04.04.18, 13:11

Weryfikacja pożyczkodawcy w Związku Firm Pożyczkowych

Fot.: materiały prasowe

Polski Związek Firm Pożyczkowych to organizacja założona przez same firmy udzielające pożyczek chwilówek, w celu unormowania rynku, na którym funkcjonują. Zamiarem organizacji jest stosowanie najwyższych standardów biznesowych i dbanie o ich przestrzeganie przez członków rynku.

Zadania ZFP

Członkiem Związku Firm Pożyczkowych są wyłącznie firmy, które udzielają pożyczek na uczciwych zasadach, z kosztami mieszczącymi się w limitach. ZFP prowadzi branżowy Rejestr Firm Pożyczkowych, do którego wpis może uzyskać instytucja stosująca się do katalogu dobrych praktyk. Prócz tego ZFP prowadzi monitoring i publikuje raporty o branży, dlatego informacje o poszczególnych firmach pożyczkowych zamieszczane na stronie związku, pozwalają na skontrolowanie rzetelności i legalności działania firmy, z oferty której chcemy skorzystać.

Wpis do ZFP

Nie każda firma pożyczkowa może uzyskać wpis do ZFP. Musi sprostać restrykcyjnym wymaganiom. Po pierwsze zostanie szczegółowo skontrolowana przez tę instytucję pod względem praktyk biznesowych w firmie i stosowanych wzorców umowy. Związek sprawdzi, jaki jest udział reklamacji w ogóle oferowanych usług, jaką opinią w branży cieszy się firma pożyczkowa i jakie opinie mają na jej temat sami konsumenci. Jej historia działalności zostanie prześwietlona pod kątem ewentualnych praktyk niedozwolonych.

Członkowie związku mają obowiązek dokładnego kontrolowania zdolności kredytowej potencjalnych pożyczkobiorców, przy wykorzystaniu danych z baz Biur Informacji Gospodarczej oraz z bazy Biura Informacji Kredytowej. Dlatego część z tych pożyczkodawców nie udziela w ogóle pożyczek bez BIK. Inne weryfikują klientów nie w BIK-u, ale w pozostałych, powszechnie dostępnych rejestrach kredytobiorców i pożyczkobiorców.

Każdy z członków ZFP jest zobowiązany do przekazywania swoim klientom rzetelnej informacji na temat kosztów zaciąganego zobowiązania, wraz z podaniem całkowitej kwoty do spłaty oraz rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania - w skrócie RRSO. Opracowanie dzięki https://www.hoope.io oraz https://ocenbank.pl

Komentarze

Subskrybuj RSS: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki. 

do 19.04.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.