11.06.18, 10:21

Krzysztof Czabański: Media publiczne są zobowiązane do tego żeby przedstawiać racje obozu władz

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

W weekend Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych, odniósł się podczas spotkania z wyborcami, a także na antenie PR 24 do kwestii mediów publicznych, ale też i kapitału zagranicznego w mediach komercyjnych. 

Szef Rady Mediów Narodowych w ramach objazdu po kraju przed wyborami samorządowymi przez polityków Prawa i Sprawiedliwość, przyjechał do mieszkańców Izbicy Kujawskiej. Podczas spotkania odniósł się m.in. do kwestii mediów publicznych. „Media publiczne mają obowiązek popularyzować, edukować, wspierać polską rację stanu. Jeżeli jest polityka, o której w sposób skrótowy mówiliśmy dzisiaj, ale która jest generalnie realizowana przez obecną władzę i realizuje polską rację stanu, to kto ma relacjonować tę politykę, jeżeli nie media publiczne?” - pytał retorycznie Czabański.

Przewodniczący RMN odniósł się także do sytuacji na rynku mediów. Czabański stwierdził, że obecnie większość mediów w Polsce zwalcza obecną władzę, a cenzura w postaci pieniędzy właściciela jest bardziej dolegliwa niż w poprzednim ustroju. ”Nie widziałem przez te lata tak propagandowych i tak trzymanych na krótkim pasku mediów, jak obecnie media komercyjne. Można powiedzieć nawet, w pewnym sensie, że poza wydawnictwami, takimi jak "Trybuna Ludu", więcej swobody miały media w PRL-u, jeżeli nie były czystą tubą propagandową” – podkreślił Krzysztof Czabański, opierając się na swoim ponad 50-letnim doświadczeniu.

Z kolei w niedziele, tym razem na antenie PR24 Czabański nawiązał do swojej wypowiedzi ze spotkania i podkreślił, że jego wypowiedź to "myśl wyostrzona" i że miała ona pokazać, że także w państwie demokratycznym istnieją niebezpieczeństwa dla wolności mediów. „Trzeba niektóre rzeczy wyostrzać żeby przebić się przez szum medialny” – podkreślił Czabański.

Zdaniem szefa Rady Mediów Narodowych, pojawiające się zarzuty jakoby media publiczne uprawiały propagandę są nieuzasadnione.Media publiczne są zobowiązane do tego żeby przedstawiać racje obozu władzy. Nie dlatego żeby się podlizywać. Dlatego, że obóz władzy realizuje program wybrany przez obywateli w demokratycznych wyborach. Dziwne byłoby gdyby realizacja tego programu nie była przedstawiana opinii publicznej” - powiedział Czabański.

Czabański jednocześnie podkreślił, że po 1989 roku niebezpieczeństwa dla wolności mediów wcale nie zniknęły. „Część mediów komercyjnych jest zaangażowana i stronnicza politycznie. Do tego stopnia, że odrzuca wszystko co zrobi rząd, bez analizy i dyskusji. Jest wojującą stroną, jakby zbrojnym ramieniem partii opozycyjnych, to jest uprawianie propagandy” – powiedział szef RMN.

Krzysztof Czabański na antenie Polskiego Radia 24 powrócił również do tematu kapitału zagranicznego. „Nie mamy nic przeciwko temu żeby kapitał zagraniczny wchodził do Polski, był elementem rozwoju również w obszarze mediów. Jednak Polska stara się o poprawę swojej sytuacji w UE. To powoduje nieraz wejście w konflikty z innymi państwami, m.in. z Niemcami. Gdy media będące własnością kapitału niemieckiego atakują nasz rząd powstaje pytanie czyją rację stanu realizują?” – pytał Czabański. Jednocześnie podkreślił, że nie chodzi o zakazy, ale o to, by wzmacniać polskie inicjatywy wydawnicze, niezależnie od poglądów politycznych ich właścicieli. „Nie chodzi o to, by powstawały media prorządowe. Tylko niech ten kapitał będzie nasz, związany z naszym krajem” – kontynuował temat Czabański.

Szef RMN jednocześnie zaznaczył, że sformułowanie repolonizacji mediów jest mylące. Zdaniem Czabańskiego, chodzi o to, by nie było nadmiernej koncentracji na rynku medialnym. Jeśli przykładowo ktoś jest właścicielem regionalnego dziennika, to nie powinien posiadac regionalnej stacji radiowej, tak aby nie występowała krzyżowa dominacja na rynku. Powodem chęci wprowadzenia dekoncentracji jest różnorodność informacji i pogladów. 

Komentarze

Powiązane

21.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Katarzyna Kolenda-Zaleska zakończyła kadencję prezesa Fundacji TVN. Zuzanna Lewandowska nową szefową
Rada Fundacji TVN podjęła decyzję o mianowaniu nowych członków zarządu. Katarzyna Kolenda-Zaleska, dotychczasowa prezes Fundacji TVN, zakończyła swoją ośmioletnią kadencję. Z początkiem maja br. nowe stanowisko łączące funkcje prezesa i dyrektora zarządzającego Fundacji obejmie Zuzanna Lewandowska.
19.04.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Biuro Reklamy TVP rusza ze współpracą reklamową z Rakuten TV
Biuro Reklamy TVP i Rakuten TV rozpoczynają współpracę w obszarze sprzedaży reklam przy treściach wideo na platformie streamingowej, łączącej usługi TVOD, AVOD oraz kanały FAST. Umowa brokerska obejmuje sprzedaż czasu reklamowego w środowisku AVOD/FAST.
18.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » ludzie
Prezenter stacji Eska2 Kuba Klym prezenterem telewizji Music Box
Do ekipy Music Box dołączył Kuba Klym, który poprowadzi dwa programy rozrywkowo-informacyjne: „Music Box News” oraz „Music Box Backstage”.
18.04.24, 12:02
| telewizja / VOD » informacje
Music Box Classic. Music Box Group uruchamia pierwszy kanał telewizji FAST
Polska spółka medialna Music Box Group, będąca właścicielem muzycznych stacji telewizyjnych oraz firma SoFAST, działająca na rynku kanałów FAST, wprowadzają na rynek Music Box Classic.
17.04.24, 09:36
| telewizja / VOD » informacje
10 nowych kanałów. Vectra wprowadza pakiet Ukraina
Vectra wprowadziła specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej.
16.04.24, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Agnieszka Woźniak-Starak wśród gospodarzy programu Onet Rano
Agnieszka Woźniak-Starak dołączyła do grona prowadzących format „Onet Rano”. Prezenterka w roli gospodyni flagowego programu Onetu zadebiutowała 15 kwietnia br. 
16.04.24, 12:59
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Play kupiła śląską spółkę Miconet
Grupa Play nabyła 100 proc. udziałów spółki Miconet z Mikołowa .w której zasięgu jest 42 tys. gospodarstw domowych.
16.04.24, 11:08
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 2 tysiace osób aplikowało w projekcie rekrutacyjnym TVP
14 kwietnia br. zakończył się pierwszy etap nowego projektu rekrutacyjnego Telewizji Polskiej - „Włącz się! Zmieniajmy się razem”.
15.04.24, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
CANAL+ online i FAME rozpoczynają współpracę. Gala FAME 21 w usłudze serwisu
18 maja br. odbędzie się Gala FAME 21: Pretendent gdzie w walce wieczoru Patryk „Bandura” Bandurski zmierzy się z Tomaszem Adamkiem. Dzięki nawiązaniu współpracy FAME z CANAL+ online wydarzenie po raz pierwszy w historii będzie można obejrzeć wyłącznie za pośrednictwem serwisu streaminowego CANAL+ online.
15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy