Harry Potter i filmowe czary

“Harry Potter i Zakon Feniksa” to już piąty film o Harrym Garncarzu – czyli małym czarodzieju stworzonym przez Angielkę Joanne K. Rowling. Całkiem niezły wynik, dający się porównać do serii “Rambo” czy “Rocky”, ale jeszcze nie tak oszałamiający w porównaniu do serialu “Moda na sukces”.

“Harry Potter i Zakon Feniksa” to już piąty film o Harrym Garncarzu – czyli małym czarodzieju stworzonym przez Angielkę Joanne K. Rowling. Całkiem niezły wynik, dający się porównać do serii “Rambo” czy “Rocky”, ale jeszcze nie tak oszałamiający w porównaniu do serialu “Moda na sukces”.

Książka z początku adresowana do dzieci ewoluowała w siedmiotomową sagę, którą czytają również dorośli. Bohater dorasta i jego fani również. Przygody stają się coraz bardziej mroczne i na kolejną odsłonę kinowego filmu ciężko zabrać dzieci, które stanowiły trzon widowni pierwszej części. Nie czytając książki, mogę tylko na podstawie wcześniejszych filmów wyciągać wnioski i oceniać akcję. Podobno dwugodzinny film jest bardzo okrojoną wersją powieści, nie wiedząc, co tracę, nie odczułem tego zbytnio – wszystkie filmy o Harrym wydają mi się nie do końca logiczne. W tym wypadku, poza wiernością w stosunku do oryginału, pozostaje mi docenić kolorowe efekty specjalne i momenty w stylu horroru – głównie sny głównego bohatera. Trudno mi zachwycać się pierwszym pocałunkiem, bo nie niósł on żadnego zaangażowania ze sobą. Cho Chang, podejrzanej o celowe zdradzenie miejsca zbiórki “Gwardii Dumbledora”, Harry nie poświęci już uwagi, nie starając się dociec prawdy – tylko “przypadkowe” napomknięcie przez profesora Snape’a o spojeniu jej eliksirem prawdy rzuca nowe światło na jej postępek – tak czy inaczej wątek nie zostaje rozwinięty.

Inny wątek to Dolores Umbridge, która to najpierw jako wykładowca, a potem Wielki Inkwizytor z ramienia Ministerstwa Magii dopuszcza się w Hogwarcie jeszcze gorszych czynów. Sama jest idealnym odbiciem słodkiej i niezbyt rozgarniętej starszej pani noszącej różowe ubrania i kochającej kotki. Radosny śmiech dopełniałby obrazu, gdyby nie fakt, że pod tą powierzchownością wydaje się drzemać umysł, jakiego nie powstydziłby się sam Roman Giertych, a nawet Ojciec Dyrektor. Jej obecność wnosi życie w ponure mury uczelni – wszelkiego rodzaju zarządzenia i zakazy, zajmując sporo miejsca, tworzą swoistą ścianę płaczu, natomiast jej metody dyscyplinujące z radością powinny być przyjęte w polskich szkołach przez rozpadającą się koalicję. Ponure zamczysko magicznej szkoły rozjaśniają również pożegnalne fajerwerki bliźniaków Freda i Georga Weasleyów rezygnujących z nauki w iście faszystowskiej szkole prowadzonej chwilowo przez panią inkwizytor, która zastąpiła poczciwego dyrektora. Gdzie w tym wszystkim nasz prześladowany i niepewny czarodziej? Pomiędzy młotem a kowadłem. Szkalowany przez kontrolowaną odgórnie prasę staje się po raz kolejny wytykanym palcami dziwadłem, a miejsce mające mu zapewnić bezpieczeństwo wydaje się przeistaczać w więzienie. Jednak nie zapominajmy, iż to “On jest wybrańcem” i choć “nadciąga burza” postanawia wziąć sprawy we własne ręce. Razem z wierną dwójką przyjaciół i kolegami, którzy wreszcie dostrzegają manipulację ministerstwa, postanawia przygotować się do ewentualnego starcia z tym, którego imienia się nie wymawia. Narusza tym samym zakazy i ponosi tego konsekwencje, to jednak nie osłabia jego determinacji i wreszcie wydaje się, że nabierze większej pewności siebie. Nic bardziej mylnego. Nadal brak mu wiary we własne możliwości  pomimo szczęśliwie zakończonej potyczki z Voldemortem. Zrozumiały żal po śmierci Syriusza – jego ojca chrzestnego, który pozostał na polu walki, tłumi jego wiarę w pomyślne zakończenie wszystkich spraw. Tym dziwniejsze wydaje się zakończenie, kiedy to “na czele” idących do pociągu uczniów magicznej szkoły wydaje się radosny i pewien sukcesu.
Czy warto zobaczyć ten film? Fani Czarusia i tak go zobaczą, aby porównać z książką. Mogą się poczuć zawiedzeni, choć Dolores, muzyka i efekty specjalne powinny ułagodzić ich obiekcje. Pozostałym osobom natomiast pozostaje pogodzić się z tym co nawet Papież potwierdził – książki o Harrym Potterze nie propagują satanizmu i czarnej magii. Czy powinni wybrać się do kina? Niekoniecznie, a jeśli już chcą zobaczyć dziwaczny świat koegzystujący z naszym, to polecałbym obejrzenie poprzednich części, aby choć trochę zorientować się w intrydze. Tylko kto dzisiaj miałby na to czas?

Komentarze

Powiązane

21.11.23, 20:00
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Wielka piracka przygoda. Psi Patrol Live! wraca w trasę po Polsce
Psi Patrol Live „Wielka piracka przygoda” zawita jesienią 2024 r. do pięciu polskich miast. Ubiegłoroczne przedstawienie w Polsce obejrzało blisko 100 tys. widzów.
17.11.23, 22:15
| kultura » książki
Kleks. Nowy początek. Nowa adaptacja bajki Jana Brzechwy
„Kleks. Nowy początek” - książka stworzona na podstawie filmu w reżyserii Macieja Kawulskiego „Akademia Pana Kleksa” – ukaże się nakładem wydawnictwa Agora dla Dzieci 6 grudnia br.
16.11.23, 20:46
| internet » e-commerce | kultura » książki
Rosną przychody Legimi. Spółka nie wyklucza kolejnych podwyżek
Firma Legimi działająca w modelu subskrypcyjnym na polskim rynku e-książki, realizuje strategię rozwoju związaną ze wzrostem przychodów ze sprzedaży.
15.11.23, 15:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » muzyka
Grupa Empik muzyczna kupiła wytwórnię Jazzboy Records
Empik przejmuje 100 proc. udziałów w polskiej wytwórni muzyki alternatywnej – Jazzboy Records. W wyniku transakcji ma zacieśnić się współpraca między wytwórnią, platformą dystrybucyjną e-muzyka oraz innymi podmiotami z Grupy Empik.
13.11.23, 18:30
| telewizja / VOD » informacje | kultura » informacje
Ogłoszono laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023
W niedzielę, 12 listopada br. podczas uroczystej gali Nagród Mediów Publicznych 2023 statuetki w czterech kategoriach odebrali: Filip Zylber i Piotr Śliskowski, Maria Pomianowska , Krzysztof Masłoń oraz Jarosław Jakubowski.
08.11.23, 08:30
| radio » informacje | kultura » muzyka
Maria Pomanowska, Piotr Baron i Marek Piekarczyk nominowany do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii Muzyka
7 listopada br. podczas konferencji prasowej, zostały ogłoszone nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023.
28.10.23, 09:49
| reklama & PR » informacje | kultura » muzyka
Portraits of Nature Aleksandry Świgut. VeloBank wydał płytę w ramach programu VeloTalent
„Portraits of Nature” to tytuł płyty z muzyką Edvarda Griega i Fryderyka Chopina wydanej w ramach pilotażowej edycji programu VeloTalent, który promuje młodych, utalentowanych profesjonalistów w drodze na szczyt międzynarodowej kariery.
23.10.23, 21:00
| kultura » książki
Pierwszy milion Szczepana Twardocha
Wydawnictwo Literackie poinformowało, że łączny nakład sprzedanych książek Szczepana Twardocha przekroczył właśnie milion egzemplarzy.
23.10.23, 09:38
| radio » informacje | kultura » informacje
Strefa Rozmów Radia 357 na Inside Seaside. Wśród gospodarzy Niedźwiecki, Strzyczkowski i Olszański
Radio 357 zorganizuje Strefę Rozmów Radia 357 podczas Inside Seaside, które poprowadzą dziennikarki i dziennikarze współorganizatora festiwalu.
18.10.23, 19:00
| kultura » informacje
Nagroda Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera 2023. Lista nominowanych
Kapituła Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera pod przewodnictwem ks. Adama Bonieckiego, wyłoniła troje nominowanych w każdej kategorii.