Czy warto obejrzec film Harry Potter i Zakon Feniksa?

Film „Harry Potter i Zakon Feniksa” oglądałam z punktu widzenia osoby, która przeczytała wszystkie dostępne tomy cyklu J. K. Rowling, a zatem głównie po to, by porównać ekranizację powieści z tym, co znałam z książki. I nasunął mi się niepokojący wniosek – im więcej się dzieje na stronach powieści, tym mniej z tego zostaje w filmie. Nie przeczę, ma on swoje świetne momenty i ogólnie jako całość nie jest zły, lecz ma też swoje minusy.

Film „Harry Potter i Zakon Feniksa” oglądałam z punktu widzenia osoby, która przeczytała wszystkie dostępne tomy cyklu J. K. Rowling, a zatem głównie po to, by porównać ekranizację powieści z tym, co znałam z książki. I nasunął mi się niepokojący wniosek – im więcej się dzieje na stronach powieści, tym mniej z tego zostaje w filmie. Nie przeczę, ma on swoje świetne momenty i ogólnie jako całość nie jest zły, lecz ma też swoje minusy. Brakuje kilku istotnych wątków, a co najgorsze po raz pierwszy na ekranie pokazano jakieś wydarzenia inaczej niż wyglądały one w książce. Nie przeszkadza to tym, którzy z książką się nie zapoznali, lecz psuje odbiór jej miłośnikom.

Co zatem sprawia, że warto film obejrzeć? Przede wszystkim wspaniała kreacja Wielkiej Inkwizytorki Hogwartu i zarazem szpiega Ministerstwa Magii, Dolores Umbridge. Starsza pani w słodkich różowych ubraniach, otaczająca się talerzykami z kociątkami i cukierkowymi kolorami, śmiejąca się jak podlotek i mówiąca miłym aż do przesady dziewczęcym głosem, okazuje się być faszystowskim urzędnikiem w spódnicy i psem na wszystkie przejawy samodzielności i myślenia u uczniów. Najbardziej zaś nienawidzi wszystkich i wszystkiego, co ma związek z Albusem Dumbledorem, zwłaszcza zaś uczniów, którzy ośmielają się go popierać. W tym rzecz jasna Harry’ego, który wszem i wobec opowiada „bzdury” o powrocie Voldemorta; a gdy lekcje obrony przed czarną magią zmieniają się, pod nadzorem Umdridge, w nudne czytanie podręczników, Harry wraz z Hermioną i Ronem organizują tajne lekcje, na których szkolą się w praktycznym użyciu zaklęć przydatnych w walce ze śmierciożercami – a do tego nazywają się „Gwardią Dumbledore’a”. Oczywiście w końcu Inkwizytorka zostaje unieszkodliwiona, a zdobyte umiejętności okazują się przydatne podczas walki w opustoszałym Departamencie Tajemnic w Ministerstwie – ostateczne starcie po raz kolejny zostaje odwleczone w czasie (bo nikt już nie ma wątpliwości, że do niego dojdzie). Jednak niemałym kosztem – w walce ginie Syriusz, ukochany ojciec chrzestny Harry’ego.

Warto także zwrócić uwagę na sceny nocnego lotu nad rozświetlonym Londynem oraz lotu na testralach. Bardzo efektowna jest scena pożegnania bliźniaków Weasley’ów z Hogwartem – w deszczu bajecznie kolorowych fajerwerków, wśród aplauzu zachwyconych uczniów. Wielu osobom może się podobać finałowa bitwa w Ministerstwie, pełna kolorowych błysków, wybuchów, kolorów, postaci znikających i pojawiających się w feerii światła – chociaż dla mnie w tym blichtrze ginie dramatyzm rozpaczliwej walki o życie.
 Z rzeczy zaniedbanych, zapomnianych lub usuniętych na pierwsze miejsce wysuwa się całkowity brak istotnego w książce wątku związanego z Luną Lovegood, dziennikarką Ritą Skeeter i czasopismem „Żongler” oraz zlekceważenie skrzata domowego Blacków, Stworka, który odegrał w powieści ważną, choć negatywną, rolę. Również ciężko zrozumieć usunięcie końcowej rozmowy Harry’ego z Dumbledore’em, która wreszcie wyjaśnia czytelnikom, o co tak naprawdę chodzi w konflikcie Harry – Voldemort; widz już się tego z filmu nie dowie. Cieniem kładzie się także zastosowany po raz pierwszy (!) zabieg zmiany danego wątku w stosunku do powieściowego oryginału – wątek dotyczący Harry’ego i Cho Chang zostaje zakończony inaczej, w konsekwencji czego inaczej zostaje także rozwiązana kwestia zdemaskowania „Gwardii Dumbledore’a”. Pozostaje mieć nadzieję, że takie zmiany to jednorazowy wybryk i nie będą one pojawiać się w kolejnych dwóch filmach, jakie jeszcze przed nami.

W ostatecznym rozrachunku czas spędzony na filmie nie jest czasem zmarnowanym. Film jest zrobiony dobrze, ma swoje „momenty”, ale niestety sprawia wrażenie, że twórcom zabrakło wyczucia jego istoty, klimatu i nastroju, tak widocznego choćby w „Czarze Ognia”. Oby „Harry Potter i Książę Półkrwi” okazał się pod tym względem lepszy.

Komentarze

Powiązane

30.08.23, 20:30
| kultura » teatr
VIII Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na Scenie” 2023
W najbliższy weekend, 2-3 września br. w Warszawie na Rynku Nowego Miasta po raz ósmy zawita „Lalka na Scenie”. To coroczna teatralna uczta dla każdego. Wszystkie dwudniowe wydarzenia festiwalowe są bezpłatne.
29.08.23, 19:30
| internet » informacje | kultura » film
Influencerzy po raz pierwszy na dużym ekranie. Trwają zdjęcia do dokumentu Krystiana Kuczkowskiego
Trwają zdjęcia do filmu dokumentalnego opowiadającego o życiu najbardziej znanych polskich influencerów. Głównymi bohaterami dokumentu są Natalia Karczmarczyk „Natsu”, Kamil Labudda „Budda” oraz Michał Baron „Boxdel”.
20.08.23, 17:00
| kultura » książki
Pociąg do czytania. Wakacyjna Strefa NPRCz 2.0 na dworcach kolejowych
4 sierpnia 2023 r. na Dworcu Wschodnim w Warszawie ruszyła akcja "Pociąg do czytania". Pasażerowie będą mogli czytać książki i korzystać z aktywności przygotowanych przez bibliotekarzy. Akcja odbędzie się także w Katowicach, Gdyni, Krakowie i we Wrocławiu.
19.08.23, 08:00
| kultura » film
Przysięga Ireny. Światowa premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
„Przysięga Ireny”, polsko-kanadyjska koprodukcja, zakwalifikowała się do udziału w tegorocznym 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Koproducentem filmu jest Telewizja Polska.
16.08.23, 09:00
| kultura » książki
Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej pod koniec września w sprzedaży
27 września ukaże się powieść biograficzna pt. "Niełatwo mnie zabić. Opowieść o Joannie Chmielewskiej" autorstwa Katarzyny Drogi.
12.08.23, 22:00
| kultura » informacje
Muzyczne Konstelacje na Dziedzińcu Kultury. Kto jeszcze wystąpi?
Od 7 lipca do 25 sierpnia br. dziedziniec Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanie się muzycznym obserwatorium. Gwiazdy rocka, electro, jazzu i popu przeniosą swoich gości w różnorodne sfery muzycznego wszechświata.
11.08.23, 10:06
| kultura » książki
Rozpoczął się III nabór wniosków do konkursu Infrastruktura bibliotek 2021-2025 w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Można już składać wnioski na zadania dotyczące budowy, przebudowy, modernizacji i adaptacji obiektów bibliotecznych. W ramach konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 do dyspozycji jest ponad 84 mln zł.
11.08.23, 07:30
| kultura » informacje
15. edycja SOLANINA zbliża się wielkimi krokami. Kto będzie gościem specjalnym?
23 sierpnia br. wystartuje 15. Solanin Film Festiwal 2023 w Nowje Soli. W czterech konkursach weźmie udział 32 niezależne filmy. W ramach wydarzenia zaplanowano także pokazy przedmierowe i sekcje specjalne.
05.08.23, 22:38
| kultura » informacje
Czas apokalipsy z kobiecej perspektywy. Kulczyk Foundation wspiera pamięć o Powstaniu Warszawskim
2 sierpnia 2023 roku odbył się wernisaż wystawy "Podróż bohaterek" w Muzeum Powstania Warszawskiego, który pokazywał doświadczenia kobiet podczas wojny. Kulczyk Foundation jest partnerem wystawy.
04.08.23, 10:20
| kultura » informacje
Cyfrowa Sowa. Rusza projekt Izby Gospodarki Elektronicznej
„Cyfrowa Sowa” Izby Gospodarki Elektronicznej to seria zajęć online przygotowali profesjonaliści z branży, pod okiem pedagogów. To ludzie, którym zależy na wykształceniu wartości i wiedzy w pokoleniu Z i Alfa, które będą potrzebne młodzieży do bezpiecznego i odpowiedzialnego poruszania się w cyfrowym świecie.