Czy warto obejrzec film Harry Potter i Zakon Feniksa?

Film „Harry Potter i Zakon Feniksa” oglądałam z punktu widzenia osoby, która przeczytała wszystkie dostępne tomy cyklu J. K. Rowling, a zatem głównie po to, by porównać ekranizację powieści z tym, co znałam z książki. I nasunął mi się niepokojący wniosek – im więcej się dzieje na stronach powieści, tym mniej z tego zostaje w filmie. Nie przeczę, ma on swoje świetne momenty i ogólnie jako całość nie jest zły, lecz ma też swoje minusy.

Film „Harry Potter i Zakon Feniksa” oglądałam z punktu widzenia osoby, która przeczytała wszystkie dostępne tomy cyklu J. K. Rowling, a zatem głównie po to, by porównać ekranizację powieści z tym, co znałam z książki. I nasunął mi się niepokojący wniosek – im więcej się dzieje na stronach powieści, tym mniej z tego zostaje w filmie. Nie przeczę, ma on swoje świetne momenty i ogólnie jako całość nie jest zły, lecz ma też swoje minusy. Brakuje kilku istotnych wątków, a co najgorsze po raz pierwszy na ekranie pokazano jakieś wydarzenia inaczej niż wyglądały one w książce. Nie przeszkadza to tym, którzy z książką się nie zapoznali, lecz psuje odbiór jej miłośnikom.

Co zatem sprawia, że warto film obejrzeć? Przede wszystkim wspaniała kreacja Wielkiej Inkwizytorki Hogwartu i zarazem szpiega Ministerstwa Magii, Dolores Umbridge. Starsza pani w słodkich różowych ubraniach, otaczająca się talerzykami z kociątkami i cukierkowymi kolorami, śmiejąca się jak podlotek i mówiąca miłym aż do przesady dziewczęcym głosem, okazuje się być faszystowskim urzędnikiem w spódnicy i psem na wszystkie przejawy samodzielności i myślenia u uczniów. Najbardziej zaś nienawidzi wszystkich i wszystkiego, co ma związek z Albusem Dumbledorem, zwłaszcza zaś uczniów, którzy ośmielają się go popierać. W tym rzecz jasna Harry’ego, który wszem i wobec opowiada „bzdury” o powrocie Voldemorta; a gdy lekcje obrony przed czarną magią zmieniają się, pod nadzorem Umdridge, w nudne czytanie podręczników, Harry wraz z Hermioną i Ronem organizują tajne lekcje, na których szkolą się w praktycznym użyciu zaklęć przydatnych w walce ze śmierciożercami – a do tego nazywają się „Gwardią Dumbledore’a”. Oczywiście w końcu Inkwizytorka zostaje unieszkodliwiona, a zdobyte umiejętności okazują się przydatne podczas walki w opustoszałym Departamencie Tajemnic w Ministerstwie – ostateczne starcie po raz kolejny zostaje odwleczone w czasie (bo nikt już nie ma wątpliwości, że do niego dojdzie). Jednak niemałym kosztem – w walce ginie Syriusz, ukochany ojciec chrzestny Harry’ego.

Warto także zwrócić uwagę na sceny nocnego lotu nad rozświetlonym Londynem oraz lotu na testralach. Bardzo efektowna jest scena pożegnania bliźniaków Weasley’ów z Hogwartem – w deszczu bajecznie kolorowych fajerwerków, wśród aplauzu zachwyconych uczniów. Wielu osobom może się podobać finałowa bitwa w Ministerstwie, pełna kolorowych błysków, wybuchów, kolorów, postaci znikających i pojawiających się w feerii światła – chociaż dla mnie w tym blichtrze ginie dramatyzm rozpaczliwej walki o życie.
 Z rzeczy zaniedbanych, zapomnianych lub usuniętych na pierwsze miejsce wysuwa się całkowity brak istotnego w książce wątku związanego z Luną Lovegood, dziennikarką Ritą Skeeter i czasopismem „Żongler” oraz zlekceważenie skrzata domowego Blacków, Stworka, który odegrał w powieści ważną, choć negatywną, rolę. Również ciężko zrozumieć usunięcie końcowej rozmowy Harry’ego z Dumbledore’em, która wreszcie wyjaśnia czytelnikom, o co tak naprawdę chodzi w konflikcie Harry – Voldemort; widz już się tego z filmu nie dowie. Cieniem kładzie się także zastosowany po raz pierwszy (!) zabieg zmiany danego wątku w stosunku do powieściowego oryginału – wątek dotyczący Harry’ego i Cho Chang zostaje zakończony inaczej, w konsekwencji czego inaczej zostaje także rozwiązana kwestia zdemaskowania „Gwardii Dumbledore’a”. Pozostaje mieć nadzieję, że takie zmiany to jednorazowy wybryk i nie będą one pojawiać się w kolejnych dwóch filmach, jakie jeszcze przed nami.

W ostatecznym rozrachunku czas spędzony na filmie nie jest czasem zmarnowanym. Film jest zrobiony dobrze, ma swoje „momenty”, ale niestety sprawia wrażenie, że twórcom zabrakło wyczucia jego istoty, klimatu i nastroju, tak widocznego choćby w „Czarze Ognia”. Oby „Harry Potter i Książę Półkrwi” okazał się pod tym względem lepszy.

Komentarze

Powiązane

09.03.23, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Multikino sprzedaje swoje kino na Ursynowie
Multikino sprzedaje swoje najstarsze kino w Warszawie. Otwarty w 1999 roku multipleks na Ursynowie będzie jednak działać w niezmienionej formie przez co najmniej 18 miesięcy. Transakcja jest wynikiem znacznego wzrostu wartości działki, której Multikino było użytkownikiem wieczystym.
24.02.23, 20:30
| kultura » film
Pierwsza w historii polskiego kina transmisja z premiery filmu Filip trafi do 37 kin w Polsce
W kinach sieci Multikino 28 lutego br. odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu „Filip” nagrodzonego Srebrnymi Lwami na 47. FPFF w Gdyni. Uczestnicy tego wydarzenia w każdym z 37 kin w Polsce przed rozpoczęciem seansu zobaczą na wielkim ekranie transmisję na żywo z uroczystej premiery filmu w warszawskim Multikinie Złote Tarasy.
18.02.23, 13:06
| kultura » muzyka
Kolejni artyści dołączają do programu Olsztyn Green Festival 2023
Organizatorzy Olsztyn Green Festival zapraszają na jeden z najpiękniejszych polskich festiwali nad jezioro Ukiel w Olsztynie w dniach 11-13 sierpnia 2023 r.
15.02.23, 20:30
| kultura » książki
Igor Brejdygant rozpoczyna długofalową współpracę z wydawnictwem Znak
26 kwietnia 2023 r. nakładem Wydawnictwa Znak ukaże się „Spirala”, czyli najnowsza książka autora powieści kryminalnych - Igora Brejdyganta.
14.02.23, 19:06
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Rozdział II Historii Polskiego Hip-Hopu. Jimek i jego goście zagrają w Chorzowie
16 września br., JIMEK powróci z orkiestrą, by udowodnić, że legendy polskiego rapu i jego nowi idole mogą odsunąć na bok podziały i stworzyć widowisko muzyczne. Organizatorem wydarzenia jest Going. Wydarzenie promują agencje Cut The Mustard i Ekstrakt.studio.
28.01.23, 10:24
| kultura » muzyka
Ellie Goulding i The Kid LAROI wezmą udział w Orange Warsaw Festival
Do line-upu Orange Warsaw Festival 2023 dołącza Ellie Goulding i The Kid LAROI.
17.01.23, 10:00
| prasa » informacje | kultura » książki
Wydawnictwo Ale! Agora z nową marką wydawniczą
Agora wyodrębniła z Wydawnictwa Agora nową markę wydawniczą skierowaną do miłośniczek i miłośników literatury obyczajowej. Wydawnictwo Ale! zadebiutuje 8 lutego br. książką Katarzyny N. Haner „Dyrektor generalny”.
15.01.23, 10:49
| radio » informacje | kultura » informacje
Zmarł Marek Gaszyński
Nie żyje Marek Gaszyński – dziennikarz i prezenter muzyczny, autor tekstów ponad 150 piosenek oraz autor książek o tematyce muzycznej. Znawca historii polskiej muzyki rozrywkowej[2]. Absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
07.01.23, 09:00
| kultura » książki
Zielona Polska. Książka podsumowująca akcję Wyborczej Supermiasta i Superregiony dostępna online
W 2022 r. w akcji „Supermiasta i Superregiony" zespół „Gazety Wyborczej” wspólnie z czytelnikami szukał wyjątkowych zielonych przestrzeni w szesnastu regionach Polski. Akcję podsumowuje przewodnik po najbardziej polecanych na spacery miejscach w kraju - „Zielona Polska". 
28.12.22, 18:15
| kultura » muzyka
Nowa wersja kolędy „Carol of the Bells" zachęcająca do wsparcia ukraińskich dzieci dotkniętych wojną
„Carol of the Bells” – klasyczna bożonarodzeniowa kolęda znana również jako „Szczedryk” otrzymała w tym świątecznym sezonie nowe brzmienie. Celem jest wsparcie ukraińskich dzieci dotkniętych wojną w ramach programu Fundacji Ołeny Zełenskiej, który zapewnia im pomoc edukacyjną, medyczną, finansową i prawną.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Dyrektora Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej w Krośnie

Urząd Miasta Krosna | Polska

Przejdź do oferty

Specjalista ds. promocji

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu | mazowieckie

Przejdź do oferty
Konkursy
do 21.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.04.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

28.03.2023 r., online.