Rewolucje wśród najbardziej opiniotwórczych mediów

Zmiany liderów wśród tytułów prasowych i stacji radiowych, rekordowa liczba powołań na wiadomości podawane w mediach, zaskakujące wyniki tygodnika Wprost i Naszego Dziennika – takie wydarzenia przynosi lipcowy ranking „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowany przez IMM.

Zmiany liderów wśród tytułów prasowych i stacji radiowych, rekordowa liczba powołań na wiadomości podawane w mediach, zaskakujące wyniki tygodnika Wprost i Naszego Dziennika – takie wydarzenia przynosi lipcowy ranking „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, opracowany przez IMM.

Od 1 do 31 lipca br. na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 8268 przekazów mediowych. Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 10 545 razy (4579 razy w prasie, 3793 w telewizji i 2173 w radiu), co jest rekordem w historii raportu IMM-u.
Choć wakacje są przeważnie sezonem ogórkowym dla mediów, w lipcu obserwujemy nie tylko ogólny wzrost liczby powołań, ale także znaczące zmiany w pierwszej piętnastce rankingu. Po dwóch miesiącach pozycję lidera straciła Rzeczpospolita (1375) na korzyść Dziennika, który był cytowany 1549 razy. Swoje zwycięstwo Dziennik zawdzięcza publikacjom o aferze gruntowej, polityce polskiej oraz o wynikach rankingów i sondaży.  Trzecie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza z wynikiem 1290 powołań.

Czwarta lokata należy do tygodnika Wprost, na którego artykuły inne media powoływały się w lipcu aż 1096 razy (to 490 cytowań więcej niż w czerwcu). Tygodnik po raz pierwszy przekroczył pułap 1000 cytowań. 

Wprost osiągnął tak dobry wynik dzięki artykułom dotyczącym ujawnienia „taśm Rydzyka”: „Spowiedź Rydzyka” i „Sługa burzy”. W lipcu były to najczęściej przywoływane przez media publikacje. Autorem obu materiałów jest Marcin Dzierżanowski. 

Zaskoczeniem w lipcowym rankingu jest piąte miejsce Naszego Dziennika (398), który wyprzedził Życie Warszawy (387). Na Nasz Dziennik najczęściej powoływano się w odniesieniu do polityki polskiej, „taśm Rydzyka” oraz lustracji abp. Stanisława Wielgusa.

Pozycję lidera wśród stacji telewizyjnych utrzymuje TVN24, cytowana 381 razy. W lipcowej piętnastce najbardziej opiniotwórczych mediów znalazły się dwie stacje radiowe – PR1 (199 powołań) i TOK FM (157), zamykająca zestawienie. Dotychczasowy lider – stacja RMF FM – po sześciu miesiącach spadła na trzecią lokatę wśród stacji radiowych z wynikiem 121 powołań.

Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym została, podobnie jak w dziewięciu ostatnich miesiącach, Gazeta Prawna (282 powołania, 10. miejsce). W zestawieniu znalazł się również jeden portal internetowy – Onet.pl, na który inne media powoływały się 159 razy.

W badanym okresie wiodącymi tematami powołań były: „taśmy Rydzyka”; afera gruntowa, czyli nieprawidłowości w Ministerstwie Rolnictwa, które doprowadziły do dymisji Andrzeja Leppera; śledztwo w sprawie B. Blidy, czyli nowe fakty dotyczące prowadzenia postępowania sądowego w sprawie mafii węglowej i zatrzymania byłej posłanki SLD; polityka polska w kontekście wypowiedzi Pawła Zalewskiego, wiceszefa PiS-u, która doprowadziła do jego dymisji; trwające strajki w służbie zdrowia; seksafera w Samoobronie, a więc nowe fakty dotyczące molestowania seksualnego wewnątrz partii; kontrowersje wokół lustracji abp. Stanisława Wielgusa oraz wypadek we Francji, w którym zginęli polscy pielgrzymi. 
Większość cytowanych przekazów stanowią artykuły prasowe (83 proc.). Media najczęście
j powołują się na dzienniki (76 proc.) oraz tygodniki (22 proc.). 93 proc. cytowań dotyczyło mediów ogólnopolskich, a pozostałe 7 proc. - lokalnych i regionalnych.

W każdym miesiącu Instytut Monitorowania Mediów analizuje wszystkie przekazy prasowe, telewizyjne
i radiowe, których autorzy powołują się na doniesienia innych mediów. Badaniu poddawanych jest ok. 800 tytułów prasowych, stacje telewizyjne oraz wybrane programy rozgłośni radiowych.

Komentarze

Powiązane

10.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 10 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 10 kwietnia?
09.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 9 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 9 kwietnia?
08.04.24, 16:48
| prasa » informacje
Nieustraszona w pracy. Piąta edycja akcji Wysokich Obcasów
Od kwietnia do grudnia br. potrwa akcja “Wysokich Obcasów” – „Nieustraszona w pracy”, inspirująca kobiety do walki o równe prawa i budująca wspólnotę odważnych, wspierających się kobiet. Podczas gali wieńczącej projekt poznamy laureatki plebiscytu – dwie „Nieustraszone”.
08.04.24, 14:28
| prasa » ludzie
Katarzyna Dębek naczelną Forbes Polska. Paweł Zielewski odchodzi, a Aleksandra Karasińska szefową nowo powstającej fundacji w RASP
15 kwietnia br. Katarzyna Dębek, dotychczasowa zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Forbes”, obejmie stanowisko redaktor naczelnej i jako szefowa wszystkich tytułów wydawanych pod marką Forbes będzie odpowiedzialna za magazyn „Forbes Polska”, „Forbes Women”, serwis Forbes.pl oraz wydania tematyczne.
08.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 8 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 8 kwietnia?
07.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 7 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 7 kwietnia?
05.04.24, 23:55
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 6 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 6 kwietnia?
05.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 5 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 5 kwietnia?
04.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 4 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 4 kwietnia?
03.04.24, 17:14
| prasa » ludzie
Maciej Kwaśniewski rozstaje się z Gazetą Krakowską i Dziennikiem Polskim
Polska Press Grupy poinformowała o kolejnej już zmianie na stanowisku redaktora naczelnego. Tym razem zmiany obejmą „Gazetę Krakowską” i „Dziennik Polski”.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista do spraw promocji i komunikacji

Muzeum Narodowe w Poznaniu | Poznań

Przejdź do oferty
Konkursy
do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 09.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 04.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy