15.05.18, 12:00

Opozycja żąda zmiany gospodarza Woronicza 17, posłowie PiS bronią Michała Rachonia

Logo programu
Fot.: materiały prasowe

Po niedzielnym wydaniu „Woronicza 17” (TVP INFO) w którym przedstawiciele opozycji wyszli ze studia, nie gasną spory wokół programu. Opozycja żąda od Prezesa TVP zmiany gospodarza audycji. 

Przypomnijmy. W trakcie programu „Woronicza 17” trzech polityków – Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Piotr Misiło (Nowoczesna) oraz Adam Struzik (Polskie Stronnictwo Ludowe) – zdecydowało się opuścić studio. Była to reakcja na dyskusję o informacji dotyczącej działalności agencji towarzyskiej w wynajmowanym przez Stanisława Gawłowskiego mieszkaniu. Politycy wskazywali m.in., że Gawłowski nie może się bronić, a tematyka programu miała obejmować przede wszystkim wcześniej ustalone tematy.

„Telewizja publiczna w ciągu ostatnich 2,5 roku przyzwyczaiła nas do łamania standardów dziennikarskich, do manipulacji, nierzetelności, przedstawiania w nieprawdziwym świetle działalności opozycji politycznej w Polsce, ale
(…) to, co się wydarzyło w ostatni weekend w programie „Woronicza 17” przekracza wszelkie granice, już nie tylko przyzwoitości czy rzetelności dziennikarskiej, ale po prostu zwykłej ludzkiej uczciwości. Chcemy wyraźnie przeciwko temu zaprotestować i zażądać dokonania przez telewizję publiczną zmian” – powiedział Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej. Jak podkreślił polityk, obraz aktywności opozycji jest wykrzywiany, manipulowany czy wręcz zafałszowany. Grabiec zarzucił prowadzącemu program, że występuje w roli rzecznika Prawa i Sprawiedliwości i jest pozbawiony jakiejkolwiek wiarygodności. Opozycja domaga się zmiany gospodarza programu, a także zagwarantowania równego dostępu do anten TVP przedstawicielom różnych środowisk politycznych.

Suchej nitki na TVP nie zostawił także rzecznik PSL. „Miało być BBC, a wyszło Studio Yayo. Tylko że to wcale nie jest śmieszne. To, co (…) miało miejsce, to ewidentny przykład na to, jak TVP, a właściwie TVPiS, manipuluje” – powiedział Jakub Stefaniak. Podkreślił, że nie jest prawdą, że ktokolwiek uciekał od jakichkolwiek pytań. Jak wskazuje Stefaniak, nie może być takiej sytuacji, że polityk jakiejkolwiek opcji jest atakowany, niedopuszczany do słowa przez „rzecznika PiS-u, który czasowo podaje się za dziennikarza.”

Platforma Obywatelska w mediach społecznościowych zamieściła apel do władz telewizji publicznej:„Zgodnie z ustawowymi zapisami Telewizja Publiczna ma gwarantować równy dostęp przedstawicieli różnych opcji politycznych! Żądamy respektowania tego prawa przez zarząd TVP!”.

Nie brakuje jednak po stronie członków Prawa i Sprawiedliwości głosów poparcia dla red. Rachonia. Anna Kwiecień (posłanka PiS), napisała, że ‏atak na dziennikarza za niewygodne pytanie, to kolejny dowód jak bardzo totalna opozycja nie rozumie, czym jest demokracja. „Pan Redaktor Rachoń podobnie jak Inni Dziennikarze (z innych stacji) maja prawo, a raczej obowiązek pytać, pytać i jeszcze raz pytać…” – podkreśla posłanka Kwiecień. Z kolei Anna Sobecka zwróciła uwagę, red. Michał Rachoń rzetelnie wypełnia swoje dziennikarskie obowiązki. „Daje świadectwo prawdzie i dlatego staje się obiektem ataków totalnej opozycji. Uczciwi Polacy są jednak wdzięczni Panu @michalrachon za bezkompromisowe piętnowanie patologii. Proszę przyjąć wyrazy uznania” – napisała w serwisie Twitter Sobecka.

Komentarze

Powiązane

21.04.24, 21:00
| telewizja / VOD » informacje
Katarzyna Kolenda-Zaleska zakończyła kadencję prezesa Fundacji TVN. Zuzanna Lewandowska nową szefową
Rada Fundacji TVN podjęła decyzję o mianowaniu nowych członków zarządu. Katarzyna Kolenda-Zaleska, dotychczasowa prezes Fundacji TVN, zakończyła swoją ośmioletnią kadencję. Z początkiem maja br. nowe stanowisko łączące funkcje prezesa i dyrektora zarządzającego Fundacji obejmie Zuzanna Lewandowska.
19.04.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Biuro Reklamy TVP rusza ze współpracą reklamową z Rakuten TV
Biuro Reklamy TVP i Rakuten TV rozpoczynają współpracę w obszarze sprzedaży reklam przy treściach wideo na platformie streamingowej, łączącej usługi TVOD, AVOD oraz kanały FAST. Umowa brokerska obejmuje sprzedaż czasu reklamowego w środowisku AVOD/FAST.
18.04.24, 19:00
| telewizja / VOD » ludzie
Prezenter stacji Eska2 Kuba Klym prezenterem telewizji Music Box
Do ekipy Music Box dołączył Kuba Klym, który poprowadzi dwa programy rozrywkowo-informacyjne: „Music Box News” oraz „Music Box Backstage”.
18.04.24, 12:02
| telewizja / VOD » informacje
Music Box Classic. Music Box Group uruchamia pierwszy kanał telewizji FAST
Polska spółka medialna Music Box Group, będąca właścicielem muzycznych stacji telewizyjnych oraz firma SoFAST, działająca na rynku kanałów FAST, wprowadzają na rynek Music Box Classic.
17.04.24, 09:36
| telewizja / VOD » informacje
10 nowych kanałów. Vectra wprowadza pakiet Ukraina
Vectra wprowadziła specjalną ofertę programową stworzoną z myślą o ukraińskich widzach. Nowy pakiet Ukraina obejmuje 10 programów w języku ukraińskim o różnorodnej.
16.04.24, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Agnieszka Woźniak-Starak wśród gospodarzy programu Onet Rano
Agnieszka Woźniak-Starak dołączyła do grona prowadzących format „Onet Rano”. Prezenterka w roli gospodyni flagowego programu Onetu zadebiutowała 15 kwietnia br. 
16.04.24, 12:59
| telewizja / VOD » informacje
Grupa Play kupiła śląską spółkę Miconet
Grupa Play nabyła 100 proc. udziałów spółki Miconet z Mikołowa .w której zasięgu jest 42 tys. gospodarstw domowych.
16.04.24, 11:08
| telewizja / VOD » informacje
Prawie 2 tysiace osób aplikowało w projekcie rekrutacyjnym TVP
14 kwietnia br. zakończył się pierwszy etap nowego projektu rekrutacyjnego Telewizji Polskiej - „Włącz się! Zmieniajmy się razem”.
15.04.24, 15:15
| telewizja / VOD » informacje
CANAL+ online i FAME rozpoczynają współpracę. Gala FAME 21 w usłudze serwisu
18 maja br. odbędzie się Gala FAME 21: Pretendent gdzie w walce wieczoru Patryk „Bandura” Bandurski zmierzy się z Tomaszem Adamkiem. Dzięki nawiązaniu współpracy FAME z CANAL+ online wydarzenie po raz pierwszy w historii będzie można obejrzeć wyłącznie za pośrednictwem serwisu streaminowego CANAL+ online.
15.04.24, 14:25
| telewizja / VOD » informacje
TVP kontra Fundacja Otwarty Dialog. Nadawca publiczny nie utożsamia się z audycjami ze spornego okresu
W apelacji od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie Fundacji Otwarty Dialog (i innych) Telewizja Polska S.A. w likwidacji kwestionuje wysokość zasądzonego zadośćuczynienia oraz formę i skalę przeprosin, a także innych zasądzonych środków, które według Sądu pierwszej instancji mają usunąć skutki naruszenia dóbr osobistych. 
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy