19.04.18, 13:24

Jak wybrać najlepszą agencję reklamową. Przyjrzyjmy się kilku ważnym kwestiom

Fot.: Pixabay.com, licencja otwarta

Na samym wstępne należy wyjaśnić czym w ogóle jest agencja reklamowa oraz czym się zajmuje. Otóż jest to firma, która zajmuje się organizowaniem przekazów reklamowych, projektowaniem identyfikacji wizualnej oraz koordynacją działań promocyjnych, czyli kampanii reklamowych różnego typu produktów. Do jej zadań należy również pełna obsługa graficznych zleceń oraz dbanie o spójny przekaz marketingowy.

Kreowanie przekazu reklamowego, ze względu na rodzaj nośnika, podzielić można na prasowy, radiowy, telewizyjny czy zewnętrzny. Również specjalizacje agencji podlegają podziałowi i w ten oto sposób dzielimy je na:

- agencję reklamową BTL – do jej zadań należy kreowanie głównie materiałów drukowanych takich jak ulotki, broszury czy foldery;
- agencję reklamową ATL – realizuje wykonanie reklam prasowych, billboardów, spotów radiowych i telewizyjnych.

Bardzo często specjalizacje te są łączone i pozwala to agencjom na prowadzenie kompleksowych kampanii reklamowych 360°.
Ze względu na rozwój nowych mediów oraz dostęp do różnych technologii, agencje reklamowe zmuszone są do dostosowywania swojej oferty do warunków rynkowych i potrzeb klientów, które stale się zmieniają. Usługi, które mają być świadczone przez agencję reklamową, powinny być spójne z wybraną strategią marketingową, a także jej krótko, jak i długoterminowymi celami.

Czym kierować się przy wyborze agencji reklamowej?
Dzisiejszy rynek usług marketingowych przepełniony jest firmami, które świadczą takie właśnie usługi. Wybór najlepszej agencji reklamowej jest zatem niezwykle trudnym zadaniem, gdyż każda z tych firm prezentuje zupełnie inny poziom usług. Duża różnorodność dotyczy także ofert cenowych albowiem różnice potrafią wahać się pomiędzy kilkudziesięcioma a kilkuset procentami i nie zawsze idą one w parze z jakością wykonywanych usług. Czasami bywa tak, iż małe agencje będą świadczyć usługi na takim samym lub nawet lepszym poziomie co duże, jednak duże agencje mogą być znacznie droższe właśnie ze względu na to, że są duże i bardziej znane.
Warto jest więc poznać daną agencję pod kilkoma aspektami i na tej właśnie podstawie zadecydować czy chcemy z taką firmą pracować.

Sukces tkwi w ludziach…
Jak wiadomo każdą firmę tworzą ludzie i są oni jej podstawą. Potencjał intelektualny osób pracujących w danym przedsiębiorstwie jest najcenniejszym dobrem firmy, a wartością niezastąpioną każdej agencji są kreatywni ludzie. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, zapoznaj się z osobami pracującymi w danej agencji. Możesz dokonać tego czytając opisy dotyczące ich osób na stronie internetowej firmy oraz przeglądając ich portfolio. Pozwoli to na sprawdzenie kreatywności ludzi zatrudnionych oraz poznanie dziedzin, w których mogą stworzyć naprawdę dobrą i wyróżniającą się na tle innych reklamę.

Sposób komunikacji prawdę Ci powie…
Bardzo istotną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest sposób w jaki przydzielony pracownik agencji zajmuje się powierzoną mu sprawą i w jaki sposób współpracuje ze zleceniodawcą – czy jest partnerem czy prelegentem. Konieczne jest zwracanie uwagi na to, ile czasu podczas spotkania poświęca on na opowiadanie o osiągnięciach i nagrodach a ile uwagi skupia na firmie osoby zlecającej wykonanie reklamy. Istotne jest, by dokładał wszelkich starań w celu zrozumienia potrzeb i oczekiwań. Jeśli proponuje gotowe i szablonowe rozwiązania, to wielce prawdopodobne jest, że wykonana reklama nie będzie wyróżniać się na tle innych, a co za tym idzie – nie przyniesie pożądanego efektu.

Czas na małe prześwietlenie…
Przeprowadzenie research’u w dużym stopniu ułatwia wybór odpowiedniej agencji reklamowej. W dobie rozwiniętych technologii, wszechobecnego Internetu oraz cieszących się ogromną popularnością portali społecznościowych, uzyskanie jak największej ilości danych i opinii o konkretnej firmie jest banalnie proste. W sieci dostępnych jest wiele portali, na których użytkownicy dzielą się swoimi opiniami odnośnie produktów czy firm z jakimi mieli do czynienia. W ten sposób możemy uniknąć niechcianych trudności oraz nieodpowiedniego wykonania reklamy.

Kreatywność na wagę złota…
Kreatywność w branży reklamowej jest bezcenna. Dzięki niej agencja reklamowa ma szanse na stworzenie niestandardowej kampanii, która doskonale dopasuje się do potrzeb zleceniodawcy. Oprócz kreatywnego projektowania reklam, agencja powinna wykazać się kreatywnością także w zarządzaniu otrzymanym budżetem i na tej podstawie (zarówno przy mniejszym jak i większym budżecie) uzyskać pożądany efekt swojej pracy.

Podsumowując – najlepsza agencja reklamowa to taka, która w pełni zrozumie oczekiwania swojego klienta oraz postara się spełnić je na każdej płaszczyźnie prowadzącej do stworzenia indywidualnej reklamy.

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.